Prisjakt

Clausius

Medlem sen 2007-02-26
12
Bidrag
2
Hjälpsamröster
Länna Möbler
Bra
(37)
C
Clausius
12 omdömen
UtmärktRedigerades 8 år sedan

Mycket trevlig butik med fantastiskt kafé. Handlat i butik både för avhämtning och för hemkörning.

BRIO Sit
Full Star 1
2.4
(5)
C
Clausius
12 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 10 år sedan

+ Stabil + Snygg + Bälte finns (i motsats till annat omdöme här) + Skruv finns för att låsa bygeln (i motsats till annat omdöme här) - Dyra tillbehör - Knottrig yta på brickan gör den svårare att torka av Har den träfärgade, så något problem med lack har jag heller inte upplevt.

Bythjul
OK
(500+)
C
Clausius
12 omdömen
OKRedigerades 10 år sedan

Utlovad leveranstid vid beställning: 5-7 dagar Faktisk leveranstid: 10 arbetsdagar (varav 9 dagar gick åt till att få iväg dem från lagret...) Ringde kundtjänst för att fråga om hastighetsindex. Efter att ha kontrollerat med sin "expertkollega" så påstod kundtjänst att man är tvungen att ha hastighetsindex som motsvarar däckdimensionen i regbeviset. Därefter googlade jag ändå, och det visade sig vara felaktigt. Enligt Transportstyrelsen: "Sommardäck ska ha en hastighetskapacitet som överensstämmer med eller är högre än bilens högsta konstruktiva hastighet. Däckets hastighetsbeteckning i registreringsbeviset är INTE samma sak som bilens högsta konstruktiva hastighet. Uppgift om bilens högsta hastighet kan finnas i registreringsbeviset." Nog tycker jag att "experten" på en däckförsäljare ska veta bättre.

Audio Concept
C
Clausius
12 omdömen
UtmärktRedigerades 11 år sedan

Trevligt bemötande (trots att vi lyssnade på "billiga" högtalare <10k). Bra service.

HiFi-Punkten
Utmärkt
(236)
C
Clausius
12 omdömen
UtmärktRedigerades 13 år sedan

Bra telefonsupport, leverans enligt plan. Inget att anmärka på.

LensSky
C
Clausius
12 omdömen
DåligRedigerades 16 år sedan

Första gången kom linserna på ca en vecka, men den andra försändelsen har jag inte sett röken av efter drygt tre veckor. Sporadiska svar från kundtjänst.

Mister Spex
Dålig
(500+)
C
Clausius
12 omdömen
UtmärktRedigerades 16 år sedan

Beställde fredag eftermiddag och hade paketet på måndagen. Valde att betala via faktura (à 9kr extra) och fakturan låg i paketet som förväntat (till skillnad mot butiken Eyepassion, där fakturan kom innan paketet).

Bialetti Mukka Express 2 Koppar
Full Star 1
5
(1)
899 kr
C
Clausius
12 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 16 år sedan

Läckte nån gång ibland i början, men numera är det inget problem. Fantastisk maskin :)