Hade stora problem med USB 3.0 och torrents vilket gjorde att setupen samt hdd och remote frös. Dock så fungerade allt som hade med nätverket ändå. Detta löstes med senaste firmware samt lite avancerade inställningar och sedan dess har den gått som en dröm. Trådlösa överföringen till enheterna är stabil och snabb. Massor av roliga funktioner jag inte visste jag behövde. Men som jag känner att jag inte kan vara utan. Den har dock en otroligt krånglig torrent klient, så nu använder jag datorns torrent som sparar på routerns hårddisk istället. Men att få igång de grundläggande router-funktionerna gick på minuten. En nackdel är att det är väldigt knapphändig information att få hjälp av på ASUS hemsida. Finns dock gott om forum som diskuterar denna router. +140508+En ny firmware släpptes nyligen. Denna löste de sista bekymrena jag hade. Nu funkar kommunikationen med USB3.0 disken utan att systemet fryser vid stresstest med stora filer (skickade en klump på 50 gig för att testa som snittade 50 MB/s till USB 3.0 över kabel). +Vet inte vilka funktioner som joacimB saknar? I avancerade menyerna kan man styra allt som behövs för ett mindre företag och default inställningarna är bra balanserade även för den som inte är helt insatt i lite högre nätverksuppsättningar med hård styrning av trafik vilket även det går att fixa i denna. +Har tidigare ratat wifi nät pga allt strul jag haft med tidigare routrar. Men min nybyggda HTPC med asus z87i-pro får full och stabil signal med 300mbit/s där jag tidigare tappat nät och allt strulat med tidigare routrar.
Var lite osäker på att beställa från en för mig okänd leverantör utan postförskott. Men tog varan via Faktura för att vara säker. Det gick ett par dagar innan ordern loggades men sedan gick allt snabbt och smidigt. Så förutom första dröjsmålet så var allt tip topp. Känner inte att jag kan ge full pott pga att jag inte behövt ha med deras kundtjänst att göra.
Färger och svärta är bra för att vara en TN-panel, om man sätter den brevid en IPS så ja då kommer den till korta. Men till spel så finns det få som slår den på fingrarna.. Allt flyter smidigt som f-n på den trodde ej att det skulle vara någon skillnad i smådetaljer som musrörelse i windows t.ex. men när man sitter med en IPS och denna brevid varandra och drar musen fram och tillbaka mellan skärmarna syns det stor skillnad på följsamheten. Färger och ljus tog sin lilla tid att ställa in. Samt att man ska komma ihåg att öka uppdateringsfrekvensen till 144Hz då windows väljer 60Hz som standard av någon anledning..
Första intryck: Wow vilka färger. Efter ett tags användande slås man av hur kritvit vitan är fast svärtan är djup och svart. Detta har tidigare paneler jag testat haft svårt att leverera. Kan dock sägas att den enbart används till bildredigering och surf för till spel har jag en ASUS 144Hz som jag äntligen kunde kalibrera skapligt med denna som referens.. Hade inga problem att hänga skärmen som beskrivs nedan och skruvarna som användes till foten kunde utan problem användas till fästet och det är den första skärmen jag inte behövt skaffa separata skruvar till då fötterna vanligtvis ej brukar använda VESA hålen.
Bra stöd och streamar allt jag kastat på den hitintills. Suveränt med inbyggd wifi. Har ej testat 3D ännu då jag väntar på brillorna till tvn. Det enda negativa jag hittat är de sjukt sega menyerna. Känns som man sitter på en överbelastad dator där allt händer efter ½ sekunds väntan.
Har inte hittat något dåligt med den ännu. +ARC (hur kunde man leva utan detta tidigare) +det mesta +Gav bara 1990:- på EG -Ok fjärren får f*n minus.
Hyffsat bra mus. Eller sjukt mycket mus för pengarna.. :D Edit. Jag har stora händer (23 cm långfinger handled) och denna mus funkar väldigt bra för mig. Tog lite tid att vänja sig då jag gick från en diamondback.
Smidig, billig, snabb och tyst. Har inte haft några problem med den hittills. Funkar sjukt smidigt på både USB3 och 2. (Har ej testat 1.1)
Sprang på detta av en slump när mitt gamla slutade att starta. + att man kan stänga av dioden som sitter i fläkten (som annars är bra att se om PSUn är död med) +Fick den billigt för den effekt den levererar. +Skönt att få med buntband så att överblivna kablar kan gömmas snyggt i chassit. Kan ej förstå vad problemet finns med korta kablar. Den kabel som brukar vara svårast (kortast) var ca 1dm längre än på föregående PSU. Hade inga som helst problem att installerad den. (har ett NZXT H2) Kan inte hitta något direkt fel "ännu". Drar dock av för att det inte är modulärt. Massor av extrakablar. Som jag dock gömmer snyggt i chassit.
Äntligen ett tangenbord med "normal" layout och Cherry red. Fungerar klockrent.. Har inte haft några bekymmer ännu. Har inte testat mic överföringen som upplevs ha strulat för andra. Även ej använt macron.. Kan inte känna att de ger mig något heller iofs. Dock så irriterade jag mig i början på att man inte kan justera belysningen för num/scroll-lock dioderna.. Dessa är gigantiska och lyser ordentligt. Därav ej full pott...