Prisjakt

Lasse-HIFI

Medlem sen 2001-10-06
157
Bidrag
56
Hjälpsamröster
TP-Link C200 - 1920 V1 1080P
Full Star 1
4.1
(36)
244 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
3 år sedan

I stort sätt samma omdöme som för C100 - bra pris och fungerar utmärkt, mycket bra rörelsedetektion. Lätt att sätta upp. Kör utan betaltjänsten och spelar in på SD-kort, det fungerar utmärkt. Jag har denna monterad inomhus bakom ett fönster mot baksida av gård, och det fungerar utmärkt med rörelsedetektorn genom fönstret. Det innebär att kameran är skyddad mot väder och att någon obehörig rycker loss den.

TP-Link Tapo C100
Full Star 1
3.6
(7)
229 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
3 år sedan

Bra pris och fungerar utmärkt, mycket bra rörelsedetektion. Lätt att sätta upp. Tänker ha denna monterad utomhus under tak med strömadaptern inomhus. Kör utan betaltjänsten och spelar in på SD-kort, det fungerar utmärkt.

JBL Tune 570BT Wireless On Ear
Full Star 1
3.3
(5)
299 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

Köpte till barnen, modell 570BT som ska vara samma som 510BT. Mycket bra ljud för 299 kr (modell 570BT), nästan samma pris som för ett par sladdlurar. Enkla utan extra finesser vilket passar bra till barnen. Vi får se hur länge dom håller.

Sony MDR-ZX110AP On-ear Headset
Full Star 1
2.9
(4)
178 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
4 år sedan

OK ljud, passar bra till barnen.

Numark HF-125 Over-ear
Full Star 1
2.8
(1)
160 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 4 år sedan

Utmärkta hörlurar för barnen. Ganska små hörlurar så de passar barnen perfekt. Bra ljud, balanserat. Kabel och kontakt är betydligt kraftigare än hörlurar i samma prisklass från tex. Deltaco eller Sony. Tips! Kolla på amazon.se för bra pris. Edit: Kabeln trasig efter 1 år.... sänker till en 3:a

Fitbit Charge 4
Full Star 1
2.7
(10)
1 759 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
4 år sedan

Vi har haft fyra Charge 4 i familjen. På tre av dessa har armbandsfästet gått sönder inom ett år på sådant sätt att det inte går att ersätta med annat armband, utan hela klockan har fått lämnas tillbaka. En av dessa slutade även att ta emot laddning. Sammanfattning: usel mekanisk kvalité - håll er undan från denna modell. Vi har nu gått över till Garmin istället.

Haglöfs Skuta Mid Proof (Herr)
Full Star 1
3.8
(2)
939 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 4 år sedan

Det här är en av de få vandringskängor i storlek 48 som finns till vettigt pris att köpa. Tro mig, jag har letat en hel del efter stora storlekar. Dessutom i riktig storlek 48 vilket inte alla modeller är (jag har fått returnera skor som varit för små). Har fått bra recensioner om man googlar, vilket jag förstår. Bekväma från start och kräver inte så många kilometer att gå in. Har du Haglöfs skor som du är nöjd med sedan förut är chansen stor att dessa passar bra. Det som är bra: - Riktig storlek 48 - Rymlig för tårna - Går att dra åt snörningen ordentligt - Sköna redan från första kilometern - Bra "rull" dock inte extrema - Mycket bra pris Det som är lite osäkert: - Är den för billig? Hur många mil kommer skorna hålla för? - Vet inte hur vattentätt PROOF™ ECO-membranet är. Får återkomma. - Kanske är sulan lite för mjuk för riktig stenig terräng? Men då bör man välja dyrare kängor. Just nu en solklar femma i betyg för nuvarande pris. Återkommer efter ett par månader och fler mil i kängorna. Uppdaterat september 2022: Har vandrat några mil nu. Håller tätt för regn under en hel dag, men inte vid vadning där vattnet rinner över ovandelen av skon, eller om man ofta går i djupa pölar. Men kängorna torkar fort under natten så det är inga problem egentligen då det inte är mycket vatten som kommer in. Komforten är mycket bra och inga problem att gå i dom under en hel dag.

Xiaomi Mi Fast Charger with GaN Tech 65W
Full Star 1
4.4
(3)
486 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

Fantastisk laddare om man har en Xiaomi mobil som stödjer Fast Charge.

Salomon X Ultra 4 Mid GTX (Herr)
Full Star 1
2.8
(2)
1 413 kr
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
4 år sedan

Mycket små i storleken. Jämförde med ett par Haglöfs och det är stor skillnad i längd på samma storlek. Därmed helt omöjliga att använda dessa om man har stor storlek. Obegripligt...

Xiaomi 11T 5G Dual SIM 8GB RAM 128GB
Full Star 1
4.1
(13)
L
Lasse-HIFI
157 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

En fullträff för 3000 kr! Prestanda, skärm, kamera och handhavande i topp. Finns ingen anledning att köpa en premiumtelefon om man inte har extrema krav. Uppgraderades till Android 12 direkt och det ska vara stöd för fler uppgraderingar framöver. Xiaomis MIUI-gränssnitt är numera bra och rent. Man behöver inte registrera sig på Xiaomis molntjänst. En enda sak: Bluetooth-ljudnivån är som standard alldeles för låg. Googlar man på detta finns en enkel lösning, byt region i inställningar till USA och starta om. Sedan är det bra nivå igen. Jag har inte sett att detta ska påverka telefonen i övrigt då Google Play region är separerad och fortfarande är kvar på Sverige. Högsta betyg från mig för denna mobil!