Kan endast konstatera att jag inte har fått någon infektion (vad jag vet om) senaste året med denna linsvätska. Oklart om det är tillverkaren eller butiken som skickar med etuierna, men 6 månaders hållbarhet är i alla fall ett plus för mig som inte använder den varje dag. Jag ser ingen anledning att köpa någon ~350 ml flaska med kortare hållbarhet, som den på 3 månader som Apotea "ersatt" denna produkt med.
Sänker betyget då det inte är acceptabelt att låta skivorna snurra meningslöst i timmar i sträck efter att enheten slagits på medan den är inkopplad till en avstängd maskin (Raspberey Pi 4). Kanske praktiskt om du vill kunna värma händerna på dina hårddiskar, men förmodligen inte om du vill att de ska leva länge. — Billig och funkar bra och smärtfritt på osx. Haft användning för både 2,5" och 3,5". Några synpunkter: - Spinner inte ner hårddiskarna trots att datorn stängts av för femton minuter sedan. Löjligt att behöva kliva ur sängen för att manuellt göra det produkten ska sköta själv. - Den hänger sig ibland och blir oanvändbar och oupptäckbar tills jag startar om den. Märker av detta då jag har den permanent inkopplad till en Raspberry Pi 3. - USB-sladden är löjligt kort (80 cm), och räcker knappast om datorn är en halvmeter bort, förutom om du vänder enheten med baksidan fram. - Man använder förmodligen på/av-knappen mer än klona-knappen, men den förstnämnda sitter på baksidan. Det är främst sladdlängden som är ett hinder.

Uppdatering 2: Tredje kontakten med kundtjänst, även den exemplarisk. Fick några fakturafrågor besvarade och en lite rörig betalningssituation löst utan skymten av något krångel. Dessutom trevligt bemötande, samt ett tydligt SMS som säger svart på vitt vad vi hade kommit fram till muntligen. Det tycker i alla fall jag är en väldesignad support-upplevelse. Jag tror inte förklaringen är att jag bara haft tur. --- Uppdatering: Har nu varit i kontakt med kundtjänst över telefon både för att få en extern IP-adress, och för att ändra en faktura. Allt gick smidigt och inga problem alls i något av fallen. --- Jag har inte haft något behov av kundtjänst mer än att lägga en beställning, vilket gick mycket snabbt och smärtfritt. Tio minuter efter att jag beställt bredband så fick jag en avisering via SMS, och då hade jag en fungerande tjänst i mitt stadsnätsuttag. Jag kan inte minnas att jag någonsin fått internet aktiverat så snabbt. Jag har varit kund tidigare, men jag är inte någon avancerad kund utan nöjer mig med 10/10 Mbps utan tillval. Stabiliteten återstår att se, men förväntar mig inga överraskningar över fibernätet. Det jag gillar: + Leveranstiden på 10 minuter (!) + En avskalad och smakfullt utformad webbsida med bra färgval, ordentligt mobilanpassad, och med (om jag minns rätt) ok möjligheter till självadministration. Tråkigt att höra att många fått otillräcklig hjälp vid problem, men det är som sagt mer än jag erfarit än så länge.
+ Lätt + Extern strömkälla, lätt att byta + Få komponenter som förmodligen håller länge + DDC verkar funka klanderfritt - Fruktansvärda eftersläpningar vid all form av rörelse. Duger för att läsa en PDF, men inte för att rulla en webbsida. - Går inte att justera i höjdled - Går inte att vrida horisontellt - Går inte att ha i porträttläge - Inget inbyggt USB-nav - Byter godtyckligt videoingång ifrån den du uttryckligen valt så fort signalen förloras. Tydligt tecken på inkompetent design. - Ogenomtänkta osynliga knappar och svårnavigerat menysystem med disorienterande animationer - Meningslösa funktioner som inte hör hemma i en skärm (typ: timer för att ta paus) - Knappgenvägar direkt till meningslösa funktioner istället för till nåt användbart som t.ex. ljusstyrka

Skriver "totalt pris 118 kr" i korgen. Tre steg senare i beställningsprocessen ändrar de sig och lägger på fraktkostnaden. Uppenbarligen skäms de över sin egna fraktkostnad så pass mycket att de inte kan vara rättframma med den från början av beställningsflödet. Jag väljer en butik där jag känner att jag har översikt och kontroll istället.

