Prisjakt

jaktnisse

Medlem sen 2010-02-03
61
Bidrag
16
Hjälpsamröster
Asus RT-AC86U
Full Star 1
4.2
(39)
j
jaktnisse
61 omdömen
Full Star 1Half Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Ersatte en Asus RT-N66 med denna Asus RT-AC86U. Anledningen var att fjädern till tryckknappen on/off slutade fungera så att routern hamnade i off-läge. Ett inte helt ovanligt fel hos Asus tryckknappar (googla!). Annars fungerade RT-N66 klockrent mot alla 2.4 GHz-enheter och 5.0 GHz-enheter samt mellan dessa dvs från 5 GHz smartphone till 2.4 GHz-enheter via olika appar. Men tyvärr fungerade inte RT-AC86U. Alla 5 GHz-enheter fungerade men inte 2.4 GHz-enheterna. Antingen gick dessa inte alls att koppla in eller kopplades internet ifrån lite dåd och då. Inte heller kopplingen mellan 5 GHz och 2.4 GHz fungerade. Att koppla in "smart connection" fungerade inte. Att kalla både banden för samma SSID och samma säkerhetskod (AES) fungerade inte. Att ge olika namn fungerade inte heller. Kort sagt 2.4 GHz fungerar inte tillsammans med 5GHz. Inkopplat är endast 8 2.4 GHz-enheter och ca. 10 5 GHz-enheter. Detta klarar Asus RT-N66 galant men inte den nya dubbelt så dyra RT-AC86U. Ärendet är inskickat till Asus Sverige. Förhoppningsvis kommer en firmware med det snaraste som fixar problemet annars måste jag byta router. Asus rådde mig att fabriksåterställa - vilket jag gjorde - men fortsatt samma fel. Jag bytte tillbaka till min Asus RT-N66U som fungerade direkt (men silvertape och en skjortknapp). Byter nu till Netgear x6 r800 och hoppas på denna..

Dustin Home
Utmärkt
(500+)
j
jaktnisse
61 omdömen
OK7 år sedan

Jag handlar mycket av Dustin och har så gjort länge. Jag tycker det är mer än anmärkningsvärt att det inte går att hitta någon emailadress för att kontakta Dustin i frågor som rör synpunkter eller frågor utanför själva handlandet. Exempelvis skulle jag gärna vilja veta hur man tänker när man ska avge en recension av en produkt? Om man inte är nöjd med produkten så finns det ändå en kommentar som man inte kan påverka som avslutar med "ja, jag rekommenderar denna produkt" trots att man skrivit att man inte rekommenderar den. Men, som sagt Dustin vill inte ha några synpunkter eller frågor från sina kunder - handla och var nöjd är tydligen Dustins valspråk.

Electrolux EKI6761AOX 230V (Rostfri)
Full Star 1
2.3
(3)
j
jaktnisse
61 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 8 år sedan

Två gånger har nu ugnfunktionen för bägge ugnarna lagt av mitt under tillagning - på nyårsafton med gäster och nu i början feb. med 10 gäster. Inte kul! Detta får inte hända och är givetvis oacceptabelt. Ska kontakta Elektrolux!

CDON
OK
(500+)
j
jaktnisse
61 omdömen
UselRedigerades 10 år sedan

Kampanj på toner till skrivare - fick först bekräftelse på köp av toner Samsung MLT-D1042S/ELS - Black, sedan att produkten skulle ha utgått hos leverantören, vilket är osanning - den är tillfälligt slut (enligt Samsung). Dåligt skött CDON!

Torebrings
Bra
(39)
j
jaktnisse
61 omdömen
UtmärktRedigerades 11 år sedan

Bra priser, lätt att beställa och betala, snabba leveranser och medsända returpapper. Ska definitivt köpa mer från denna butik.

Sportamore
Dålig
(500+)
j
jaktnisse
61 omdömen
UtmärktRedigerades 12 år sedan

Bra, välkända produkter, bra priser och snabba leveranser - fattas dock ibland alternativa storlekar

Panasonic DMP-BDT500
Full Star 1
4.7
(24)
j
jaktnisse
61 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 12 år sedan

Verkligen prisvärd blurayspelare av högsta klass. Väl utrustad och lättskött. Jag styr den från Logitech One eller mobilen, men har också testat tillhörande fjärr, som fungerar perfekt. Jag måste nog dock köpa en större TV för att kunna fullt ut njuta av maskineriet. Rekommenderas verkligen.