Prisjakt

Mikael

Medlem sen 2011-06-26
49
Bidrag
35
Hjälpsamröster
Fyndiq
Dålig
(500+)
M
Mikael
49 omdömen
DåligRedigerades 8 år sedan

Fick varan som planerad på sista leveransdagen, problemet med varan dock sa att den skulle hålla 6 kort men den inte kunde hålla 6 kort utan bara 4.5 kort, vilket gjorde att man inte fick ner alla sina planerad kort så man får stå betala retur frakten tillbaka, när varan felade, man borde inte behöva betala när produktinformationen inte stämmer med produkten.

nVidia Shield Controller (Android/PC)
Full Star 1
3.8
(5)
M
Mikael
49 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 9 år sedan

Kör denna kontroll med kabel till de flesta steam spel fungerar fint med Windows 10 drivrutinerna är signerad av Microsoft så dem automatiskt hämtas vid anslutning dock skulle jag uppskatta att dem fick ta del av Bluetooth anslutning även på datorn och den passar dessutom perfekt i min hand.

Samsung 950 Pro Series MZ-V5P256BW 256GB
Full Star 1
4.6
(8)
M
Mikael
49 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Half Star 4Empty Star 5
Redigerades 9 år sedan

Extremt bra SSD, dock har den extremt fet temperaturer upp mot 100 grader kan den bli, och få till och med Samsung programvara Samsung Magician att larma. Kan mycket väl vara min disk också som är konstig, 48 grader i idel läge och Over Provisioning gör den verkligen prestanda mesigt men synd att man losar 26GB med OP. Men kommer ändå att införskaffa mig ett till av dessa och köra RAID lösning. Vore ett big + om ingenjörerna som utvecklade dessa SSD att dem hade haft kylning på dessa, för när den sliter och skriver så kan man allt nog förvänta sig larm, om man har Samsung programvara installerad för Fireware uppdateringar och sätta OP och så vidare.

Samsung SH-118CB
Full Star 1
1
(1)
M
Mikael
49 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 9 år sedan

Köpte en sådan här enhet för den var billig man behöver inget märkvärdigt mest för kopiera sina DVD filmer för lagra dem på en hårddisk för kunna dela ut dem via Plex och se dem på Android TV etc och slopa DVD spelaren vid TV istället. Dock hade man aldrig förväntad sig att när den läser att de ska låta som grannen drog igång en snöslunga. I övrigt så funkar dem klockrent förutom huvudvärken av volymen när man spelar upp dem.

NetOnNet
Utmärkt
(500+)
M
Mikael
49 omdömen
UselRedigerades 9 år sedan

Inte riktigt nöjd med NetOnNet beställde processor och moderkort under samma order båda grejerna i lager och förskottsbetala ordern med internetbank. Hade vald under inställningar Express visade sig att de inte kan skicka Express endast gratis frakt 2-4 dagar till min adress. Inte nog med det när de liks uppdaterar ordern som skickad så får båda grejerna varsitt kollid istället än packa de och skicka de med en och samma order, så de visade sig att de endast har levererad moderkortet processorn har de fortfarande inte hämtad upp. Så nu kommer man fan få moderkortet minst 1 dag snabbare än processorn så jävla störd. Blir nog inga fler ordrar hos NetOnNet har redan beställt SSD disk tänkte ta de först på NetOnNet för de var billigast på fyndvaror, men att de inte ens kan erbjuda express 1-2 dagar vilket är normalt + att de levererar samma beställning 1 och 1 produkt olika dagar gör detta till ett katastrofal dåligt resultat, jag ger dem 1 tjärning och då är jag riktigt snäll. Förhopningsvis så kan NetOnNet skicka en anställd på en cykel med resterade av ordern så man åtminstone får grejerna samma dag när de låg under samma order.

Samsung S27E500C
Full Star 1
5
(1)
M
Mikael
49 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 9 år sedan

Hämtade ut skärmen idag, riktigt nöjd med den finns inget och klaga på, ska tusan i mig införskaffa mig minst 2 st till av denna modell och ställa dem bredvid varandra.

Asus RT-AC66U
Full Star 1
4.3
(122)
M
Mikael
49 omdömen
Full Star 1Full Star 2Half Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 9 år sedan

Hade denna router i lite över 2 år funkade helt perfekt till på slutet när jag börja få Wi-Fi att droppa från 5Ghz till 2.4Ghz, sedan kunde routern få paket förluster vilket var riktig katastrof, dock är Asus nice och ger 3 års garanti så löst de hela med uppgradera den. Antagligen jag som har otur men innan problem börja uppmärksammas så var den kanon.