Prisjakts superkunniga experter testar och tipsar så du kan fatta bättre köpbeslut. Alla experter är oberoende. Läs mer.

Prisjakts superkunniga experter testar och tipsar så du kan fatta bättre köpbeslut. Alla experter är oberoende. Läs mer.

Topplista: Bästa brun utan sol-mousse
  • 19 jan 2023
Therese Parner
Therese ParnerExpert inom brun utan sol

Jag vet inte hur många brun utan sol-produkter (BUS) jag har testat vid det här laget... Det är otaliga. De som är med på denna lista är alla favoriter och jag tycker de är väldigt bra allihop!

Det som jag märkt är viktigt för att få ett bra resultat är att läsa på om man ska skrubba kroppen innan eller inte, det kan skilja sig lite vad olika märken rekommenderar.

Överlag märker jag att jag oftast får bäst resultat när jag använder en brun utan sol-handske, tar ganska mycket mousse och sedan jobbar med en kroppsdel i taget. När jag ska göra händer och fötter tar jag aldrig någon ny produkt, utan tar det jag har kvar i handsken och bara sveper över fötterna och händerna.

Det finns många instruktionsvideos på Youtube om du är osäker på hur du ska göra. Kolla in dessa och sen testa dig fram. Stort lycka till med din BUS!

Jag vet inte hur många brun utan sol-produkter (BUS) jag har testat vid det här laget... Det är otaliga. De som är med på denna lista är alla favoriter och jag tycker de är väldigt bra allihop!

Det som jag märkt är viktigt för att få ett bra resultat är att läsa på om man ska skrubba kroppen innan eller inte, det kan skilja sig lite vad olika märken rekommenderar.

Överlag märker jag att jag oftast får bäst resultat när jag använder en brun utan sol-handske, tar ganska mycket mousse och sedan jobbar med en kroppsdel i taget. När jag ska göra händer och fötter tar jag aldrig någon ny produkt, utan tar det jag har kvar i handsken och bara sveper över fötterna och händerna.

Det finns många instruktionsvideos på Youtube om du är osäker på hur du ska göra. Kolla in dessa och sen testa dig fram. Stort lycka till med din BUS!

1. Isle Of Paradise Glow Clear Self Tanning Mousse Dark 200ml

Jättefin färg, luktar typ ingenting

Inget

Den här blev en favorit direkt när jag testade den! Jag tog färgen dark och jag blev verkligen jättebrun, fast på ett snyggt och naturligt sätt.

Den kändes en aningen klibbig men det var ingen större fara och den färgade inte av sig på sängkläderna.

Jag smörjde in mig ca 2 timmar innan jag gick och la mig, och på den tiden blev den inte riktigt torr. Men när jag vaknade och duschade av den, då hade jag en så himla fin färg så det var verkligen värt det lilla kladdet jag kände på kvällen.

Den luktar inte något alls, kanske lite innan jag duschade bort den, men sedan ingenting.

Jag blev väldigt nöjd med färgen och gjorde om det först efter 4 dagar, och så har jag fortsatt. Den ser hela tiden fin och fräsch ut och jag skrubbar mig ca 2ggr/veckan när jag duschar.

Om du vill få en riktigt fin färg som ser naturlig och och sitter jättebra!


2. Ida Warg Instant Self-Tanning Mousse Medium Dark 150ml

Priset, naturlig bränna

Munstycket kan strula

Ida Warg har flera olika mousser och jag gillar flera av dem. Den här är den jag köpt flest gånger.

Resultatet blir himla fint och jag får en väldigt naturlig färg. Den blir liksom lite gyllene och inte sådär jättemörk på mig.

Ida har en jättebra instruktionsvideo på sin Youtube-kanal där hon visar på sig själv hur hon gör när hon smörjer in sig. Kolla in den om du inte redan gjort det!

Jag brukar smörja in mig en stund innan jag ska gå och lägga mig men jag låter färgen sjunka in en stund först. Jag har aldrig märkt att den färgar av sig på sängkläderna under natten. På morgonen duschar jag bort den överflödiga färgen och jag är fräscht brun och fin!

