
Fick inte alla varor i beställningen trots att de var med på leveranslistan. Återstår att se hur de löser ärendet. Lite krångligt att behöva använda en chattbot för att komma i kontakt med kundtjänst. Hade föredragit en mailadress eller ett telefonnummer.
Hade en xr1500 innan som jag var nöjd med. När den gick sönder tänkte jag att jag skulle uppdatera mig. köpte xr1600 i tron att det skulle vara en bättre maskin. Den höll inte ens en vecka! tar laddning men startade godtyckligt efter det trots att den var rengjord och torr. Nu efter en månad startar den inte alls. fullständigt värdelös produkt. Hade det gått att ge färre än en stjärna hade jag gjort det. Köp inte!
Bästa Androidtelefonen jag haft. Kommer närmast från en OnePlus 8 pro och var skeptisk då de är ganska lika på papperet. Men jäklar vilken skillnad! Pixel håller batteriet mer än en full dag på full upplösning och 120hz. Funktioner jag var tvungen stänga av på OnePlus för att ha rimlig batteritid. Pixel är snabbare och allt flyter på. Det negativa är att fingeravtrycksläsaren inte fungerar nåt vidare och att snabbladdning är mycket sämre än OnePlus. Skärmen upplevs bättre men är något bredare, vilket märks. Kort och gott en premiumtelefon och ett vettigt köp!
Bedrövlig som mesh nod. Kopplar ner stup i kvarten. Går inte köra Merlin på heller. Åker ut på blocket.
Funkar inte alls med min Huawei mobiltelefon. Klipper ljudet hela tiden. Har någonting med Bluetooth och codec att göra. Finns massor att läsa på nätet. Uppdatering: Efter telefonbyte till OnePlus funkar lurarna förträffligt. Går att ta emot samtal och man hörs samt hör väldigt bra i dem. Batteritid en är bra men det följer tyvärr inte med någon laddare, bara kabeln. Klämmer lite på huvudet men med tanke på priset är det ändå ok.
Helt fantastisk maskin! Håller rent på nedervåningen i vårt hus. Hittar förvånansvärt mycket damm varje gång. Är schemalagd att dammsuga varje dag. Moppar emellanåt med det medföljande tillbehöret. Känner av mattor och ökar sugstyrkan när den kör upp på dem. Kör inte slumpvis utan följer ett intelligent mönster. Inte som robotgräsklipparen som kör härs och tvärs. Appen från Xiaomi är enkel och funktionell. Roboten ritar upp en karta av städområdet med hjälp av Lidar och sen kan man avdela virtuella väggar och spärra vissa områden som inte ska moppas. Man kan följa roboten rörelser i realtid i appen. Nackdelen jag hittat är att det inte verkar gå att slå av röstmeddelanden helt, vilket andra familjemedlemmar inte gillar. Uppdatering: Höll tyvärr bara i 10 mån. Tretti.se har hanterat reklamationen på ett helt bedrövligt sätt. Kommer byta till Roborock från en annan butik så fort som möjligt.
Bra prisvärd tv med 100/120hz panel, HDMI 2.1 och VRR Funkar perfekt i 120hz läge tillsammans med PlayStation 5. Har bara testat fortnite men det fungerar. Ställer automatiskt om till spelläge med låg latency mode. VRR funkar däremot inte i dagsläget men det verkar vara PS5 som är problemet. Ska enligt rykten komma en uppdatering till PS5 närmare jul som aktiverar den funktionen. Bilden är bra med ok svärta och riktigt bra färger. Menyerna är överskådliga men saknar en hel del inställningsmöjligheter jämfört med min Sony XG65-8577. Ljudet är såklart helt jävla bedrövligt. Som de flesta tv apparater idag. Smart tv funktionen är ok. Lite seg men inte lika illa som på äldre LG. Saknar fortfarande Cmoreappen. Verkar inte som att den någonsin kommer komma. Annars finns de appar jag använder som Netflix, SVT, Viaplay, HBO, Spotify, SF anytime, Plex m.fl. Tvn är snygg framifrån. I tjockaste laget (inte lika illa som Philips) men med helt bakstycke med alla in och utgångar riktade nedåt eller åt sidan. Köpte för 6590kr på Webhallen. Skulle absolut säga den är värd köpa för 1000 - 2000kr mer med tanke på vad man får för pengarna. Uppdatering: PS5 klarar numera VRR efter senaste uppdateringen. Flyter på fint med TVn. Rekommenderas!

Sjölva köpet var det väl inget fel på. När väl dammsugaren gick sönder efter 10 mån blev det däremot sämre. Reklamerade varan till Tretti.se 31 maj. Efter en vecka - de väntar svar. Efter två veckor - de väntar svar. Efter tre veckor - de väntar svar Nu är vi inne på fjärde veckan utan respons. Blev tvungen köpa en extra dammsugare för att kunna hålla rent här hemma. Jag reklamerar varan till återförsäljaren där den är köpt. Då borde de även kunna ta ansvar över att det hanteras skyndsamt. Någon får gärna förklara varför jag någonsin ska köpa en hushållsvara från dem igen... Uppdatering: Efter att jag ringt dem och tryckt på får jag ett mail att dammsugaren ska skickas in till någon firma för bedömning. Ska det ta EN MÅNAD för dem att komma fram till det??? Kommer ALDRIG någonsin att handla på Tretti.se igen. Rekommender ingen annan att göra det heller...

På senare tid har jag uteslutande beställt från INET. Bra priser Snabb leverans Bra kundsupport Man får alltid med en pingvinstång i paketet 😉
Jag gillade det här chassit. Rejält, bra ihopsatt och rediga skruvar. Stadigt glas! Lätt att gömma kablarna. Lite veka plasthållare för hårddiskarna. Å andra sidan följer hållaren med vilket det sällan gör på billigare chassin. RGB belysningen gör sitt och upplevs dekorativ men inte störande. Mycket bra chassi som vi köpte på Netonnet för 599kr.