Prisjakt
avatar

riverosiri

Medlem sen 2007-04-21
132
Bidrag
251
Hjälpsamröster
Wilfa ICM-C15
Full Star 1
3.6
(17)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 12 år sedan

Den verkar mycket dyrare än den är när. Vanebildande god glass. Norska Wilfa brukar göra tåliga produkter. Jag har lite svårt att förstå varför andra, mycket dyrare, maskiner skulle vara mycket bättre. Denna gör glass så det räcker till 4 personer. Fullständigt onödigt att köpa essenser. De är ju bara att blanda i det man vill ha. Kokade bort vattnet ur ett lass jordgubbar och blandade ned i smeten igår. Det blev en överjordiskt god glass. Trixet är väl att lära sig rätt tidpunkt för att blanda ner ingridienserna. Att göra glassmeten tar 2-3 minuter. Väldigt enkelt. ex. 2 ägg, 3dl grädde, 1dl socker, ev 1 dl mjölk. vispa och så är det klart. Svårare än så är det inte. Häll ner ett halvt paket frysta blåbär så blir det en fantastiskt god blåbärsglass. Koka ihop 500 gr jordgubbar till en fast smet. Tillsätt lite citron. Mums, vilken god jordgubbsglass. Ljudnivån? tja den har en kompressor. En kompressor som arbetar kontinuerligt låter väl som en kompressor. Skall man ha en glassmaskin med kompressor så finns det säkert maskiner som kostar 3 ggr mer och låter 40dB istället för 60dB.

Samsung Galaxy Mega 6.3 LTE GT-i9205 1.5GB RAM 8GB
Full Star 1
4.4
(9)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 12 år sedan

Jag använder den som surfplatta utan SIM kort... Köpte nämligen en Nexus 7 som där skärmen sprack redan inom några månader. Nexusen var lite för stor. Ville ha en lite mindre surfplatta och fastnade för denna 6,3 tums "platta". WiFi antennen är riktigt bra på Megan. Skärmen är riktigt bra. Det går att kolla på film och surfa samtidigt. Fodralet som man kan köpa, gör att plattan går ner i en jeansficka. Ingen lagg som stör mig. Det blir nog aldrig mer en surfplatta som är större än så här för min del. Perfekta surfplattan? Definitivt. Uppdatering13-10-13; Jag blir bara mer och mer nöjd med min "Surfplatta". Okey, nu har jag satt in ett SIM kort för att få mobilt bredband. Det är suveränt att kunna sätta in ett 64Gb SD kort. Vissa delar av Androids system är jag väl kanske inte helt nöjd med. Men enkelheten man kan föra över filmer och ladda ner film/musik överglänser Itunes. Den är perfekt när man är ute och reser. Enkelt att stoppa ned den i byxfickan när man tar av och på jackan på flyget, eller fixar med handbagaget. Formatet är suveränt.

Microsoft Windows 8 Pro Sve (Uppgradering)
Full Star 1
3.5
(37)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Half Star 4Empty Star 5
Redigerades 12 år sedan

Uppgradering från w7 till w8. Tveksamt om det är värt att uppdatera en desktop från W7 till W8 annat än för att höja hastigheten på systemet. Det som utmärker W8 är: W8 vill att du stänger av datorn med fysisk knapp. W8 gillar inte musen, W8 är gjord för tochskärm, eller touchpaden på en bärbar dator. W8 vill att du startar programmen via Quicklaunch eller programsidan. Ungefär som på Mac. Jag upplever snabbheten och den förbättrade hanteringen av nätverket som de största fördelarna. Jag växlar dagligen mellan PC och Mac, W7 och W8, bärbar och stationär. Steget mellan windows XP och Vista var större än mellan W7 och W8. W8 är mer likt Macens organisation av programvaran. Positiva saker. SNABBT! För mig är det viktigt att det går snabbt. 1. Den viktigaste förbättringen är att nu hittar nätverket min Synology NAS blixtsnabbt. Nu går nätverket så bra att jag överger min lokala Joomla installation till förmån för att utveckla direkt på servern. Det går snabbare. 2. Som alltid när man installerar om eller nyinstallerar så går datorn snabbt. 3. Hade inga problem med drivrutiner för min 3 år gamla dator. 4. Ovanligt enkelt att installera i "dual-boot" med windows 7. 5. App-store är naturligtvis väldigt bra. Handla på ett ställe och installera på flera datorer utan att behöva leta efter gamla licensnycklar. 6. Jag är definitivt nöjd med uppdateringen, men inte lyrisk. Uppdateringen borde heta "Windows 7 touch" istället för Windows 8. Det är ett förbättrat windows 7 som startar och stoppar snabbare, men som inte är optimerat för skrivbordsdatorer. 7. Använder man windows 8 på en bärbar dator så fungerar det riktigt bra med touchpaden. Negativa saker. - Hur stänger man av datorn med musen? W8 är gjord för datorer med avstängningsknapp. Krävs 4 klick, eller att du använder knappen på PCn.. - W8 är gjort för 10 tums pekplattor och inte 24-27 tums skärmar. Vissa applikationer blir groteska när de fyller hela skärmen och inte går att krympa. Man förstår varför Apple har ett separat OS för små enheter. - Tänk på att många WiFI kort saknar drivrutiner för W8

