Prisjakt

thomasr83

Medlem sen 2006-05-07
33
Bidrag
38
Hjälpsamröster
Nintendo Switch 2 Bundle (inkl. Mario Kart World) (2025)
Full Star 1
4
(4)
6 990 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
12 dagar sedan

Finns egentligen ingenting att klaga på. Hårdvarumässigt är allt riktigt bra med tanke på att den är bärbar, skärmen och joy-cons är klart förbättrade från föregångaren. OLED är självklart en bättre teknik, men jag lider absolut inte av den panel som sitter i Switch 2. Gissar att en OLED med 120 Hz hade blivit väldigt dyr och mellan OLED 60 Hz och LCD 120 Hz så tar jag det senare valet alla dagar i veckan. Mario Kart World är också riktigt bra. Jag är ett die hard-fan av Mario Kart och Mario Kart 64 har varit favorit med många bottennapp sen dess. Mario Kart 8 Deluxe var riktigt bra men Mario Kart World är bättre på alla punkter i princip. Äntligen är battle mode kul igen! Jag köpte min bundle från Nintendo Irland för att slippa dom hemska priserna i Sverige så jag har inget att klaga på när det gäller priset heller.

iRobot Roomba i7+ i7550
Full Star 1
3.7
(9)
t
thomasr83
33 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
ett år sedan

Vilken jävla skit. Jag har tvingats använda en iRobot Roomba i7+ på jobbet och den har hittills mest orsakat frustration. Kartläggningen av rummet är en katastrof och tar hur lång tid som helst. Resultatet är dessutom ett stort fiasko då jag inte ens kan känna igen vad det är den har skapat en karta av. Ska man säga något positivt så verkar väl dammsugningen vara ok, dvs där den nu dammsuger. Utan en vettig karta så är det ju ingen garanti att den går överallt eller hittar tillbaka hem. Hemma har jag en Roborock Q7 Max+ och efter den här upplevelsen så har jag nu blivit ännu nöjdare. Roborock är inte perfekt, men är ljusår före åtminstone Roomba i7.

Nothing CMF Phone 1 5G Dual SIM 8GB RAM 128GB
Full Star 1
5
(1)
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
ett år sedan

Riktigt bra mobil! Att den är gjord i matt plast är bara en fördel, skön att hålla i och vikten är hur lätt som helst i handen. Att det är enkelt att byta ut skalet gör ju att man inte behöver något extra skydd. Völkdgt bra flyt i mjukvaran, bättre än på min Pixel 7 pro. Det enda frågetecknet är väl hur bra flytet är om 6-12 månader. Nackdelar: * Bara 2 års uppdateringar vilket känns lite 2024. * Ingen NFC så Google pay funkar inte.

JBL Wave 100 TWS Wireless In-ear
Full Star 1
2.5
(2)
455 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
2 år sedan

Helt ok ljud både för musik och podcasts. Har inte använt dom för samtal så vet inte hur ljudet är då. Det är totalt omöjligt att ansluta dom till JBLs Android-app, men vet inte vad jag missar genom att inte använda den. Känns lite klumpiga i öronen och dom är inte superbekväma. För priset är dom ändå ok.

Roborock Q7 Max +
Full Star 1
4.5
(6)
5 397 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
2 år sedan

Jag bytte från en Ecovacs T8 med sopstation till den här och jag är så otroligt nöjd med bytet. Det absolut bästa med Roborock Q7 Max+ är att den helt enkelt bara fungerar och framför allt att tömningen i sopstationen fungerar utan problem. Det fungerade aldrig med Ecovacs i princip. Q7 är inte lika bra som T8 på att undvika hinder, men det är å andra sidan inget som orsakar några problem då den aldrig fastnar. Men istället för att t.ex. undvika tvättställningen så kan man höra att den försöker gå över "fötterna" på ställningen ett tag. Men den löser alltid situationen utan att jag behöver göra något. Roborocks app är inte perfekt men otroligt mycket bättre än Ecovacs. Hittills har jag aldrig behövt göra om kartan vilket jag var tvungen att göra regelbundet på min förra dammsugare. Negativt med Q7 jämfört med T8 är att den är mer högljudd på högsta sugnivån, men det beror antagligen på att den även har ett kraftfullare sug och städar bättre. Jag hade dock inget problem med att T8 inte gjorde rent, så jag vet inte. Båda städar bra. Sammanlagt så tycker jag ändå att Q7 är värd 5/5 då den "bara fungerar" och gör sitt jobb otroligt väl.

