Så där ja! Det är så här en sticksåg ska vara! Jag köpte först en GST 18V-155 då den kan såga tjockare trä men lämnade tillbaka den i huvudsak då den inte kan vinklas och gersåga. Denna såg är klart bättre på alla plan, inte bara för att den kan gersåga! Den enda fördelen med 155 är att den kan såga 155mm trä men 125mm trä är troligen mer än jag någonsin kommer behöva! Strömbrytaren sitter mycket bättre till och är en två-stegs-brytare, den stannar i på-läget. Hastighetsregleringen görs med en ratt, inte en digital knapp, och har fler steg. Lägsta fart är tillräckligt låg! Mycket bra! Den låter dock lika mycket som 155-varianten vilket förvånar mig med tanke på hur lite min Bosch cirkelsåg låter. Den känns lite billigare än 155 av någon anledning. Reglaget för att slå av/på bortblåsning av sågspån är väldigt plastig och svår att känna om den gör något. Bladet är lätt att ta bort men man kan ha ett sågblad monterat när den ligger i L-BOXX:en till skillnad mot 155. Ett lasersikte hade inte skadat.
Om du inte måste ha 155mm sågkapacitet i trä eller ser någon poäng med att göra inställningar i telefonen istället för på maskinen, köp en annan! Denna kan inte vinklas så man kan inte gersåga med den. Detta missade jag och det är orsaken till att jag bytte till den mindre GST 125 S modellen. Det och att jag bara tycker app-styrning är tidskrävande och omständligt! Personligen tycker jag GST 125 S är så mycket bättre. Men för att säga lite om denna: strömbrytaren en återfjädrande 1-lägesbrytare för av/på, inte en knapp som man håller in. Jag gillar det inte alls då jag vill kunna reglera hastigheten med brytaren. Strömbrytaren sitter dessutom lite skumt till vilket gör att jag har väldigt svårt att komma åt den utan att byta grepp. Den är väldigt högljud! Min Bosch cirkelsåg låter markant mindre. Man kan inte ha ett sågblad monterat när den ligger i L-BOXX:en. Bladet är lätt att ta bort, men ändå ganska korkat.
Jag har en Luba 2 2025 och min mor har en Luba Mini. Förutom klippbredden och batteritiden tycker jag de är direkt jämförbara. De använder samma app så handhavandet är densamma. Den var relativt lätt att komma igång med. Men det tog en bra stund att mappa upp alla kartor. Men då ska det sägas att jag har en väldigt komplicerad tomt med väldigt få raka linjer och min mor har än värre. Jag har inte kommit på något enkelt sätt att se hur många kvadratmeter jag har kartat upp. Eftersom det är en gräns på hur mycket man får mappa upp hade det varit önskvärt. Jag tycker den klipper ganska slarvigt! Det är mer är ett par fläckar och strängar som den missat att klippa varje gång och man får fixa på något annat sätt. Väldigt irriterande! En jämnt klippt villaträdgård kan man glömma och detta är faktiskt riktigt illa för en maskin som kostar som denna gör! Riktigt trevligt att man kan köra den som en radiostyrd bil! Jag använder detta ibland för att fixa till ställen där den slarvat men även för att klippa under släpkärran och husvagnen mm. Den går nämligen inte under saker även om det finns gott om utrymme för den att göra detta. Möjligen för att den då troligen tappar kontakt med satelliterna. Klarar utan problem att köra genom och klippa väldigt högt gräs! Den behöver dock ta flera vändor innan det blir bra. Den är nästan för bra på att ta sig upp för branter. Man måste mappa no-go zoner även där man tycker att det är en naturlig gräns, annars finns risken att den börjar klättra. AWDn fungerar mycket bra! När min klipparen "fastnar" är det för att den tycker det är för trångt, inte för att den spinner loss. Min mors Luba mini fastnade i en flera centimeter djup hög med löv i en sluttning dock, det var för mycket för den. Ett litet problem jag såg med min mors Luba Mini var att den försökte klippa en väldigt brant kulle på tvären. Det gick väl sådär då den gled i sidled. Hade den anfallit den rakt på hade den troligen gjort jobbet bättre. Men att försöka hålla greppet i sidled lyckades den inte så bra med. Varför man bara kan ange en transportsträcka mellan två zoner är för mig en gåta. Det gör att den ibland måste gå långa omvägar i onödan. Jag hoppas att de flesta problem jag upptäckt med dessa klippare går att lösa med uppdateringar av mjukvaran. För hårdvaran ser jag inga problem med. Vet inte vad man ska säga om priset. Jag tycker den är onödigt dyr... Sen är tillgången på dem begränsad och man kan få ställa sig i kö för att få köpa en. Men trotts detta är jag nöjd med.
Liten men inte så liten som jag förväntat mig. Ganska bra kraft men inte som en fullstor maskin. Mycket praktiskt med de olika chuckarna. Lite väl saftigt pris på en så liten maskin tycker jag...
Större än jag förväntat mig. Jag köpte den i huvudsak för att såga grenar och det har visat sig att den inte är helt optimal för detta. Men blåa Bosch har ingen grensåg, så jag får kompromissa. En grensåg vill man ska vara en enhandssåg men som tigersåg vet jag inte om jag tycker formatet har någon större fördel. Du har markant bättre kontroll på en traditionellt formad tigersåg.
Bra kraft i den för att vara en batteridammsugare. Formatet är nästan som en vanlig dammsugare, bara något mindre. Bra eller dåligt beror på vad man tänkt använda den till. Mitt syfte är att snabbt kunna ta ut den från garaget och dammsuga bilen lite snabbt om jag haft något i den som skitat ner. För detta känns den som en mycket bra maskin. Batteritiden är inte så imponerande. Jag skulle tro att jag fick ut 10-15min ut ett 4Ah ProCore batteri. För mitt ändamål är det ok men inte imponerande.
Inte den starkaste borrhammaren på marknaden men ska man ha en batteridriven får man betala ganska mycket mer för mera kraft. Denna är dock kraftigare än många sladdrivna modeller, iaf. på pappret. Ganska dyr, vet inte om jag kan tycka den är prisvärd även om jag köpte den på rea. Gör det den ska. Inte så farligt mycket vibrationer i den. Det märks att det är kvalitet.
Fin byggkvalitet, som man förväntar sig. Den näst starkaste skruvdragaren (inte slagskruvdragare) på marknade vad jag vet. Milwaukee har en starkare på 155nm. Jag hade tidigare den tredje starkaste, en AEG som var god för 140NM. Jag bytte enbart för att minsta antalet batterisystem jag har. Fungerar precis som man förväntar sig. Kraften gör dock att den väger lite mer än genomsnittet. Kickback skyddet är bra men ibland blir man mest irriterad på den.
Prisvärt för att vara ett 8Ah ProCore batteri. Det är lite stort och klumpigt jämfört mot 4Ah men ändå ok med tanke på kapaciteten och det facto att vissa maskiner kräver minst 5Ah för att leverera maximalt.
Bra förstoring i denna i förhållande till storleken! Känns gedigen. Med tanke på vad man får tycker jag den är prisvärd.