Prisjakt

Gorgias

Medlem sen 2011-11-30
8
Bidrag
1
Hjälpsamröster
JBL Live Flex Wireless In-ear
Full Star 1
2
(1)
990 kr
G
Gorgias
8 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
7 dagar sedan

Tunt ljud och problem med mikrofonen. Jag gillar annars JBL men här har de inte lyckats. För att få ett acceptabelt ljud behöver du i princip hålla lurarna intrycka i örongången med våld. Dessutom funkar mikrofonen ca 50% av gångerna iaf med min utrustning. De har ett väldigt klart och trevligt ljud med mycket bra basåtergivning när de väl hamnar exakt rätt i örat men det händer väldigt sällan.

Elgiganten
Utmärkt
(500+)
G
Gorgias
8 omdömen
Utmärkt7 dagar sedan

Så skönt att kunna åka till en fysisk butik om man vill byta eller returnera en produkt. En av få butiker där du kan prova produkten först och sedan lämna tillbaka om du inte är nöjd.

Inet
Utmärkt
(500+)
G
Gorgias
8 omdömen
UtmärktRedigerades 9 dagar sedan

Bästa butiken i Sverige för elektronik! Suverän kundtjänst, bra priser, snabb frakt, bra utbud. Vad mer kan man begära? Har ännu aldrig ångrat att jag handlat hos Inet.

Logitech M720
Full Star 1
3.1
(9)
475 kr
G
Gorgias
8 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
4 år sedan

Mycket skön mus med bra kvalitetskänsla. Knapparna har precis lagom motstånd så att de känns lätta att trycka på utan att det blir feltryck. Jag var lite orolig över att scrollhjulet skulle vara för känsligt som några verkar tycka men jag har ännu inte upplevt detta. Jag hade faktiskt mer problem med MX Master 3 i det avseendet. Har hjulet i freescroll läget hela tiden utan problem. För runt 500 kr finns det nog inte mycket bättre mus för kontorsarbete.

Hembiobutiken
Utmärkt
(500+)
G
Gorgias
8 omdömen
Utmärkt5 år sedan

Snabb frakt och bra betalningslösning. Det känns som att hembiobutiken drivs av seriösa människor.

Roxcore Pins
Full Star 1
2.7
(3)
G
Gorgias
8 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Köpte nyligen pins 3 de som kostar 199:-. Tycker de funkar mycket bra med tanke på priset. Passar bra i mina öron, de kan sitta lite löst men sluter ändå relativt tätt så att man inte tappar all bas. Jag gillar inte den vanliga typen av in ears med siliconploppar som hamnar längre in i örat. Förvånansvärt djup och öppen ljudbild i dessa lurar. Trevligt och lättlyssnat ljud med "lagom" bas och skapligt tydlig diskant och mellanregister. Negativt är väl att diskanten känns lite åt det luddiga hållet. Sladden är väldigt tunn och mjuk i gummit vilket jag inte gillar men det är ju en smaksak. Den är relativt trasselfri iaf. Knapparna för volym och play/paus funkar bra på min androidlur. Jag skulle säga att lurarna presterar bra i klassen 200-400 kronor ungefär. Mycket prisvärda alltså.

Roxcore Crossbeat
Full Star 1
4.1
(37)
G
Gorgias
8 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 9 år sedan

Otroligt prisvärd! Tillräckligt bra ljud för att det ska vara behagligt att lyssna på musik. Lite tröttsamma s-ljud i diskanten om man ska vara petig men otroligt klart och fint mellanregister för det priset. Fixar inte partyt kanske men som köksradio är den fantastisk. En trevlig produkt som känns gedigen. Laddkabel och aux medföljer. Snabb och smidig att ansluta över blåtand vilket gör att man gärna använder den. Om man placerar den rätt, på en bänk med en vägg bakom typ så skickar den till och med ut en del bas!

Urbanista Oslo In-ear
Full Star 1
2.3
(4)
G
Gorgias
8 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 9 år sedan

Grymma lurar för priset. Fin öppen klang med bra mellanregister som gör att röster låter väldigt bra. Trevlig "lagom" fyllig bas. Bra alternativ för oss som inte gillar in-ear lurar och som inte vill tömma bankkontot för att få schysst ljud. Plus för trasselfri sladd och bra mikrofon. Minus för skum konstruktion som gör att jag måste ha högerluren i vänster öra och tvärt om för att inte täppa igen "bashålen". Det låter riktigt illa om man får in lurarna på fel sätt i örat. Saknas även skumgummikuddar som iaf jag gärna vill ha till den här typen av lurar. Köpte egna på Clas Ohlsson och krängde på.