(500+)
Bokade ett spel som nu 5 dagar efter release ännu inte kommit fram och enligt earlybird inte blivit överlämnat till dom, kontaktade kundtjänst som säger följande: "Enligt rutin behöver vi vänta 15 dagar från att paketet skickades innan vi kan göra en ersättningsorder/kreditering. Återkom gärna 22 juli (då det gått 15 dagar) om paketet mot all förmodan fortfarande inte dykt upp så hjälper vi er vidare." Problemet är alltså att dom markerat ordern som skickad i deras egna system men den som ska leverera paketet inte mottagit det och jag måste då vänta 2 veckor innan dom gör något. Har tidigare gillat spelbutiken men det här är fan det sämsta bemötandet jag någonsin fått.
Förbeställde ett spel i god tid för att få det till release, fick dagen efter vilket inte var som önskat.
Jag kan intyga det som så många andra redan klagat på. Företaget har problem att leverera förbokningar så de anländer på release-dagen. Andra återförsäljare verkar klara just detta, så det är uppenbart ett problem kopplat till Spelbutiken och inte till de speditörer som ges skulden. Är det viktigt för dig att kunna spela på release-dagen, välj en annan återförsäljare.
Jag hade köpt ett dataspel som aldrig hade kommit fram. Tydligen var det på grund av PostNord som ibland strular med att leverera brev och paket (det har hänt mig förut). Rasmus ordnade återbetalningen och även hjälpte mig med att göra en ny beställning. Eftersom jag önskade köpa spelet för samma summa som vid första beställningen, satte Rasmus in poäng till mig som jag då nyttjade på min order som tillgodo. Tack så hemskt mycket för den snabba återkopplingen på mina meddelanden, för att ni är så serviceinriktade och för att ni bryr er om era kunder!
Väldigt tryggt. Hittade ett par hörlurar för ett riktigt bra pris. Det är prisvärt, säkert och snabb leverans, 5/5
Jag beställde switch 2, förbokade dessutom redan i april... Just min blev försenad ända till måndagen veckan efter release tyvärr. Jag beställde en extra pro controller och den fick jag då i tid men den kunde jag inte använda förrens konsolen kom hem... Brukar beställa spel här för dem har bra priser men eftersom jag har post varannan dag så brukar det också bli sent för då får jag det dagen efter eller oturligt nog veckan efter om ett spel släpps på en fredag om jag har otur vilket jag har haft 4 av 5 gånger hittills. Utöver det så är det bra priser för det mesta på nya spel etc. Jag har väl haft otur med leveranser ifrån dem men bortsett från det är det bra
allt är helt enkelt klockrent!
Fantastiskt, trots högt tryck kom min leverans i tid, bra paketerat!
Förbokade Night Reign Collectors Edition och fick de först 5 dar efter de släpptes :(
Spelbutiken.se är en marknadsplats med säte i Sverige. Tänk på att erbjudande som listas kan komma från olika företag och att du handlar direkt från dessa företag. Läs webbplatsens egen information och egna villkor för varje erbjudande innan du handlar. Priserna visas i SEK på butikens sida.
Kontakt med butiken kan ske på Svenska.
Erbjuder telefonsupport. Se butikens hemsida för mer information.
www.spelbutiken.seFullständigt firmanamn: Spelbutiken Sweden AB
Organisationsnr: 556611-3212
Information hos allabolag.se