Prisjakt
Annons
  • Lentiamo

  • cz

Bli först med att skriva ett omdöme!

Vad tycker du om Lentiamo?

Skrivna omdömen

Betyg äldre än ett år inkluderas inte i snittbetyget.

Skrivna butiksomdömen

Gästanvändare
Usel3 år sedan

Skickar numera från Kina och det tillkommer 25% frakt + tullavgifter. Sista gången jag beställer från denna sida.

Gästanvändare
Dålig3 år sedan

Bra sortiment, snabb behandling av order. Tyvärr ger butiken ingen efterservice, så om något blir fel ignorerar butiken kunden. Alltså du handlar en gång, men aldrig fler gånger. Fel kan det ju alltid bli av en eller annan anledning.

F
Fastie
164 omdömen
Utmärkt5 år sedan

Köpte ett par solglasögon av märket Polaroid. Varan fanns i lager och leverades snabbt och smidigt som varubrev genom postnord.

Lentiamo svarar:2020-06-02
Hej, Vi är glada att du är nöjd med dina nya Polaroid solglasögon samt våra tjänster. Tack för att du handlar hos oss! Med vänliga hälsningar, Klara, Lentiamo kundservice
Gästanvändare
Utmärkt5 år sedan
Via butik

Smidigt o prisvärt

Lentiamo svarar:2020-06-02
Hej, Vi är så glada för en nöjd kund som du är. Tack för att du handlar hos oss. Med vänliga hälsningar, Klara, Lentiamo kundservice
Gästanvändare
Usel6 år sedan

Hej, Köpte färglinser med styrka, de skavde och var helt annorlunda än på bilderna. Fick ett otroligt dåligt bemötande och kundservice, där jag tillslut blev erbjuden 5% på mitt nästa köp. Dem är säkert bra i övrigt så länge det inte blir något krångel. Önskar jag kunde lägga upp bild på linserna här.

Gästanvändare
UselRedigerades 8 år sedan

Inga problem med tjänsten, men de skickar dig reklam via SMS utan möjlighet till opt-out lite nu och då.

Lentiamo svarar:2017-12-20
Hej! Vi beklagar att denna tjänst inte varit tillfredsställande för dig. Mejla oss på [email protected] eller ringt till 020 78 76 41, så tar vi bort dig från SMS-reklamen. Med vänliga hälsningar, Viktoria, Lentiamo kundservice
Gästanvändare
Utmärkt8 år sedan
Via butik

Behövde hjälp med en uppgift från kundtjänst. Mycket bra bemötande där! Billigt också!

Gästanvändare
UtmärktRedigerades 9 år sedan

Mina linser kom idag och ska jag vara ärlig så var jag lite orolig när jag såg andras omdömen. Men jag är supernöjd för jag fick linserna två arbetsdagar efter jag la min beställning och jag fick dessutom en gratis gåva på köpet! Kundservice svarade snabbt på mejl och informerade mig när de skickade min beställning. Linserna är exakt samma som de jag köpte hos optikern men betydligt billigare!

Gästanvändare
UtmärktRedigerades 9 år sedan

Förhållandevis snabb leverans (2 dygn) och 50 % billigare än konkurrenterna på inköpt produkt.

Gästanvändare
DåligRedigerades 10 år sedan

Inte värt besväret! Beställde linser från Lentiamo eftersom det blev billigast på prisjakt, ca 70kr billigare än någon mer känd e-handel när jag använde rabattkuponger på Lentiamo. Fick vänta i 28 (!) dagar. Började fundera på om linserna någonsin skulle komma och det kändes som att jag blivit blåst. När dom väl kom fick jag hämta ut paketet i en liten kiosk på andra sidan stan med tveksamheter om jag ens vågade gå in själv. Så nej tack!

Lentiamo svarar:2015-11-09
Hej, Tack för din recension. Vad synd att höra att du inte är nöjd med Lentiamo. Våra leveranstider är längre på grund av att vårt lager ligger i Tjeckien. Vi jobbar hårt för att göra det så tydligt som möjligt att vi är baserade i Tjeckien, vilket är den största orsaken till att leveranstiden är längre hos oss. Vi försöker kompensera det med billigare priser. Vi informerar alltid våra kunder om när vi kommer få in linserna på lagret. Vissa linser måste specialtillverkas och då kan det ta något längre. Vi skickar alltid mejl till kunderna så fort vi har ett förväntat leveranstdatum. Jag är ledsen om leveransen inte framkom tydligt i våra mejl till dig. Just nu använder vi oss av Schenker och de levererar tyvärr till närmaste ombud. Vi försöker jobba på detta och ska inom kort ändra till PostNord, där leveranserna kommer bli smidigare för våra kunder. Jag är väldigt ledsen att du inte är nöjd med oss. Om du undrar över något, kontakta gärna vår kundservice på [email protected] eller på telefon 020- 78 76 41 vardagar mellan kl 8.00-16.00. Ha en fortsatt fin dag!

Om butiken

Butiken finns i Tjeckien. Priserna visas i SEK på butikens sida.

Betalningsalternativ

KlarnaPayPal
  • Avbetalning
  • Direktbetalning
  • Faktura
  • Förskottsbetalning
  • Kortbetalning
  • Betalning via telefonräkning
  • Bitcoin
  • Postförskott
  • SMS-betalning

Kundtjänst

Kontakt med butiken kan ske på Svenska.

Erbjuder telefonsupport. Se butikens hemsida för mer information.

Bolagsinformation

Fullständigt firmanamn: MATERNIA S.R.O.

Organisationsnr: 502074-7852