Gav kärestan en Onyx 4 för några år sedan, och den har verkligen överträffat alla förväntningar. Fyller rummet med rimlig "stereokänsla" fast det bara är en liten burk som spelar. Nu när min egna gamla blåtands-högtalare föll till sin död så passade jag på att önska denna till jul. Så första spontana omdömet: Efter att ha lyssnat på den ett par timmar och växlat mellan Onyx 4 och denna så har 4:an betydligt bättre och klarare ljud, medan 7:an har mera bas. Det är väl en smaksak men jag föredrar 4:ans ljud. Allt detta kan ju bero på att 7:an inte är inspelad ännu, så jag får försöka komma ihåg att återkomma om ett par månader.
Horribel mus! Muspekaren åker aldrig dit man tror den ska så man får sitta och flytta hit och dit tills man äntligen kan klicka på det man tänkte. Sitter fast med den nu, men snart åker den ut genom fönstret.
Klockren! Testköpet av denna plugg gjorde att jag nu har ett löpande projekt att byta ut alla andra smart-grejor hemma mot Shelly-produkter. Liten och smidig, enklare administration med WiFi än Zigbee/Z-wave, mycket funktionalitet, öppet API och även en webserver för administrationsgränsnitt på en sån liten pryl. Integrerar direkt med HomeAssistant, men appen är också bra. Har haft noll problem med varken app eller själva pluggen. Går att köra med molnuppkoppling, men **också utmärkt att köra utan**. Detta till skillnad från alla Tuya-pluggar (Nedis och diverse andra fabrikat), där du hamnar i famnen på kinesiska företagets servrar och nätverk. Har man HomeAssistant exponerat och säkrat så behöver man heller inte någon molntjänst för att fjärrstyra allt. Den ska klara 2500W, men är förinställd att bryta vid 1800W så det kan man behöva ända om man använder det till något krävande. Behöver man hantera mer så finns det "Shelly Plug" utan "S" för det (16A), och i extremfall kan man köra en Shelly 3EM med kontaktor.
Recension endast för disken i sig, inte USB-chassiet, men har fyra av dessa nu, och två var heliumfylla "EZAZ", två luftfyllda så lite hit-and-miss om man ska shucka, men alla CMR. Alla är förmodligen "refurbished" också, men jag oroar mig inte särskilt och pris/GB ligger de alltid väldigt bra till verkar det som. Disken i sig kräver med stor sannolikhet att man kopplar bort en pin på kontakten om den ska användas i PC och dylikt, men det tar två sekunder med en synål (eller lite tejp om man inte vill göra skada). Om man ska återanvända USB/SATA kortet som sitter i, så måste man också kapa en ledningsbana, men också det tar två sekunder med en synål.
Ordentligt nedsatt, och verkade fått bra betyg i tester, men även efter två timmars fipplande och justerande är jag väldigt besviken på ljudkvaliteten. Trodde vi skulle klara oss med en soundbar när receivern packade ihop, men vi var eniga om att det inte ens var i närheten samma ljudkvalitet även om vi inte har haft nån subwoofer alls tidigare.
+ Suger bra för att vara en liten handdammsugare. + Enkel att öppna och rengöra. - Saker fastnar gärna i "röret" och rätt bökigt att pilla loss. - Backventilen, en fjäderbelastad lucka, kärvar redan efter ca 10 minuters sammalagd användning, och varken stänger eller öppnar sig ordentligt. Tror jag tar bort den helt. Bra för smått skräp som ligger koncentrerat, och tangenbord. Mindre bra för fallna blomblad, popcorn och sånt som fastnar direkt. Men, 299kr var den värd.
Hyfsad passform för mig, ljudet är OK, men tydligen svårt att höra mig ordentligt i samtal. Stora bristen på dessa är enligt mig den vanvettiga idén att ha touch-kontroll på något som är så litet och som man ibland behöver röra ändå. Är du i telefonsamtal och behöver rätta till lurarna lite, och vips har du lagt på.
Restnoterad i månader, så det var nog många som liksom jag som ville byta ut småswitcharna och få in dem i Unifi Controllern. Har fått en nu och funkar klockrent. Liten och smidig. Tips: Verkar som det går att köpa mycket billigare i Ubuiquitis egna web-butik, jämfört med svenska butiker. 232SEK när jag skriver detta, vilket är kanonpris (fri frakt över 120€) https://eu.store.ui.com/
Köpte det pga hype, men lite "meh" för mig. + Rätt kul fajtingmekanik, i början i alla fall. + Kul att det går att ha japanskt tal med undertexter. Rekommenderas starkt. + Bra känsla i styrningen. - Blir rätt repetitivt - Hade personligen svårt att engagera mig i storyn särskilt mycket, men det kan ju variera. På det hela så känns det som det ligger mest nära att jämföra det med Witcher 3, både när det gäller grafiken och spelmässigt. Vilket väl är lite ömkligt då W3 är fem år gammalt. (H:ZD och W3 är några av mina favoritspel men detta har varken storyn eller känslan enligt mig)
Levde 100% upp till mina förväntningar. Vet inte vad folk har för problem med storyn. OK, storyn i ettan var briljant och svår att överträffa, men den var det också heller ingen som förväntade sig att den skulle vara så bra - inget innan hade på långa vägar haft sån kvalitet i berättelsen och karaktärerna. Tänker inte lämna några spoilers, så sammanfattar det bara med att det är ett fantastiskt äventyr, och man baxnar när man inser jobbet som gått in i *allt*: berättelsen, skådespeleriet, rörelser, grafiken, detaljerna i minsta pinal som ligger och skräpar i något hörn.