Prisjakt

ScoobyBear

Medlem sen 2006-03-03
900
Bidrag
168
Hjälpsamröster
Bosch GPX 12V-77 SOLO
Full Star 1
3.3
(1)
3 589 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
14 dagar sedan

Det första som slog mig är hur tyst den är! Min eltandborste låter mera! Batteriet var lite svårt att få både i och ur. Jag har inte testat hur länge batteriet håller i den men såg någon på Youtube som sa att ett 3Ah räcker 6min! Det tror jag dock inte på, den klarar mera. Men detta är inget du polerar en hel bil med! Denna för detaljer enbart. Lite väl saftig prislapp för vad det är tycker jag. Köpte den för precis under 3000kr och det är för mycket! Och då säljer de flesta den för upp mot 5000kr!!!

Bosch GEX 18V-125 (Utan Batteri)
Full Star 1
4.2
(2)
1 394 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
14 dagar sedan

Den gör vad man förväntar sig. Låter inte mycket, jag kan köra utan hörselskydd och då är jag ganska känslig för ljud. Jag använder t.ex. hörselskydd när jag dammsuger eller kör Milwaukees maskiner. Men med denna behöver jag det inte. Vibrerar inte heller så farligt. Avverkar bra. Drar inte så mycket ström som det verkar. Jag har inte slipat så mycket än men skulle uppskatta att ett 4Ah batteri håller iaf 45min. Lite dumt att man måste ta bort batteriet för att kunna kolla laddningen på det. Men så är det på flera av Bosch maskiner... Den är skapligt bra på att skicka in dammet i dammpåsen. Men bäst blir det så klart med en dammsugare tillkopplad. Summerat är jag väldigt nöjd!

CTEK Pro 25S
Full Star 1
3.8
(2)
2 984 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
14 dagar sedan

CTEK gör bra grejer, det är nog få som argumenterar mot det. Jag är först och främst ute efter supply-läget i denna. Det är klockrent att ha när man håller på och fixar med bilen och inte vill dra ur batteriet eller stå på tomgång. Men ladda batterier gör jag helst med någon annan laddare då batterier mår bättre av att laddas långsamt. 25A är galet mycket och knappast bra för batterihälsan!

Ubiquiti Networks UniFi U7 In-Wall
Full Star 1
1.8
(1)
1 741 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
3 månader sedan

Jag gjorde dumheten att köpa en till Ubiquity enhet trotts att den jag redan har är markant sämre än majoriteten av alla nätverksprylar jag testat. Men det fick bli denna då jag ville ha en accesspunkt med flera ethernet-kontakter och det dräller inte av dem direkt... Denna har WAN-kontakten på baksidan och är tänkt att sättas på en vägg med nätverkskabel kommande ut ur väggen. Det har inte jag så ingen höjdare i mitt fall men det får funka. Ingen POE adapter medföljer och jag hittar ingen info om vilken spänning den ska ha! Google säger att standarden är 48V vilket jag tycker verkar helt galet mycket! Mig veterligen har inga datorer, hemma-routrar mm i närheten av så hög spänning! Och jag hittade inga nätadaptrar som ger så mycket ström heller!!! Men provade med en 24v och U7 reagerade inte alls. Så åkte iväg och köpte en Ubiquiti 48V POE adapter och det fungerar! Funderar dock på vad andra enheter i nätverket tycker om att bli matade med 48V... Jag har aldrig varit något fan av Ubiquitis idé att man ska installera programvaran på datorn istället för att gå in i ett GUI i enheten. Men då detta är min andra Ubiquiti kan jag skymta poängen med detta. Det var bara att koppla in den på nätverket och sedan sattes allt upp automatiskt! Den första konfigurerade upp den andra. Fördömligt smidigt! Dock verkar de tappa kontakten stup i kvarten. Varje gång jag öppnar "server"-programvaran är minst en av de två i offline, adopting eller någon annan icke-Online status. Att serverprogramvaran bara funderar på en dator åt gången är också riktigt jäkla uselt. Jag har inte fått programvaran att fungera i Linux men har inte lagt ner speciellt mycket energi på det, mest pga. att jag redan har satt upp det på en Windows dator och det som sagt inte går att göra så mycket på någon annan dator då. Jag måste ha missat poängen som alla lovordar Ubiquity för, att man kan ställa in ditt och datt. Vet inte att jag sett något i detta gränssnitt som inte går att ställa in i alla andra nätverksenheter jag provat. Jag måste också missat Ubiquitys storhet, jag tycker deras prestanda är tämligen urusel! Inte nog med att de tappar kontakten konstant som jag redan nämnt. Prestandan är också sagolikt usel! Datorn jag sitter vid nu är t.ex. kopplad med kabel hela vägen till routern via U7 (och förvisso genom tre switchar och en skarv) men jag får ändå inte över 95Mbit av mitt 250Mbit Internet på Bredbandskollen (i switch två får jag över 250Mbit). Telefonen, via WiFi till U7 får ut 124Mbit/116Mbit, så bättre men ändå uselt! WiFi var dessutom helt frånvarande idag så jag var tvungen att starta om skräpet! Inte första gången... Min andra Ubiquity, AC-LR, kör jag bara wifi mot men i samma rum, max 2m från enheten får jag ut 15Mbit ner och 24Mbit upp! Datorn som sitter i samma switch som den får lätt ut drygt 250Mbit både upp och ner! Hur är det möjligt att göra så fantastiskt urusla nätverksprylar!?