Google Nexus 7 32GB
Full Star 1
4.5
(89)
r
riverosiri
132 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 12 år sedan

BÖJBART PLASTSKAL OCH OBÖJBAR SKÄRM GÖR ATT SKÄRMEN SPRICKER AV SIG SJÄLV! Skärmen är extremt skör. Själva plastskalet på plattan är böjbart. Är det kallt ute tål inte plattan något tryck från klanterna. Hade plattan i ytterfickan (med cover) när det var kallt ute i vintras. När jag kom in i värmen så sprack skärmen utan att jag tappat den eller hanterat den ovarsamt. Fick en ny spricka när jag hade den i ryggsäcken (med cover), utan att tappa den. Sannolikt pressades packningen mot nexusen och då böjer sig hela plattan eftersom plasten är så tunn och böjbart. Skärmen är inte böjbar. Hårfin spricka tvärs över skärmen som gör touchfunktionen oanvändbar. Googlar du så finner du många beskrivningar på hur skärmen spricker utan att surfplattan utsatts för våld. Kvaliteten på Nexusskärmen är bedrövligt dålig. Det är verkligen synd eftersom jag kommit att uppskatta enkelheten med att föra över filmer mer och mer. Tittar en del på instruktionsfilmer och det är helt underbart att bara kunna lägga dessa i en map. Denna funktion gör att jag får svårt att köpa en Ipad. Har nu varit utan min nexus 7 i snart en månad och saknar den verkligen. Men jag skulle inte köpa en likadan om skärmproblemen inte täcks av garantin. Har nu min frus Ipad 3 och denna använder jag inte lika mycket som jag använde nexusen. Det är en plåga att hålla på med Itunes så fort man skall föra över bilder, filmer eller något annat. Film och e-böcker gör sig verkligen bra på nexus. Gamla recensionen: Hade nog föredragit en iPad mini. Men 32Gb minne och GPS i enheten (endast iPad mini 4G) gör en motsvarande iPad mini 2.500:- dyrare. Dessutom med lägre upplösning på skärmen. Mycket är bättre på iPaden, men allt är väldigt mycket dyrare. Det som definitivt avgjorde var bittorrent appen och enkelheten att få in film och musik i enheten. Skärmen har lite backlite bleeding på kanten. Den är dock skarp och det fungerar väldigt bra med film och e-böcker. En annan fördel jämfört med Ipad mini är att denna enhet är mindre. Går att peta ner i en stor ficka. Skärmen är dock väldigt repkänslig så man måste skaffa ett skal. Det verkar inte finnas några skärmskydd att köpa. Bluetooth kopplingen var lite svajjig i början men fungerar efter uppdateringar bra. Android apparna är lite sunkigare och dyrare än iOS. Man får ibland en känsla av "virusvarning". Men jag använder till 90% mest Kindle, Audible, Google maps, Chrome och mail. Det känns väldigt bra att den synkar Kindle, Audible, Google maps och Chrome med min Iphone 5. När jag slutat läsa eller lyssna på plattan så kan jag fortsätta på min Iphone. Saknar några av de väldigt välgjorda apparna i iOS. Men är inte villig att hosta upp mer än den dubbla summan för några appar som jag lika gärna kan använda i min Iphone 5. Sammanfattar man så är den absolut största fördelen med Nexus 7 är nog ändå att den får plats i min jackficka och man kan använda bittorent teknik.

