Prisjakt

Calle

Medlem sen 2003-08-25
26
Bidrag
4
Hjälpsamröster
CS MEGASTORE
Utmärkt
(500+)
C
Calle
26 omdömen
Utmärkt3 år sedan

Smidigt och snabbare leverans än utlovat.

HP Spectre x360 16-f1037no 16" i7-1260P 32GB RAM 2TB SSD Arc A370M
Full Star 1
1.8
(1)
C
Calle
26 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
3 år sedan

16" Spectre har en svensk layout där | ligger på L, i kombination med en massa shiftknappar. Dom har helt enkelt tagit bort ett par knappar för att få en snygg look. Det är helt omöjligt att använda och den sämsta läsningen jag någonsin sett. Är du utvecklare - undvik denna modell till varje pris.

Fitshop
C
Calle
26 omdömen
Bra8 år sedan

Beställde bland annat en boxboll från fitshop.se (som väl är samma sajt). Blev orolig då dom utlovade leverans till hjul och inget verkade hända men allt kom fram i tid. Jättenöjd! Hade blivit full pott om leveransen varit lite mer tydlig.

Spelbutiken.se
Utmärkt
(500+)
C
Calle
26 omdömen
UtmärktRedigerades 9 år sedan

Allting fungerade utmärkt och snabb leverans!

Bikester
Dålig
(500+)
C
Calle
26 omdömen
UtmärktRedigerades 9 år sedan

Hyfsade priser, bra utbud, snabb leverans. Jag reklamerade en cykellampa som visade sig vara defekt. Omedelbart svar, omedelbar åtgärd, inget strul. Extremt positivt överraskad. Så ska det gå till! Edit 20170412: "Beställ idag, vi skickar imorgon" betyder bara att dom aviserar Postnord om att det finns paket att hämta. Senaste beställningen beställdes på söndag, aviserades på måndag men Postnord fick det inte förrän på onsdag. Varorna fanns i lager. Och sedan skyller dom på Postnord.. som om dom inte skulle scanna paketet när dom tar emot det. Dåligt. Har övervägande bra erfarenheter trots allt, annars hade det blivit lägre betyg. Edit igen: Postnord har transporterat paketet från Lubeck till Toftanäs över lunchen och uppdaterat leveranstiden. Dvs det var Postnords fel trots allt. Jag sätter mig på skämskudden och återställer toppbetyg till Bikester. Postnord, ständigt detta Postnord.

Rapoo E9100P (Nordisk)
Full Star 1
1.8
(1)
C
Calle
26 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 10 år sedan

För seriös användning duger det inte alls. - Överföringen alternativt känsligheten gör att den missar bokstäver / shift-tryck, trots att mottagaren sitter i skärmen 50cm bort. - Dålig känsla, det känns obekvämt att skriva (jag skriver fort med alla fingrar). Osäker på exakt vad det beror på. Plus är att det känns gediget och är snyggt, frånsett loggan på mellanslagstangenten. För sällananvändning duger det förmodligen utmärkt, skriver man mycket och ofta skulle jag inte rekommendera det alls.

m.nu
OK
(500+)
C
Calle
26 omdömen
UtmärktRedigerades 11 år sedan

Top notch, ändrade ordern via email efter beställning och det gick utmärkt. Snabb leverans. Såhär ska det vara!

m.nu
OK
(500+)
C
Calle
26 omdömen
UtmärktRedigerades 11 år sedan

Snabb leverans, hjälpsam kundtjänst. Super!

Linksys WRT610N
Full Star 1
3.6
(19)
C
Calle
26 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 16 år sedan

Jag uppgraderade från en Linksys WRT54GS. Räckvidd: Stor besvikelse. 5GHz-nätet är inte ens åtkomligt där jag förut hade hyfsad mottagning, trots att jag använder Linksys WUSB600N usb-sticka som mottagare. 2.4GHz OK men hallå.... USB-disk: Funkar inte. En Western Digital MyBook 500G känns igen av routern men hittas inte i nätverket. Stängs routern av så kommer den inte igång igen med hårddisken inkopplad. Supporten hänvisar till listan med supportade USB-diskar..... Mjukvaran (Network Magic): Massa tjat om att köpa produkten. Snygg nätverkskarta men inte mycket mer. Köpte även en Linksys WUSB600N USB-sticka. När datorn går ner i standby (Vista) känns den inte igen när datorn går upp igen, utan jag måste ta ur och stoppa i stickan. Oacceptabelt. Allt kommer att återlämnas snarast, No more Linksys. Edit: En nyare version av MyBook fungerar utan allvarliga problem. Efter snack med Linksys ominstallerade jag drivrutinen (samma version!) till USB-stickan och då fungerar den som den ska även efter standby. Jag är alltså glad igen men fortfarande lite irriterad på strulet. Trådlös prestanda känns helt ok så länge man inte kör 5GHz, disken känns lite långsam och har lite problem med rättigheter ibland men på det hela taget verkar det lira. Orkar inte byta ut den så den får stanna. Edit igen: Har haft kontakt med supporten av olika skäl pga svårigheter att konfigurera tjänsterna, tex Home Network Defender. Totalt omöjligt att få vettiga svar, eller svar överhuvudtaget. USB-stickan fungerar fortfarande väldigt skakigt. Kommer aldrig mer att köpa Linksys, rekommenderas INTE.