Ubiquiti Networks UniFi AP AC LR
Full Star 1
4.3
(29)
1 429 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 månader sedan

Man hör så mycket bra om Ubiquiti och jag är allmänt missnöjd med WiFi generellt så jag tänkte att det var värt att testa. Målet nu var att få dugligt Wifi på min altan som är i motsatt kortände på huset från routern. Jag är inte imponerad tyvärr. Jag skulle snarare säga att jag tycker den är ganska usel. "Mycket lätta att sätta upp" säger alla. Ja, den var inte speciellt svår att sätta upp. Men "lätt" för mig är om jag kan koppla in nätverkssladden, kolla i min router vilken IP accesspunkten fått, öppna webläsaren och gå till den adressen. Därifrån komma åt enhetens GUI och ange namn på WiFi och lösenord. Svårare än så behöver det inte vara. Men för att komma igång med denna måste man ladda ner en app, installera och starta den. Den öppnar sedan en webisda(!) där man måste skapa ett konto (tur nog ett lokalt konto. Först verkade det som om man behövde skapa ett konto hos Ubiquiti!). Sedan måste man "ansluta" accesspunkten till nätverket mjukvarumessigt...??? Jaha... Helt obegripligt korkat... Inte svårt, men totalt menigslöst och extremt överkomplicerat. Jag ser inte mycket i guit som jag inte kan göra motsvarande inställningar i mina andra nätverksprylar. Så vad som gör Ubiquiti så "överlägsen alla andra" går över mitt förstånd. Efter allt detta fungrar den som vilken accesspunkt som helst. Men det är absolut inget märkvärdigt med den. Tack vare det urbotat korkade förfarandet för att ställa in den blir det nog inga fler Ubiquiti för mig. Räckvidden/stabiliteten är urusel. När jag sitter på min altan kopplar mina hellre upp sig mot Netgear accesspunkten jag har i en annan byggnad 20m bort eller till min router, ca 10m bort genom 4st väggar, än Ubiquitin som är ca 2m bort, 1 vägg! Jag kollar signaler via WiFiInfoView på datorn och WiFi Monitor i telefonen och siffrorna är inte imponerande för Ubiquiti! Trotts att den accesspunkten är närmast är det oftast min router eller Netgear AP som har starkast signal! Bredbandskollen, sittandes i samma rum, max 2m bort ger ca 15Mbit ner och 24Mbit upp. I switchen den är kopplad till får jag ut över 250Mbit åt båda håll. Hur kan detta ses som bra!? Så, det blir nog inga fler Ubiquiti för min del!

