Den värsta reklamationsupplevelsen någonsin. Det har alltid gått bra att handla på Thomann tills jag råkade ut för fraktskador på 2st produkter jag beställt från dem. Jag bad om ett återköp och noterade att anledningen var att de blivit skadade i frakten och då började helvetet. De kräver underskrifter på flera märkliga blanketter med foton, datum, produktnamn, kolli ID etc. och man måste skriva ut och signera dessa för hand. De hävdar att PostNord ljuger och skyller ifrån sig. PostNord säger att de aldrig har hört talas om något liknande. De hittar på saker som att det är jag som ska reklamera mot Posten i Tyskland osv. Jag har ännu inte fått några pengar för de skadade varorna och vet inte om jag någonsin kommer få det heller. Jag rekommenderar att man undviker Thomann helt.

DJ Service kräver 140kr(!) i returfrakt för ett minipaket som ryms i handen och väger ca. 300 gram... DJ Service kanske borde ta deras fraktpriser in i 2000-talet eller överväga att sluta sälja på nätet.
Det bästa 75% low profile tangentbordet som finns på marknaden. Det har ett riktigt bra ljud, känns väldigt smooth, har perfekt storlek och har väldigt låg latens över 2,4 GHz. Jag har inte haft några problem med anslutningen till datorn eller den webbaserade mjukvaran för att konfigurera tangentbordet. Det enda lågprofilstangentbordet som känns bättre och mer premium är vanliga Lofree Flow med sitt metallchassi. Men det har hög latens och lämpar sig inte för spel. Jag har även testat Keychron K3 Max och NuPhy Air75 V3, men de tangentborden kan inte mäta sig med Lofree.

Från att ha varit den bästa butiken av alla så har de fallit riktigt långt. Deras support svarar sällan eller aldrig, har väntat på svar i flera ärenden i månader, ja till och med år i vissa fall. Jag väntar just nu på att de ska återbetala en retur som gjordes för 7 veckor sedan där både jag och klarna försökt att få tag i dem men de struntar helt enkelt i att svara. Webhallen borde stänga alla sina butiker inklusive hemsidan omedelbart och börja arbeta av alla deras supportärenden. De bör inte öppna igen innan detta är avklarat.
Väldigt bra ljud för ett gaming headset, låg clamping-force gör dem bekväma under längre pass, okej mikrofon som gör vad den ska utan krångel. De känns välbyggda och solida, återstår att se om de håller lika bra. Det enda negativa är att öronkuddarna är i fejkskinn som de brukar vara vilket gör att det blir varmt om öronen. Det finns tydligen tredjeparts tygkuddar att köpa. Jag betalade 903kr för mina och de känns väldigt prisvärda till det priset.
Efter ca. 1,5 års användning så började denna strula. Diskaktiviteten pendlar mellan 0-100% med tillhörande frysningar i Windows samt spel. Tyvärr ett vanligt fel på denna när man googlar på den. Bytte ut denna till en Crucial P310 och vips så var problemet borta. Köp någonting annat än Kingston.

Jag lyckades beställa ett 5070 Ti hos NetOnNet på releasedagen. Betalade direkt och fick orderbekräftelse där pris, produkt samt leveransdatum på 3-4 dagar bekräftades. Detta innebär enligt KKL att ett avtal har ingåtts. Efter 6 dagars total tystnad så får jag ett mejl från NetOnNet som meddelar att de har tagit bort min order då produkten ej finns i lager. Enligt KKL så måste NetOnNet i det läget antingen bekosta prisskillnaden i ett täckningsköp eller betala ut en skälig kompensation. NetOnNet vägrar kompensera mig för avtalsbrottet. Avråder därför från att handla på NetOnNet då de ej följer svensk lag! UPPDATERING: Efter att deras support avvisat alla önskemål om lösning på detta samt lång tystnad från dem så fick jag till slut svar från en person på deras support som hjälpte mig. De valde att betala ut mellanskillnaden samt några kronor kompensation för ett täckningsköp som jag fick göra i en annan butik på en motsvarande produkt. Inte kul att behöva bråka med Netonnet om grundläggande rättigheter som konsument, men de valde åtminstone till sist att följa konsumentköplagen i detta fall.
Hade varit det bästa tangentbordet på marknaden om det hade 2,4GHz 1000Hz stöd. Högsta kvalitetskänslan någonsin på ett pre-built tangentbord.
Min första robotdammsugare och jag kan säga att det är ett av mina bättre teknikköp. Denna maskin håller renare i lägenheten än jag någonsin själv gjort med dammsugare. Den är bra på att komma åt dammet förutom kanske längst in i ett hörn. Moppningsfunktionen fungerar skapligt och det märks att den faktiskt torkar av golven. Min städrutin ser numera ut som så att jag kollar så att inga kablar, eller grejer ligger lämnade på golven, ser även till att dörrar lämnas öppna. Sedan är det bara att be den städa och 45 minuter senare så är allting rent och snyggt. Perfekt pryl för den som hellre gör andra saker än att städa.

Jag blev utlovad leverans idag men har inte fått någonting. Enligt Budbee så har de inte ens fått paketet från ComputerSalg trots att de hävdar att de har skickat det för 4 dagar sedan... Fick ett mail från ComputerSalg där de skriver att de räknar med att jag har fått produkten nu och vill att jag ska lämna ett omdöme. Tråkigt nog blir det ett dåligt betyg.