Prisjakt

acandell

Medlem sen 2011-02-26
70
Bidrag
50
Hjälpsamröster
Red Dead Redemption 2 (PS4)
Full Star 1
4.5
(62)
232 kr
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
7 år sedan

Har inte varit någon riktig fantast av Rockstar's spel tidigare, och tog mig inte genom storyn i GTA V innan jag tröttnade, men detta var helt annat och efter några dagar där jag mest ridit runt och utforskat efter att avklarat storyn och alla uppdrag, så startade jag om igår (denna gången ska jag vara "bad Arthur"). Jag hoppas intensivt att RDR1 kommer som ett tillägg till spelet, eftersom det utspelar sig efter detta och hela kartan redan är på plats. Jag skulle nog säga att naturen är det mest imponerande, tillsammans med galet avancerad ljus och volumetric-lighting: ett otal olika sorters dimma, solned/upp-gångar, snöstorm, månsken, eldstäders glöd, och hur allt omkring lyses upp fullständigt trovärdigt gör det till det (med god marginal) utseendemässigt mest realistiska spelet jag sett. Världen i övrigt är också så detaljrik, så man ser nya saker hela tiden många många timmar in - hur pölar bildas vid regn och sedan blir till lera när det börjar torka, hur denna lera sedan fastnar på vagnhjulen, alla djurs animationer och beteende, vattnets rörelser, bäckar och vattenfall, kläderna blir snöiga, lortiga, din häst andas, frustar, andedräkten syns när det är kallt, rörelser ändras när du går i snö, lera, vatten osv, osv... Persongalleriet är rikt och man får verklig känsla för alla gängmedlemmarnas karaktär. Ansikten kan se lite syntetiska ut ibland, men rörelser och röster är klockrena. Har inga problem med att det skulle vara dåliga kontroller. Visst lyckades man ge hästen en käftsmäll ett par gånger i början, och nog drog man vapen mot folk lite oväntat innan man lärt sig men det satte sig snabbt. "Fast Travel" dyker faktiskt upp senare i spelet, om man köper en karta till lägret, men den är envägs så man får rida tillbaka själv. Jag har använt den kanske två ggr för jag uppskattar färden också, men för de som inte kan slappna av utan bara vill komma till nästa uppdrag på minsta möjliga tid så blir det såklart irriterande. Man får ställa in sig på att saker tar lite tid - i lägret kan du exempelvis inte varken ha häst eller springa, utan man får lugnt gå i sakta mak dit man ska. Hela spelet är en "tour de force" och jag kan inte förmå mig att sätta annat än 10/10.

Meec Tools 2kW 230V 460mm
Full Star 1
4.5
(2)
1 299 kr
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Half Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Snarlik de andra slungorna i denna prisklassen, och säkert samma komponenter i grunden, fast den ligger lite lägre i pris. Bra om man lever i ett klimat där man får användning av den ett par timmar vartannat år, och inte vill investera i något mera ordentligt. Slungar helt OK, men jobbig att hantera på mjukt underlag, då hjulen bara gräver ner sig och man får stå och stöta den fram bit för bit. Med 15cm hyfsat tung snö på grus så blev det marginellt mindre slitsamt än en snösläde. Det var inga större problem att dra en kabel efter sig. Gäller bara att planera lite. Hellre det än ett batteri som ska laddas och bytas ut efter några år för dyra pengar. + Rätt tyst + Inga avgaser, men en viss doft av ansträngd elmotor. + Bra pris - Tungkörd om det är mjukt - Veven för att rikta utkastet kunde gärna sitta högre upp.

Jabra Move Wireless On-ear Headset
Full Star 1
4
(50)
999 kr
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Hade egentligen inga höga förväntningar, och associerade Jabra mest med jobb-headsets utan större krav på musikuppspelning, men måste säga att de låter riktigt bra. Dessutom sitter de väldigt skönt, vilket gör att jag hellre har dessa än mina M50x - i alla fall om jag ska ha dem på länge. Köpte först den röda varianten, men plasten i dem såg väldigt "plastig" ut. De svarta har säkert samma plastkvalitet, men de ser mycket bättre ut. + Bra ljud för pengarna (400:-) + Sköna på huvudet + Lätta - Röda ser plastiga ut. Editerat: Hade ett minus på ett de var känsliga för omgivande ljud när man har dem som handsfree, men efter att ha gett likadana till familjemedlemmar och pratat med dom i telefon så har jag inga klagomål på ljudet där. Har också haft dem i ett år nu, och de funkar och ser lika bra ut som när jag köpte dem, trots att det varit med ryggsäcken hit och dit.

Urbanears Plattan On-ear Headset
Full Star 1
2.9
(71)
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
7 år sedan

Jag klagar inte på ljudet, men det verkar hänt något med kvaliteten på både det ena eller andra (ny tillverkningslina?). Dotterns förra Plattan höll länge, och hon var också rätt nöjd med ljudet, så när de till sist gick sönder köpte vi lika. *Men* de är inte lilkadana, och nu mycket sämre. Kuddarna ramlar av bara man andas på dem, och kabeln sitter även den helt löst i ena av uttagen, och ljudet var avsevärt sämre än de gamla (även efter en del inlyssning). Nu har ena kudden försvunnit permanent, och det blir inte några Urbanears/Zounds denna gången.