Jag brukar göra 2-3 lite tätare omgångar först och sedan underhålla det ca 1 gång i veckan. Den luktar inget särskilt och håller bra!


3. ST. Tropez Self Tan Express Advanced Bronzing Mousse 200ml

Snabbverkande, superfin färg!

Riktigt dyr...

Det här är väl egentligen Brun utan solens Rolls Royce! En riktig lyxprodukt! Den levererar också därefter.

Färgen blir verkligen superfin och det ser absolut ut som att du varit utomlands i flera veckor! Den torkar in fort som bara den och kroppen känns helt torr efter typ 5 min - guld värt då det är väldigt skönt att slippa den där lite kladdiga känslan. Dock så färgar den av sig lite på sängkläderna, men inte särskilt mycket, och det går ju bort i tvätten.

Den här kan du skölja av redan efter tre timmar, så har du ont om tid är den kanon för dig. Jag gillar dock att sova med den så den verkligen får tid på sig att utveckla maximal färg. Den sitter jättebra i ca en vecka och sedan brukar jag bättra på var femte dag. BUS-doften finns där, men är diskret och försvinner efter dusch!

Det enda minuset är priset, därav hamnar den lite längre ner på listan. En toppenprodukt.


4. KICKS Beauty Overnight Self Tan Body Mousse Light/Medium 200ml

Gå till produktsida

Ger en naturlig färg som sitter bra

Kan bli liiiite orange på vissa

Den här använder jag gärna som första BUS-produkt under våren, för att få lite lätt färg. Jag använder då nyansen ljus/medium för att inte gå från blek till superbrun på en natt. Jag brukar använda den någon vecka under våren för att senare gå över till någon av de andra mousserna på listan.

Det jag gillar med den här moussen är att den är väldigt skön mot huden och den känns liksom lite mjukgörande. Den går också bra in i huden och är inte särskilt kladdig. När jag smörjer in den tycker jag den luktar riktigt gott, men sedan har det hänt att jag tycker den där typiska BUS-doften kommer fram senare när jag blir lite varm...

Jag har nästan alltid på min BUS över natten, och med denna är det precis det du ska ha! Du sover helt enkelt med den och sköljer av den dagen efter. Den sitter fint i 5-6 dagar på mig och jag brukar bättra på ca var femte dag.

Perfekt som första BUS under våren!


5. Bondi Sands Self Tanning Foam Ultra Dark 200ml

Mindre BUS-doft, jämn färg

Färgar av sig på allt innan dusch

Brun utan sol som luktar kokos 🥰

För att vara en brun utan sol så luktar den här riktigt bra. Du kommer inte undan BUS-doften helt men kokosdoften döljer en hel del.

Den är väldigt enkel att få jämn, framförallt med handske. Den torkar också in ganska fort på huden och känns inte klibbig.

Jag låter den sitta i ca 6 timmar som de rekommenderar och sedan duschar jag av den. Trots att den heter Ultra Dark så blir jag inte superbrun, utan får en lagom, brun färg.

Jag vill tipsa om att smörja in sig en dag när man bara ska gå hemma och skrota, för den färgar av sig ordentligt. Så det är smart att duscha av den innan du sover till exempel.

Vill jag ha djupare färg gör jag om allt dagen efter men låter den då sitta i 3-4 timmar.

Den sitter bra i ca fyra dagar beroende på hur mycket jag duschar.

För dig som vill slippa BUS-doften något.


Therese Parner
Therese ParnerExpert inom brun utan sol

Hallå! Jag heter Therése och älskar allt som har med smink, hår och skönhet i stort att göra! I grunden är jag utbildad hud- & spaterapeut och jag har även gått utbildning till makeup artist. Nu är det många år sen jag jobbade med detta, men intresset består! Jag tycker det är superkul att testa nya skönhetsprodukter och jag brukar få höra att jag har liiiite för mycket av den varan från min kära sambo...

Är du vår nya expert?

Det här innehållet är skapat av Prisjakts experter. Just nu söker vi fler kunniga personer som vill tipsa om bra produkter.

Läs mer