Amazon Kindle Paperwhite
Full Star 1
4.6
(14)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 12 år sedan

Köpte den till mig själv men min tonårsdotter lade beslag på den. Hon är supernöjd. Förra sommaren släpade hon med 10 kg böcker till Italien. Nu i sommar behöver hon bara släpa med 340 gram läsplattan (cover väger 136g). Näst efter sin mobil så är Kindle plattan den elektroniska produkt som hon använder mest. Började själv använda min Nexus 7 med Kindle appen till Kindle store. Tycker Kindle fungerar väldigt bra. Tycker att Kindle systemet fungerar så bra att jag skrotat allt som har med epub att göra. Helt suveränt att Nexus 7, iphone och Kindle plattan kan synca böckerna med understrykningar och senaste lästa sida över varje enhet. Det är så smidigt att i nödfall kunna fortsätta att läsa en spännande bok på vilken enhet som helst. Klagomålen kring att plattan bara tar pdf- och mobi-filer förstår jag inte. Man köper väl en Kindle platta för att köpa engelska böcker i Kindle store? Vill man inte köpa engelska böcker på Kindle store så får man ju konvertera dessa epub till mobi-filer och ladda upp dom till kontot på Kindle store. Förvisso lite bökigt. Det är förrädiskt enkelt att köpa en ny bok på Kindle store. Vill man själv ladda ner böcker eller låna från biblioteket så får man köpa en Sony, den väger dessutom mindre. Bazula fungerade bra för mig. Dustin är alltid bra.

Samsung HS3000 In Ear
Full Star 1
3.2
(14)
r
riverosiri
132 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 12 år sedan

Har tidigare ägt Sony Ericsson MW600 som jag var väldigt nöjd med. Jämför därför endast med denna. "Ring upp" funktionen är en ren plåga. Den ringer dagligen upp nummer så fort man nuddar headsetet. Minus; - Usel batteritid jämfört med MW600. Måste laddas dagligen. MW600 laddade jag två gånger i veckan. Men jag använder headsetet dagligen. - Den ringer dagligen upp det senast slagna numret, extremt irriterande. Knappen är för känslig. Det räcker med att knappen nuddar jackan för att man skall ringa ett ofrivilligt telefonsamtal. Fick precis ett SMS "visste du att du ringde mig 06.30 i morse..." - Det går inte att ta med sig headsetet utomlands. Dessa ofrivilliga samtal kan bli extremt dyrbara om man glömmer att stänga av headsetet och man befinner sig utomlands. Råkade komma åt knappen under en utlandsresa efter det att jag ringt min röstbrevlåda. Lade ifrån mig headsetet men hörde som tur var efter några minuter ett underligt ljud från stället där jag lagt headsetet. Slingan på röstbrevlådan upprepade sig gång på gång. - Hörlurarna känns inte så sköna i örat. Sticker ut vilket var irriterande sist jag åkte alpint och använde hjälm. - Den verkar leva sitt eget liv och snabbspolar ibland när jag lyssnar på ljudböcker. Plus; Stabilt fäste. Bra av och på knapp. Sammanfattning; Nästa gång köper jag definitivt en ny MW600 som sannolikt bland det bästa köpet på marknaden. Möjligen är MW1 ett alternativ. Att headsetet ringer upp det senast slagna nummret när man kommer åt en knapp kan under vissa omständigheter bli en mycket dyrbar affär, om man lägger ifrån sig headsetet utan att stänga av det. Detta gör att jag tycker att headsetet är uselt.

Loh Electronics
Utmärkt
(500+)
r
riverosiri
132 omdömen
UtmärktRedigerades 12 år sedan

Slår Dustin både i support och snabbhet. Att slå Dustin är svårt.