Detroit: Become Human (PS4)
Full Star 1
4.6
(12)
324 kr
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
7 år sedan

Jag inser att många älskar spelet, men efter en genomspelning kan jag inte förmå mig att tycka att det är mer än "ganska bra", och tror inte jag orkar igenom en gång till för att testa hur det utvecklar dig om jag gör andra val. Det är vädligt snyggt, polerat, har "skådespelare"/röster i världsklass och utmärkt story men själva spelmekaniken funkar inte för mig. Fokus i spelet är de situationer man ställs inför flera alterativ (oftast i dialoger), men mellan det är det mycket utfyllnad där man ska gå runt i ett ofta ganska begränsat utrymme och interagera med saker (öppna dörrar, hacka lås, osv) genom att utföra lite halvslumpaktiga rörelser med kontrollern. Då och då blir det en "actionscen", där man inte styr själv utan bara måste vara snabb att trycka de knappar som blinkar upp på skärmen. Hade det varit lite mera frihet i spelmekaniken hade spelet fått mycket bättre betyg av mig. Men som sagt många älskar spelet, så det är väl en smaksak.

Beats by Dr. Dre PowerBeats3 Wireless
Full Star 1
3
(24)
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Har inga större problem med ljudkvalitet och sånt, men skaffa dem inte för att ha som jobb-hands-free som jag. Det är inget man slänger på sig lite snabbt när man får ett samtal på telefonen. Det tar nog närmare en minut för mig att krångla på dem och få dom att sitta bra. Sedan ska man hitta den där pyttelilla påknappen och hålla in den någon sekund (fast ibland är det nog närmare fem). Ingen tydlig feedback i knappen, så man vet inte om man håller in den eller inte. Ibland är de på, kopplade till telefonen, och man får ändå ingen ljud förrän man stängt av dem, slagit på dem och kopplat upp dem igen. Vädligt frustrerade när det tar så lång tid att svara på ett vanligt telefonsamtal. Verkar inte finnas någon batterivarning. Helt plötsligt spelar de bara en lite truddelutt och stänger ner sig. Mina Jabra säger "battery low" när de börjar närma sig slutet, och då har man nog minst kvart på sig att hitta en laddare eller sladd. Litet plus för räckvidden.

Bosch GSR 12V-15 (2x1,5Ah)
Full Star 1
4.9
(28)
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 7 år sedan

Köpte ett kit med denna och 2x2A-batterier, samt en hel del utmärkta Bosch-bits och Bosch-borrstål en i tygväska på Jernia i Norge. Mycket bra för det priset jag gav som var ca. 1100 NOK. Jämfört med den Makita DF030DWE som jag har kört mycket med så känns den något starkare, men den känns tyngre fast det inte ska vara så stor skillnad. Av någon anledning så har jag lätt att komma åt fram/back knappen av misstag så den tappar växeln, och det krävs också en del fingerstyrka för att få ur batteriet, men det kanske nöter in sig med tiden. Makitan har också en jättebra fördröjning på lampan så det går att lysa med den ett tag efter man släppt greppet, medan denna slocknar direkt. Moment-inställningen verkar fungera utmärkt, och det var inga större problem att justera för att få lagom djup på gipsskruv utan speciell gips-bit. Hur som helst verkar det vara en fantastiskt maskin för priset, och skruvdragare är enligt min erfarenhet inte något man ska vara särskilt snål med, men tanke på hur mycket man använder dem. Rekommenderas varmt.

Logitech Wireless Combo MK520 (Nordisk)
Full Star 1
3.9
(12)
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Half Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 8 år sedan

Billigt men det märks också på kvaliteten. Tangenterna rasslar på tangentbordet och dålig räckvidd på musen. Standardlayout på alla knappar, vilket är bra.

Shadow of the Colossus (PS4)
Full Star 1
3.4
(10)
483 kr
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 8 år sedan

Suveränt snyggt och magisk stämning. Det är ingen vanliga "remake" med lite nya texturer och högre upplösning, utan *allt* är omgjort. Hade inga direkta problem med varken kontroller eller kamera, men det är skillnad mot exempelvis Uncharted där man mer eller mindre automatiskt klättrar dit man ska om man spammar hoppknappen. Tyvärr lite kort. Kunde gott och väl varit dubbla antalet bossar, och kanske lite mera runt om kring också. Kom ihåg att titta genom sluttexterna på spelet, så ni inte missar slutet.

Horizon: Zero Dawn (PS4)
Full Star 1
4.8
(44)
a
acandell
70 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 8 år sedan

Spelet ingick när jag impulsköpte en PS4 Pro för något år sedan, och måste säga att enbart detta spelet är värt att köpa en PS4 för. Fenomenalt snyggt, och då menar jag snyggare än något PC-spel jag sett. Och det är *kul*. Jag brukar mest se striderna som hinder för att komma vidare i storyn, men här är det värt att ta omvägar för att få en spännande strid - faktum är att sceneriet och striderna får mig att väldigt sällan använda varken fast-travel eller riddjur, utan jag springer hellre från plats till plats och ser vad jag påträffar på vägen. Har nu också spelat igenom expansionen, och den var också fantastisk. Enda lilla negativa är att NPC's kan vara lite styltiga, men det tänker jag inte dra av en stjärna för.