STIHL BGA 60 (Utan Batteri)
Full Star 1
3.3
(1)
2 390 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
4 månader sedan

Tystgående och relativt lätt. Skulle vilja att den hade mer riktat vindflöde, nu tycker jag att löven flyger tillbaka till där man nyss blåste när man går fram. Inte bra... Däremot bra tryck i blåsten. Jag har ingen erfarenhet av andra märken/modeller men jämförde siffror med modeller från blåa Bosch och Milwaukee och Stihl blåser mer på pappret. Oavsett tycker jag den verkar blåsa tillräckligt. Funkar även hyggligt till att blåsa av bilen efter man tvättat den :)

Bosch GSA 18V-28 (Utan Batteri)
Full Star 1
3.8
(1)
2 374 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 månader sedan

Det är en tigersåg. Varken mer eller mindre tycker jag. Jag har en sladdriven DeWalt och en Bosch samt en mindre batteridriven Bosch och jag tycker inte någon av dem sticker ut på något sätt. Så behöver du en tigersåg och har Bosch Pro 18v batterier så blir du nog inte besviken på denna.

Blaupunkt SantaCruz 370
Full Star 1
3.3
(1)
1 981 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
5 månader sedan

Prisvärd enhet men det låga priset har sina orsaker. Den har bara 2V lågnivåutgångar vilket är klent. Men ska man inte använda externt slutsteg spelar det ingen roll alls. Den saknar Apple CarPlay och Android Auto - synd och det gör att den känns gammalmodig. Stödjer dock i princip alla ljud & bild-format som finns! Mycket bra! USB och SDXC på framsidan är ett stort plus. Volymratt är ett stort plus!

Fast & Furious X (DVD)
Full Star 1
3.3
(1)
99 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
7 månader sedan

Den är ju inte vad den här serien en gång var men bättre än flera av de senaste filmerna. Men de kan tyvärr aldrig bli densamma utan Paul Walker. För lite bilar och för mycket allt annat... Bra skådespelare, de har lyckats samla en stor del kända ansikten! Filmen har ju egentligen inte något avslut så det måste komma en uppföljare förr eller senare och jag måste ändå säga att jag ser fram emot avslutningen. Ljud & Bild är vad man kan förvänta sig av en film från 2020-talet. En del specialeffekter kanske inte är top-notch dock.

Garmin Instinct 2X Solar
Full Star 1
4.1
(3)
2 726 kr
S
ScoobyBear
900 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
8 månader sedan

Första intrycket är bra. Skapligt enkel att komma igång med även om jag hade lite problem med parkoppling med telefonen. Telefonen/Appen tyckte de var kopplade men klockan sa att kopplingen misslyckades. Fick göra om parningen så fungerade det. Det är mycket menyer i klockan. Det är inte helt enkelt att hitta runt bland allt till en början och jag tycker inte det verkar som om man kan göra så mycket från appen heller. Det första jag ville ändra var att få 24h klocka. Hittade det inte i appen och det tog en stund att hitta det i klockan också. Allt styrs med knappar, ingen touch-skärm. Inget jag ser som en nackdel än så länge. Ficklampan är inte alls en dum idé och den fungerar över förväntan. Den är inte som på min gamla Amazfit klocka som la upp en vit bild på displayen och drog upp ljusstyrkan till max och kallade det ficklampa, denna är det en riktigt LED-lampa på! Grym batteritid. Den uppskattar en full laddning till 33 dagar! Det kommer säkert inte stämma men flera veckor lär den klara! Imponerande! Jag, som är en nattuggla, stör mig ganska mycket på att den går in i nattläge runt 21:30 och funktionerna i den begränsas, eller blir iaf knöligare att komma åt. Detta trotts att jag ställt in att jag går och lägger mig 23:30! Detta går troligen att justera på något sätt men jag har inte orkat gräva ner mig i det.