Prisjakt

viller2

Medlem sen 2012-02-10
265
Bidrag
165
Hjälpsamröster
LEGO City Undercover (PS4)
Full Star 1
3.8
(5)
169 kr
v
viller2
265 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
2 år sedan

Under 30 fps på PS5 och saknar svenskt tal.

Noctua NF-S12B redux-1200 PWM 120mm
Full Star 1
4.8
(5)
141 kr
v
viller2
265 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 2 år sedan

Fantastisk fläkt. Kan bara rekommendera!

Elfynd
Bra
(174)
v
viller2
265 omdömen
UtmärktRedigerades 2 år sedan

Snabb leverans och hjälpsam kundservice de gånger det har behövts.

Huawei MateBook 14 2021 14" i5-1135G7 16GB RAM 512GB SSD
Full Star 1
5
(1)
v
viller2
265 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 2 år sedan

Jag har provat den några dagar och måste säga att jag är riktigt imponerad. Hela upplevelsen är väldigt smidig. Skärmen är högupplöst, jag gillar 3:2-formatet (samma som mina foton) och färgåtergivning/kontrast verkar bra. Dessutom är skärmen flimmerfri. Den kunde dock varit matt och/eller mer ljusstark. Tangentbord och mus tycker jag fungerar som förväntat. Datorn känns rapp och jag uppskattar 16 GB RAM eftersom det inte går att uppgradera nuförtiden. SSD:n är fullt tillräcklig men kan ju bytas i framtiden. Batteritiden verkar bra och datorn är nästan helt tyst. Blir lite varm vid last men hellre det än högljudda fläktar. Köpte för 6200 kr på Elgiganten, för det priset känns den som ett kap även om CPU:n inte är av senaste generation. Nu verkar den dock vara slut i lager. Största minus är väl att den är kinesisk. Får väl se om diktaturen spionerar på mig.

Elgiganten
Utmärkt
(500+)
v
viller2
265 omdömen
BraRedigerades 2 år sedan

Skulle vilja balansera upp de negativa omdömena något. Jag uppskattar de generösa reglerna kring öppet köp, samt att det är den enda storkedjan som har butik i staden där jag bor. Har inte heller haft några problem med kundservice personligen.

Samsung 980 Pro Series MZ-V8P2T0BW 2TB
Full Star 1
3.3
(4)
2 197 kr
v
viller2
265 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
2 år sedan

Observera att det inte finns något som är "Pro" med denna disk. Numera sitter TLC-celler även i dessa.

CDON
OK
(500+)
v
viller2
265 omdömen
Usel2 år sedan

Har förvandlats till en marknadsplats á la Amazon som inte tar ansvar för produkterna de säljer. Undvik till varje pris!

INF Company AB
Dålig
(50)
v
viller2
265 omdömen
Usel2 år sedan

Skickar begagnade produkter som säljs för nypris via Cdon. Undvik!

The Last of Us: Part II (PS4)
Full Star 1
3.8
(126)
299 kr
v
viller2
265 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 2 år sedan

Jag har mycket svårt att förstå de negativa recensionerna på detta spel, särskilt de som klagar på storyn. Ja, den är väldigt vågad och förväntar man sig exakt samma spel som ettan blir man säkert besviken. Är man lite mer vuxen och öppnar ögonen märker man snabbt det är är ett otroligt välslipat spel med många oväntade vändningar där storyn i själva verkat är helt fenomenal. Tänk typ Breaking Bad blandat med Game of Thrones. Spelmekaniken tycker jag är spelets största svaghet. Jag är inte alls road av striderna och tycker att det blir för enformigt. Precis som i första spelet och i senaste Uncharted. Hade hellre sätt lite färre (men svårare) fiender. Likaså kan det blir lite tjatigt att leta igenom alla hus efter loot. Med det sagt är det ändå en bra balans mellan mellansekvenser, strider och de lugna partierna i spelet. Grafiken är bra, speciellt utomhusscenerna. Inomhus kan det lätt bli lite grått och repetitivt. Det finns en del pussel och bandesignen är överlag bra, men inte fenomenal. Det som verkligen sticker ut är detaljnivån i spelet! Inget har lämnats åt slumpen. T ex kan man se hur gitarrsträngen vrider sig när Ellie stämmer gitarren, eller hur hon tar på sig luvan på tröjan när hon går ut i regnet, och tar av den igen när hon går in. Att säga att spelet är politiserat för att det förekommer manliga kvinnor i det blir ju bara tramsigt. Detta spelet är otroligt spelvärt och genomarbetat, de som skriver negativa recensioner är nog mest sura för att spelet inte är en exakt kopia på ettan. Spela och bilda dig din egen uppfattning, det är ett delvis mörkt spel men det väcker verkligen känslor. Respektera 18-årsgränsen. EDIT: Håller på med min andra genomspelning på PS5 i 60 fps, och måste säga att spelet känns ännu mer genialt den andra gången när man vet vad som ska hända. Testade att spela Uncharted 4 (PS5-uppgraderingen) direkt efter, och det spelet (som inte på något sätt är dåligt) känns slarvigt och fult i jämförelse. Det säger något om vilket arbete som ligger bakom The Last Of Us: Part II. Grafiken och detaljrikedomen är HELT FANTASTISK, speciellt med tanke på att det utvecklades för PS4.

Spel & Sånt
Utmärkt
(500+)
v
viller2
265 omdömen
Utmärkt2 år sedan

Utmärkt!