Microsoft Surface Go 3 8GB 128GB
Full Star 1
4
(1)
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Fantastisk surfplatta, för rätt person! Först av allt: vill du ha enbart en surfplatta och enbart använda den med touch så är det här inte rätt val för dig. Android-plattor eller iPads kommer att vara så mycket bättre, för samma pris. Men om du tillhör gruppen som vill ha en surfplatta och samtidigt kunna köra vanliga Windows-program så är det här en grym produkt! Jag har inte testat den större Surface pro men jag skulle säga att storleken på Go är ganska optimal för att både fungera som en vettig surfplatta och som en vettig dator. Det är inte många appar som är perfekt anpassade för touch utan kan då och då bli lite klumpiga att använda, men det vägs upp rejält av att enkelt kunna docka 4 appar samtidigt på skärmen (eller fler, om du skulle vilja det, men då börjar det bli väldigt smått). Det är grymt att kunna kolla på en video på Youtube samtidigt som man arbetar i Office och har ett webbläsarfönster öppet. Enklare spel fungerar, men det här är definitivt ingen platta med spel i fokus. Fördelar: * Stödet bakom är bara hur bra som helst. Att det är steglöst ställbart gör att man alltid får plattan i perfekt vinkel. * Möjlighet för riktig multitasking. * Helt ok prestanda till det mesta förutom spel. * Kan laddas både vid den smidiga magnetkontakten och via USB-C. Stort plus! * Ansiktsigenkänningen som är av samma säkra typ som på iPhone fungerar bra. Dock måste man ofta vinkla plattan lite så att den ser en, men i övrigt verkar den felfri och snabb även i mörker. * Premiumkänsla. Nackdelar: * Batteritiden. Några 11 timmar eller vad Microsoft säger får man inte ut. Kanske om man har den avstängd och instoppad i boxen den kom i. Jag skulle säga att runt 3 timmar är mer rimligt. Det här är dock inte ett jättestort problem då den kan laddas via USB-C som jag har tillgång till överallt. * Ett type cover är nästan ett krav då många appar blir bökiga att använda med enbart touch. * Klen ljusstyrka som max. Ingenting man vill använda ute en sommardag. * Volymknapparna känns lite tröga att använda. Finns dock volymknappar på type cover om man har det. * Ingen möjlighet att låsa upp via fingeravtryck, vilket trots allt fungerar smidigare än ansiktsigenkänning.

ComputerSalg
Utmärkt
(500+)
t
thomasr83
33 omdömen
BraRedigerades 3 år sedan

Riktigt bra butik som jag har handlat ifrån många gånger. Priserna är alltid väldigt bra och servicen kan jag heller inte klaga på. Jag har fått en defekt produkt en gång och helt fel produkt en gång och i båda fallen så löste det sig utan problem. Det som är negativt som jag kan komma på är att deras hemsida är fruktansvärt rörig och innehåller ibland flera versioner av till synes samma produkt. Generellt handlar jag aldrig där genom att gå till hemsidan för att se vad dom har, utan jag letar här på Prisjakt och länkar mig vidare till rätt produkt direkt. Den andra negativa saken är att dom finns i Danmark, så leveranstiderna är något längre (vilket även innefattar när man ska skicka tillbaka något). Spelar det någon större roll när man väger in pris och service? Nej.

Xiaomi Mi True Earbuds 2 Basic Wireless
Full Star 1
3.1
(8)
189 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Riktigt bra hörlurar för priset. Ljudet är naturligtvis inte fantastiskt och saknar bas, men det är absolut inte dåligt när man lyssnar på podcasts och liknande och fungerar för musik om man inte är kräsen. Förväntade mig absolut inget bättre för priset, så jag är helnöjd. Kom ihåg att läsa hur man kopplar ihop hörlurarna med mobilen. Jag gjorde inte det och råkade göra fel, så då strulade dom. Men det löste sig med en återställning och en genomläsning av manualen.

Imou Looc
Full Star 1
3.6
(5)
1 399 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Köpte 3 st för att kunna ha koll på hundarna inomhus när jag inte är hemma. Installationen av kamerorna i appen var väldigt enkel, däremot är appen inte fantastisk. Den gör sitt jobb men är lite bloatad. Det är inget stort problem dock, eftersom kameran fungerar med ONVIF och är därmed kompatibel med ett stort utbud av appar och NVR. Själv har jag kopplat kamerorna till min NVR (egentligen en NAS) för att spela in 24/7 så att jag enkelt kan kolla bakåt i tiden om något har hänt. Det har fungerat helt problemfritt. Jag förstår att mitt användningsområde och kringutrustning kanske inte är likt den genomsnittlige användaren, men jag skulle utan problem kunna rekommendera den här kameran till "vanligt folk". Bra kamera för pengarna och det fanns en uppdatering till mjukvaran redan när jag startade upp den, så det ser ut som att den åtminstone har nån form av support från tillverkaren. Observera att jag inte har testat några funktioner i den medföljande appen, så som notiser eller molnlagring. Är det viktigt så bör man undersöka dom bitarna innan ett köp.

HyperX Cloud II Wireless Over-ear Headset
Full Star 1
3.6
(18)
1 891 kr
t
thomasr83
33 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

Jag bytte ut mitt trådade HyperX Cloud mot det här headsetet, främst för att kabeln hade blivit glapp men också för att jag föredrar trådlösa prylar. Och jag är så nöjd! Ljudet är faktiskt ännu bättre och storleken är lite större så som passar mig väldigt bra och är otroligt bekväma. Klart värda priset!