Prisjakt

Thomas

Medlem sen 2006-03-19
6
Bidrag
5
Hjälpsamröster
Teknikdelar
Utmärkt
(500+)
T
Thomas
6 omdömen
Utmärkt8 år sedan

Jag köpte ett nytt batteri till min surfplatta och verktyg för att byta det. Detta gick väldigt smidigt, leveransen var snabb, betalningsalternativen var bra. Klarna är ju enkelt. Paketet skickades som varubrev, vilket var lite tråkigt då man har kontrollbehov och gärna vill kunna spåra det, men ingenting att jaga upp sig över.

Andersson MRA 3.2
Full Star 1
3.9
(5)
T
Thomas
6 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
8 år sedan

Ingen annan verkar ha recenserat så jag skriver en lite längre om min upplevelse så kanske det hjälper någon. Fästet är inköpt idag och monterad nu på kvällen så detta är en recension på första intrycken. Detta är mitt första bordsfäste och mina skärmar är en 28" och en 24 tummare. Fästet har en omedelbar känsla av vikt och kvalitet. Vilket är bra! En av plastskydden på undersidan av armen som agerar kabeldöljare saknade en skruv och slamrade runt. Inga stora problem, det fanns tillräckligt med skruvar över för att skruva ihop det ordentligt. De två armarna var bundna ihop med två stycken buntband. När jag klippte buntbandet visade det sig att armarna är under spänning och armen slog ut kraftfullt. Om jag arbetat ca 10 cm närmare min skärm så är jag säker på att den slagit sönder panelen. Jag klippte upp det andra buntbandet mycket försiktigare. Det var relativt simpelt att montera ihop de olika delarna. Jag använder bordsfästet och detta fäster man genom handskruva upp platta mot undersidan av bordet för att sätta foten under press. Denna skruv gick väldigt trögt och behövde i min mening för mycket kraft. Jag är en stor kille, tränar regelbundet och jag fick ta i för allt vad jag kunde och funderade på att gå och hämta något att använda som hävarm. Så man måste vara stark i nyporna. Efter montering, vid inställning av skärmarna i korrekt höjd så upptäckte jag är den sista leden (för skärm tilt) i armen helt utan stadga. Detta gjorde att skärmarna hängde i nedåtvinkel. Jag använde medföljande handverktyg/nyckel för att skruva åt leden. Detta förbättrade skärmstabiliteten och det går att vinkla skärmana så man kan titta lätt nedåt på dem. Dock verkar vikten av skärmarna vilja hitta ett viloläga som är mer vertikalt, då jag redan efter ca 1h fått efterskruva för att stärka leden. Notera att det är min 28" skärm som verkar vinkla sig upprätt mer än min 24" skärm. T.ex. under tiden jag skrivet denna recension har min 28" skärm vinklat om sig, medan min 24" står sig bra. (Detta kan vara pga. att min 28" skärm har Vesa fästet i överkant av skärmen, ej i centrum, vilket ger mer vikt i underkant som leder skärmen till att böja sig nedåt) Vad gäller armarnas längd/bredd så blev jag positivt överraskad då jag trodde det skulle vara betydligt mindre spelrum för att vinkla och föra skärmarna fram och tillbaka. 28+24" är alltså inga problem. Medföljande verktyg var helt ok. Det fanns skruvar, brickor och alla fästen verkade vara med. Fästet för skärmen har två uttag av skruvhål för olika VESA dimension antar jag. Det var bra då min större skärm har mindre dimensionerna och min mindre skärm använde större dimensionerna. Jag sätter helt enkelt "Ganska Bra" som betyg så här långt.

Pioneer SE-MS7BT Wireless Over-ear Headset
Full Star 1
3.9
(11)
T
Thomas
6 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
8 år sedan

Jag köpte lurarna 2017-10-04 så recensionen kommer efter ca 8 månaders användande. Kan inte påstå att jag är audiophile men i mina öron är det bra ljud i dessa hörlurar. Jag upplever basen lite svag. Det var så pass 'störande' att jag installerade en EQ program på min mobiltelefon för att kunna korrigera lite. Det enda som riktigt strulade var när jag bytte mobiltelefon och var tvungen att para om den. Tydligen finns det en knapp kombination man ska göra för att nollställa lurarna. Man hittar det om man googlar lite. Med det sagt, så användar jag dessa dagligen och är mycket nöjd med kvaliten, jag upptäckte nya toner och instrument i gamla låtar. Prisklassen är utmärkt!

Samsung U28E570D 28" Gaming 4K UHD
Full Star 1
3.6
(6)
T
Thomas
6 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
8 år sedan

Jag köpte skärmen vid nyårs 2017/2018 så jag har använt den ett halvår nu. Panelen fungerar utmärkt, alla pixlar är där. Jag gillar storleken på skärmen vilket passar bra till 4K. Kör på 125% skalning i Windows 10. Det var lite pillrande att få till ljusstyrkan och färgerna, då jag har en Dell på sidan om så man vill naturligtvis att det ska matcha så man inte blir disorienterad när man flyttar blicken mellan skärmarna. Det blev dock bra i slutändan och den är nu primära skärmen i dual setupen. Att jag enbart kan vinkla/tilta skärmen är lite begränsande då jag hade önskat möjlighet att höja och sänka den, då jag märker att beroende på hur 'rak i ryggen' man är så kan övre hörnen vara lite dunklare än primära fokuset på skärmen. Ingen anledning att sänka betyget för sånt dock.. Notera att det är ingen gaming här utan enbart webbsurfande, programmering/utveckling och filmtittande.

Logitech Comfort Keyboard K290 (Nordisk)
Full Star 1
3.3
(9)
T
Thomas
6 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 11 år sedan

Köpte detta tangentbord för ca 2 veckor sedan. Jag gillar det. Tangenterna är tysta, det är inget klatterljud, relativt mjuka och passar mig utmärkt. Jag gillar även designen. Det känns stort och stabilt medan det samtidigt är relativt lätt och slimmat. Använder det med fötterna höjda och det ger en bra höjd för mina händer. Den matta svarta finishen håller borta fula fläckar. Jag skriver och programmerar. Nackdel 1: Ur lådan kommer tangentbordet med funktionsknapparna F1 -F12 gömda bakom den blå knappen. Så för att trycka på F5 för att ladda om en sida behöver man trycka på "blå knapp" + F5. Det finns dock en lösning på detta då man kan ladda hem programmet "SetPoint" från logitechs hemsida. Där under "Tangentbord"->"F" menyn -> checkbock "Byt ut F-tangentfunktioner" kan man ändra så att standardfunktionalitet för F1-F2 är default. Nackdel 2: Siffrorna på tangenterna verkar vara små klisterlappar. Detta kommer naturligtvis inte hålla i längden. Men tangentbordet var så billigt att i slutändan är det väl sak samma.

Samsung Galaxy S II GT-i9100 1GB RAM 16GB
Full Star 1
4.6
(410)
T
Thomas
6 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 15 år sedan

Bra webbläsare, jättebra skärm, supersnabb, spelar upp film utan problem, jättebra batteritid! Allt som allt en tiopoängare, förutom en liten detalj! Den kopplar ned samtal hela tiden! Det längsta samtal jag haft var ca 3min. Det kortaste var efter ca 5 misslyckade uppkopplingsförsök "tjena igen, mobiljäv." *CLICK* Det löste sig när jag ändrade från automatisk nätverk (GSM/WCDMA) till endast GSM. Vilket man naturligtvis inte ska behöva göra på en mobiltelefon som kostar över 5000:- . Nej, gör om gör rätt Samsung!