Likt alla andra linsförsäljare genererar de nån slumpmässig fejkrabatt för att hindra dig från att utnyttja den rabattkod som du hade tänkt använda. Men ok upplevelse om man uppskattar bluff och att bli lurad antar jag. Dessutom ändras priset i varukorgen medan man håller på att checka ut i kassan. Som sagt...
Uppd: Sänker till 1 då de som tillverkat denna uppenbarligen inte har nån aning om vad de håller på med. Telefonen sitter ju inte fast utan lossnar hela tiden. Vad är det då för vits? Idioti... ___ Fungerar inte med Googles egna plattform Cardboard på Googles egna telefon Nexus 5X. Men eftersom anledningen med största sannolikhet bara är Googles allomfattande amatörmässighet så ger jag denna ett ok betyg för att ha kostat 50 kr. Till exempel vet Google själva inte om att deras egna plattform använt en magnetknapp utan babblar bara på om en touch-knapp som jag antar att de införde i v2 eftersom deras första lösning sög. Jag har helt enkelt inte lyckats göra något VR-aktigt med denna eftersom jag inte kan interagera med Cardboard-apparna. Jag aktiverar magnetknappen men får ingen reaktion från Googles undermåliga telefon och mjukvara. Google slutar aldrig att svika.
Jag förväntar mig mer än såna här nybörjarmisstag från ett mångmiljardföretag. - Går inte att hantera med en hand. Lägg åt minstone ner fem minuter på den fysiska designen om ni inte kan bemöda er med att kompensera för det i mjukvaran. - Jag loggar in i Play Store, och arroganta som Google är så loggar de därför in mig på Gmail. När sa jag att jag ville vara inloggad i Gmail-appen? Inga alternativ verkar finnas för att ta bort kontot därifrån, utan detta är uppenbarligen sedvanligt Google-tvång a la Google+ där de -- i brist på att kunna skapa incitament som gör att vi använder dem av fri vilja -- kör ner sina tjänster och appar i halsen på användarna. Väx upp för fan, ni är pinsamma. - Jag tvingas använda mitt riktiga namn när jag skriver recensioner på Play Store. Alternativt tvingas jag byta mitt namn så att en pseudonym används överallt i alla Google-appar, t.ex. Gmail. I varje mejl jag skickar står då istället för mitt namn en meningslös pseudonym som jag egentligen endast ville använda på Play Store. Alltså wtf? - Jag gav Gmail-appen en chans. Det gick inte ens att flytta ett mejl från utkorgen till utkast. Vid det här laget är jag inte ens förvånad. - Telefonen ber mig installera samma OS-uppdatering 5-6 gånger. Jag har tappat räkningen på hur många omstarter telefonen gjort till synes utan resultat. Att designa saker så att de ter sig meningslösa är kanske inte så jättesmart. - Chrome: Ytterligare ett exempel på att Google inte kan se skillnad på de mest grundläggande koncept, som i det här fallet är en synkfunktion i en webbläsare och en inloggningsfunktion på en webbsida; när jag aktiverar synk i Chrome så förbjuder Google mig från att logga ut från exempelvis google.com. När jag försöker logga ut från google.com blir jag utloggad från Chrome synk. Ooookej? Jag förstår inte varför de anstränger sig så mycket för att vara såna här skitstövlar. - Inte en enda app jag testat har ens lyckats med något så grundläggande som att lösa en .local-address. Är det amatörer som skrivit de tillgängliga nätverksramverken eller? Vi kanske borde skylla på Oracle -- det var säkert deras API som Google kopierade. - Googles egna plattform Cardboard funkar inte ens -- känner inte av magnetknappen. Det verkar som att de bara består av en marknadsföringsavdelning nu för tiden för jag ser inga tecken på teknisk expertis... + Plus för 3,5 mm och USB-C. Jag antar att det enda som finns att göra för att bli av med detta vidriga företag är att installera LineageOS eller nåt. Konstigt att man ska behöva göra det -- men det kanske aldrig var en speciellt bra produkt från början.
Uppdatering: Sänker från 8 till 2 eftersom produkten har visat sig vara oacceptabelt buggig. När det blir tyst i ljudströmmen så uppstår ett hörbart klick varpå ljudkretsen slår ifrån, för att sedan slå till igen när något låter nästa gång. Självklart slår den till för sent, så att till exempel första stavelsen försvinner om du lyssnar på någon som pratar. Om du har kopplat den till datorn så kommer du missa korta systemljud helt och hållet. Problemet uppstår på alla exemplar jag provat och avhjälps inte av en omstart av produkten. Jag har återskapat problemet med både en macbook och en windows phone så det är helt klart denna produkt som är defekt. Jag kan delvis förstå att Kjell sänkt priset till 150 kr på grund av detta, men det rätta att göra är inte att sänka priset utan att plocka bort denna produkt från hyllan tills de fixat sin firmware, för det här duger inte. Den kommer nog att reklameras, och jag kan bara avråda dig från att köpa en eftersom det är under all kritik. Kan tilläggas att problemet har med den interna ljudförstärkaren att göra, eftersom det försvinner när man använder sig av Line Out. --- Saknade först möjligheten att byta låt, men håller med om att låta de knapparna endast kontrollera volymen är en mycket bättre design. Den var rätt otymplig förut när volym upp/ner samsades på samma knapp som nästa/föregående spår (du behövde hålla in knappen för att ändra volym). Det är inte kul att råka byta låt/video mitt i när allt man ville var att justera volymen litegrann. Det stora värdet med denna högtalare är att den har 3,5 mm ljudutgång, så när du inte använder den som portabel högtalare -- majoriteten av tiden -- så agerar den blåtandmottagare till din befintliga ljudanläggning. Redan där har jag tjänat in de 150 kr jag gav för denna, så det är svårt att vara missnöjd. Lägg till alla övriga funktioner och det är ett givet köp. Ljudkvaliteten ser jag knappt någon anledning att nämna. Vad tror ni att man får i ett så här litet paket för en så här billig peng? Det enda jag förväntar mig är "bättre ljud än telefonhögtalaren, och kanske bärbara datorn", och det levererar den. Mer än så tänker jag definitivt inte kräva. Designproblem i denna produkt: - Den spelar upp ett stört jäkla högt ljud när den ansluter till en enhet. Ljudet ignorerar din volyminställning, så du får gott finna dig i att det känns som att bli knivskuren i öronen när du vill lyssna. - Den spelar även upp ett oreglerat högt ljud när den kopplar ifrån en enhet, så jag är inte bekväm med att somna till ljud från denna produkt pga risken att bli väckt ifall någon av apparaterna väljer att stänga anslutningen. - Saknar knappar för att byta låt (inte jätteviktigt) - Extremt starkt lysande blå ljusdiod på framsidan. Både fel i färgen och i intensiteten. De vill verkligen inte att du ska sova gott nära denna pryl. En svag röd diod hade varit mycket mer välkommet, men den röda dioden som faktiskt finns har de istället reserverat för laddning/batteriindikator. Har flera gånger varit frestad att öppna produkten och skära av spåret till den.