Gör sitt jobb. Liten behållare som sagt. Jag kör utan och krattar efteråt istället. Det går väldigt fort att köra med maskinen och den river upp massa mossa. Desto längre tid tar det att kratta efteråt... Den är ganska lätt så den är smidigt att jobba med.
Fantastisk fjärr som i mitt tycke inte lämnar mycket att önska. Men byggkvaliteten är bevisligen inte den bästa på NADs fjärrkontroller. Min erfarenhet började med en HTR2 som följde med en receiver. Några av knapparna på den var sega så jag fick en ny på garantin. Fick då en HTR3 istället. Den har hållit i ca 12år nu men några knappar börjar bli lite "slöa". Så uppgraderade nu till en HTR8. Den första jag fick hem hade några trötta knappar den också! Fick en ny och den är perfekt! Så, kvaliteten verkar vara väldigt varierande. Köpte en till HTR8 för att ha i vardagsrummet och den var ok vid leverans. Så nu har jag två stycken som jag är nöjd med. Ett stort plus med HTR8 jämfört mot HTR3 är att man kan koppla en USB-kabel till den och göra backup på den via datorn. Det var tacknämligt när jag blev tvungen att byta ut den... Mycket bra känsla i knapparna (när fjärren är hel!). Bra belysning i den. Den känner av när man lyfter den och tänds då. Tyvärr är den lite för känslig tycker jag och tänds när den ligger i soffan om t.ex. subben basar lite. Belysningen är styrd av en ljussensor så i dagsljus tänds den inte. Mycket bra för att spara batteri. Den är ganska tung, men inget som egentligen gör något.
Ett mycket bra spel! Jag har inte stött på några större buggar alls förutom att hästar kan stå i varandra i lägret och hackande ljud vid några tillfällen. Det senare löses genom omstart av spelet. Bra story även om jag hade velat säga "Nej" ibland och gå min egen väg. Det finns en hel del irritationsmoment men det gör det väl alltid. Spar-systemet, upplåsning av vapen, att Arthur placerar vapen på hästen istället för att bära med sig dem är några av de saker som jag stör mig mest på. Mycket cut-scener. Men åter igen, det är det alltid i spel nu mera. Det känns mer som en film än ett spel ibland. Riktigt fin grafik. Jag kör med ett GTX1070 8GB och en i7:a 8:e generationen med 16GB RAM. Känner inget behov av bättre.
Nja, detta känns bara en upprepning av de andra filmerna. Men de tar löjligheterna en nivå till... Tror detta är den sämsta i serien i mitt tycke. De "återupplivar" tidigare karaktärer, det är kul men känns krystat. Nya karaktärer presenteras också. Ljudet är väl helt OK. Förutom en scen i Tokyo med Mia och Letty, där har de gjort någon miss då det var ganska dåligt ljud. Bilden är OK den också men en del saker är ganska lätt att se att det är animerat.
Jag har haft den i drygt en vecka nu och tror att jag har en ganska klar bild av den. Över lag tycker jag den är väldigt prisvärd! 8h batteritid känns som en underdrift. Jag tycker den verkar klara mer än så. Bra ljud. Ingen Hi-Fi så klart och jag har inte mycket att jämföra med, men jag är nöjd med det. Funktionsmässigt är det enda jag saknar en fingeravtryckssensor. Det är mycket lösenord att skriva nu för tiden. WiFi-kretsen i denna verkar vara av den billigare sorten och är den största och egentligen enda plumpen i protokollet. Det fungerar men det är inte mycket mer. Jag får inte över 40MB/s i nerladdning på Bredbandskollen eller Speedtest.net. Upphastigheten är konsekvent högre men passerar på sin höjd 50MB/s. Inte bra! Svarstiden är ok på Speedtest (2ms) men dålig på Bredbandskollen (5ms+).
Bästa prylen :P Man blir fort "beroende" av Smarta Hem.
Funkar bra och är relativt liten och smidigt. Det kan vara lite bökigt att veta när batteriet är på väg att ta slut.
Funkar bra och är relativt liten och smidigt. Det kan vara lite bökigt att veta när batteriet är på väg att ta slut.
Funkar bra och är relativt liten och smidigt. Det kan vara lite bökigt att veta när batteriet är på väg att ta slut.
Köpte denna för att ha hos min mor. Hemma har jag en Stihl MS170 och en Husqvarna 372XPG. Jämfört mot mina andra sågar känns denna mer förenklad och anpassad för dem som inte är så van vid motorsågar. Men dess lite märkliga beteende gör att jag är lite skeptiskt till att rekommendera den till just den gruppen användare! Det märks att de jobbat på startmekaniken. Jag gillar den dock inte alls. Den är ganska lättstartad och snöret är väldigt lätt att dra i. Men den drar inte runt motorn förrän man släppt in snöret igen och väntat nån sekund! Det känns märkligt och lite oberäkneligt! Och en motorsåg vill man definitivt inte ska vara oberäknelig! Jag har dessutom fått den att tända till genom att komma åt avtryckaren när maskinen var avstängd! Detta gör att jag inte känner mig riktigt trygg med denna maskin. Den lever sitt eget liv känns det som! När den väl startar och man trycker till på avtryckaren så hoppar startreglaget till läge 2. Det är inget konstigt med det men när man då trycker på avtryckaren igen för att börja såga så dör sågen. Läser i manualen att sågen behöver ha startreglaget i läge 3 en stund efter start, men varför hoppar den då automatiskt till läge 2!? Sätt den i läge 3 så går det dock att såga med den, så manualen har rätt. Kort därefter kan man sätta den i läge 2 igen och jobba på. Att ta loss svärdet är helt verktygslöst! Mycket enkelt! Olje- och bränslepåfyllningen är också väldigt lätta att öppna utan verktyg tack vare infällbara handtag. Plus-poäng för det! Justering av kedjan ska bara vara att snurra på ett hjul. Detta är dock inte alls så lätt som jag tror att det är tänkt. Hjulet går inte att rubba utan verktyg. Den använder en mer vanligt förekommande kedja vilket är ett plus. Mina andra sågar är lite knöligare på den fronten. Svärdet är däremot lite annorlunda på Stihl än de flesta andra märken. Så, min slutsats är att det är en bra såg som är lite mer "teknisk" än jag är van vid. Dess aningen märkliga beteende kräver antagligen lite tillvänjning.