Vad ska jag säga, har du 20k som du känner att du måste slänga ut på lurar. Köp dem! Som Sennheisser 800s på steroider. Ljudbilden är enorm, basen blytung. Här finns också detaljer och luftighet så det räcker och blir över. Strävar du efter monitorljud är de inte rätt för dig. Det här är mer som rolig hifi, inte helt ofärgad. Jag jämförde mot Focal Clear mg, Audeze LCD-X OCH 800S och de spelar inte alls i samma liga när det gäller ljudbild och dynamik enligt mig. Nu gjorde jag den jämförelsen med elektronisk musik då det är det jag lyssnar på, så det får man ha i åtanke. De här lurarna känns i alla fall som mitt end game. Sen blir det riktigt dyrt. Driver dem med Ifi IDSD Diablo.
Bra återkoppling efter beställning och leverans på utsatt datum.
Detaljerat och hifi-mässigt ljud med förvånansvärt saftig bas med min Idac2/Ican SE rigg. Ett snäpp på xbass räcker, jag behöver inte använda den högsta nivån på basen.
Smidigt att kunna logga in med bank-id. Alltid billiga priser och lätt att handla.
Stor teve. Gick från en Samsung KS8005 65 tum som var en riktigt bra teve för 5 år sedan. Jag tycker den här håller samma bildkvalitet men då får man ha i åtanke att det är 85 tum. Jag använder inga fåniga appar i teven eller streamar från andra källor utan använder mig bara av IP-box. Bättre bild än från en projektor tycker jag och kostar 1/10 del av vad en OLED i samma storlek skulle kosta. Nej bilden är inte perfekt men jag ville ha stor teve till ett överkomligt pris och med tanke på priset 25K, ger jag den full pott. Uppdatering: Har kollat en del fotboll från Viasat i UHD och skillnaden är stor jämfört med HD. Med min gamla teve var det inte så stor skillnad jämförelsevis. 85 tum ser ut att kräva 4K.
Grym CPU, snygg design och bra kvalitet på laddaren. Hade redan en OnePlus OTG-kabel till min Audioquest som påvisade bra kvalitet. Kommer nog inte återgå till Samsung igen.
Prisvärd kabel som höjer värdet på min hörlursanläggning. Fungerar mellan IDAC2 och ICAN med resultat av mer detaljer, öppnare ljudbild och en mer distinkt diskant.
Smidigt att kunna handla på nätet med det utbud som följer med det och ändå gå till affären och betala samtidigt som man hämtar varan.
Otrolig ljudförbättring jämfört med en billig kabel. Det kändes som hörlursanläggning och stereoanläggningen blev tusentals kronor bättre. Ljudet blev krispigare, luftigare och med mer detaljer. Ett överlag snärtigare ljud.
Inget problem med låg ljudnivå som med den röda ihop med Android. Bara att plugga in i Samsung och köra. Supertungt och dynamiskt ljud. Går inte att vrida upp för fullt med mina Beats pro. Ihop med PC så är ljudnivån mer än tillräcklig runt 30%.Cobalt torde kunna driva även tungdrivna hörlurar ihop med PC. Uppdatering. Två stycken Cobalt har gått sönder för mig vilka har bytts ut av Hifi-klubben. Verkar vara problem med kvaliteten. Blev erbjuden att byta ut den mot ett par trådlösa hörlurar. Ljudkvaliteten var snarlik den jag har med Beats pro och Cobalt men dynamiken och tyngden var inte i närheten. Så det blev inte något byte. Drar ner lite på betyget på p.g.a kvalitetsproblemen.