Sony Ericsson MW600 Wireless In-ear
Full Star 1
4.1
(174)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 12 år sedan

Bra lurar. Bra Bluetooth. Väldigt bra batteritid. tunna kablar och små in-earlurar gör enheten diskret. Jag har inte haft några problem att para med iphone 3GS och 4. Har inte haft några problem med iOS 6. Upplever inga problem, förutom att man måste para om den lite då och då om man använder flera mobiler. Ok. inte en perfekt produkt. Men mycket förlåts av det väldigt låga priset.

Bosch WAY32890SN (Vit)
Full Star 1
5
(1)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 13 år sedan

Bra quickstart manual. Överraskande tyst när den tvättar. Trodde 49 dB skulle låta betydligt mer. Inga vibrationer vid centrifugering. Ljudet är också inte så hackigt utan "jämt" fördelat vid centrifugering vilket gör att det inte blir störande. Vilket kanske gör att man inte alls upplever 72 dB vid centrifugering som speciellt högt. Maxtvätten, 8 Kg tvätt motsvarar en full IKEA plastbag med tvätt... Detta program använder vi sällan. Automatprogrammen accepterar 4-6 kg tvätt och tar runt en timme. SUPERSMIDIGT med de två tankarna för flytande tvättmedel och sköljmedel som dosereras automatiskt. Det innebär att även vattnet kan doseras automatiskt. Sensorer för smuts som gör att även tvättens intensitet ställs in automatiskt. Detta sparar en massa tid då tvättmaskinen inte tvättar längre än nödvändigt. Det är så coolt med vågen i trumman som väger tvätten! De automatiska programmen har dock 6 kg som maxgräns. Nu kan vi riva av en stor del av familjens tvätt på en enda kväll, men det förutsätter att man hänger tvätten eftersom torktumlaren inte hänger med. Jag hade egentligen tänkt köpa en Miele tvättmaskin, men ångrar inte en sekund att jag köpte en "automatväxlad tvättmaskin med 300 hk och fyrhjulsdrift". Nu går det undan. Man förvarnas 3 tvättar i förväg innan tvättmedlet tar slut. Visst kunde man lika gärna köpa en Miele till motsvarande pris, men valde ändå Bosch för att jag ficke ett väldigt bra pris på Media Markt (20% rabatt), får dessutom lite större tvättvolym (8kg), lite bättre energisparfunktioner och tvättmedelsautomatik på köpet. Men Miele är nog också ett väldigt bra val. Men jag kan gräma mig lite då det trotts allt inte står just Miele på maskinen. Minus - Enormt tung - Ingen detaljerad manual. - Idiotiskt att den börjar pipa när tvätten är klar. Ljudnivån går dock att reglera. Manualen är verkligen bra och pedagogiskt skriven för 90% av funktionerna, men saknar helt detaljerad information. Sammanfattning;

DeLonghi PrimaDonna ESAM 6620
Full Star 1
4
(1)
r
riverosiri
132 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Fabriksinställningarna stämmer inte alls med hur jag vill ha kaffet. Kräver en hel del kaffekoppar innan man får det rätt. Som tur är så finns det en synnerligen enkel och välskriven manual som gör att just inställningarna är mycket enkla att justera. Det finns inställningar för espresso, cappuccino, caffe macciato och caffe latte. Du kan justera både mängd och styrka på kaffet och mängden möjlk tills du får den perfekta volymen och blandningen som passar dina bönor, din smak och dina koppar, Rätt ur box blir kaffet mer norsk än italienskt. Dvs rätt blaskigt och trist. När man väl trimmat in dessa så kan man välja mellan att mala kaffet eller fylla på malet kaffe. Då smakar kaffet desto bättre. Stålfinishen på hela maskinen gör den verkligen snygg i köket. Finessen med denna maskin är väl att den aldrig förmaler kaffet utan endast maler det kopp för kopp. Dessutom är den mycket enkel att ställa in Ett stort plus är den mycket enkla hanteringen och rengöringen av mjölkkannan. Min personliga uppfattning är att just Delonghis maskiner är speciellt bra på just mjölkhanteringen. Lite svårt att ge maskinen full pott då maskinen inte är optimalt inställd från fabrik. Dessutom väldigt dyr. Hade den kostat runt 6000:- så talar vi om något annat.