Prisjakt

mathiaspalm

Medlem sen 2014-03-15
21
Bidrag
14
Hjälpsamröster
Webhallen
Utmärkt
(500+)
m
mathiaspalm
21 omdömen
UselRedigerades 8 månader sedan

Mailar angående reklamationsärende. Inget svar på över en vecka. Ringer då och diskuterar ärende. De ber få återkomma, får aldrig något svar. De kan inte bli annat än sämsta betyg. Så här dåligt kan man inte behandla kunder om inte en konkurs är nära förestående. Uppdatering: Det var oväntat att WH besvarar rek ärende här när de inte gör det alls efter veckor av tystnad via epost. De kan ju omöjligt vara lämpligt ur ett kundservice perspektiv med sådant beteende, men bra att veta för oss kunder att detta alternativ finns. Eftersom WH har detaljkunskap i ärende här vet de att det handlar om en obrukbar produkt. Inte att den funkar lite eller dåligt, utan obrukbar. En smartklocka idag har många funktioner som inte behöver en telefon. Det är ju en klocka iaf. Det står som de skriver att produkten är kompatibel med ett visst OS. Vad det inte står är att produkten är obrukbar, inte startar, DOA om inte detta kompatibla os finns. Detta är anledningen till reklamationen. Många andra märken har inte detta krav, vilket då inte kan antas vara förväntat beteende.

Xiaomi Watch 2 Pro
Full Star 1
1
(1)
1 690 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
9 månader sedan

Det är sällan jag avrekommerdar produkter men denna är katastrof. Det är tillräckligt svårt att lyckat navigera setupen till ett ställe där en telefon måste användas för vidare konfiguration. Upplevelsen på sonens iPhone var så illa att jag bara returnerade denna. Samsung Watch serie är en dröm i jämförelse.

ComputerSalg
Utmärkt
(500+)
m
mathiaspalm
21 omdömen
Bra10 månader sedan

Bra. Lite långa leveranstider ibland men alltid bra kommunikation.

Plejd Dimmer DIM-01
Full Star 1
4.8
(9)
449 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
ett år sedan

Har nu en handfull av dessa för både inne och utebelysning. Med vriddimmern wrt också. Har provat mycket billigt skräp innan som har olika stabilitetsproblem. Plejdprodukterna håller hög kvalitet och verkar väldigt störningståliga. Rekommenderas.

Samsung EP-TA845
Full Star 1
5
(2)
229 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
2 år sedan

Works great

Google Pixel 6a 5G Dual SIM 6GB RAM 128GB
Full Star 1
3.7
(31)
3 990 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
2 år sedan

För 2990:- finns det väldigt lite att klaga. Speciellt hur många Android versioner man får. Laddar på natten med den adaptiva batterisparande funktionen. Verkar som en bra feature. Högtalarna är lite kass och skärm fingerläsaren är lite sådär men man vänjer sig.

Samsung Galaxy S10e SM-G970F/DS Dual SIM 6GB RAM 128GB
Full Star 1
3.9
(53)
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
3 år sedan

Mycket nöjd efter nästan två års användning. Skärmen verkar tåla hur mycket misshandel som helst. Detta format hoppas jag återkommer, passar mig perfekt.

cdkey.se
OK
(403)
m
mathiaspalm
21 omdömen
Dålig4 år sedan

Köpte win10 pro nyckel som inte gick att aktivera. Talade med Microsoft som informerade mig att detta var en redan använd win7 nyckel. Fick en ny nyckel. Denna nyckel gick heller inte att aktivera. Igen samtal med Microsoft. Köpte en till nyckel till win10 home denna gång. Gick inte heller att aktivera. Köpte en ny win10 home nyckel från annan leverantör, fungerade direkt. Den lilla support jag fick var faktiskt bra och informativ så jag får känsla av att vissa som jobbar där verkligen bryr sig, men något i deras infrastruktur måste vara duktigt trasigt. Jag kan inte rekommendera denna leverantör.

Ubiquiti Networks UniFi AP AC Lite
Full Star 1
4.5
(46)
1 090 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

Kör 3 stycken i radhus på lika många våningar. Snygg, stabil och lätthanterligt ui via app samt frekventa fw uppgraderingar. Inkluderade poe adaptrar funkar perfekt. Mycket prisvärd produkt. Kvalité.

GP Batteries PowerBank Voyage 2 15000 MP15
Full Star 1
5
(6)
399 kr
m
mathiaspalm
21 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
4 år sedan

Köpte för att ha på bilresa, främst för laddning av min lur, Galaxy S10e. Har fungerat klart över förväntan. Har laddat upp från 40-50% till full flertalet gånger, och verkar fortfarande vara på max. Har inte använt powerbanks tidigare men denna kan varmt rekommenderas.