Prisjakt

promaster

Medlem sen 2005-04-24
270
Bidrag
145
Hjälpsamröster
icom ProHunt Basic 2
Full Star 1
4
(2)
2 595 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 2 år sedan

Säkert en bra radio för en normal jägare, men grymt överprisad mot en Baofeng UV-9R tex, En Baofeng kostar 600 sek och har minst 100 fler funktioner och dubbla radio enheter. om man klämmer och känner på båda ser det extremt lika ut i byggkvaliten.

Lafayette Smart DC-155 Jaktpaket
Full Star 1
3
(1)
1 898 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
2 år sedan

Liten och smidig radio med många bra funktioner, dock kräver många av dem att att alla andra i jaktlaget har samma modell. Kännslan och byggkvaliten är bra, överlag dyrare tillbehör än ICOM men totalt sett inte värt detta pris, här betalar man mycket för namnet.

icom Prohunt Basic Digital
Full Star 1
3
(1)
2 690 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 2 år sedan

Säkert en bra radio för en normal jägare, men grymt överprisad mot en Baofeng UV-9R tex, denna har dock digitala kanaler, men hur många jaktlag har detta ännu. Och en Baofeng kostar 600 sek och har minst 100 fler funktioner och dubbla radio enheter. Klämmer man och vrider på rattar och kollar byggkvaliten av chassi och liknande ser de extremt lika ut ur byggkvalitets aspekten.

Philips Hue Outdoor Sensor
Full Star 1
4.3
(6)
541 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Köpte min på Amazon.se för 390sek trodde först jag fått fel då det stod zibgee canada på den, fick in den i Homey först efter installerat test versionen av Hue utan brygga. Visar lux, temp och rörelse går att ställa kompensation på temperatur och hur ofta de olika värdena skall uppdateras.

StyraHem
Utmärkt
(500+)
p
promaster
270 omdömen
Bra3 år sedan

Mycket bra butik bra priser på Shelly som jag primärt använder, en stjärna i avdrag för att de är dåliga på att svara på mail !

Gardena SILENO+ (1600m²)
Full Star 1
5
(2)
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
3 år sedan

Super bra klippare, hade en Stiga innan som bara körde fast gick aldrig en dag utan att den fastnade. denna har stannat max en gång per år och då för vi glömt saker på gräsmattan den kört fast på. Är inne på 4 året och den bara går som en dröm. Vi har ca 700m2 gräsmatta med massor av trånga passager och buskar samt träd, inga problem för denna klippare.

TP-Link C200 - 1920 V1 1080P
Full Star 1
4.1
(35)
287 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 år sedan

Billig kamera med mycket bra bild har stöd för ONVIF på port TCP/2020 Funkar bra i Synology och i Milestone/Xprotect. Lång stömsladd ca 3m dock tråkigt att den är svart till en vit kamera. Hyfsat stabil wifi över tid, dock inte som Imou kameror ännu. Lite svaga ir lampor på kvällen. Får inte med ljud i ONVIF kopplingen i Milestone Även RTSP en nedan. (1920*1080) stream1: rtsp://username:password@IP Address:554/stream1 (640*360) stream2: rtsp://username:password@IP Address:554/stream2

Imou Cue 2
Full Star 1
4.3
(3)
226 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 år sedan

Köpte en av dessa för att byta ut mina gamla D-Link 720p, krav var minst 1080p och ONVIF support. Denna kamera kör ONVIF på port 80 och strömmar sedan RTSP på port 554. Helt ok bild även i mörker. Den behöver komma åt internet för att kunna sätta upp kameran som görs med ljud för att skicka över wifi koden. Överaskande har kameran stöd för H.265 vilket passar bra när man skall köra den över wifi. Kameran är kopplad till Milestone/Xprotect då jag gillar deras mobil app. Användare i ONVIF är alltid admin och lösen ser man i appen efter att man skannat QR koden på baksidan. Kameran ström matas med USB som följer med på ca 1.5m lång och den är vit som kameran. Har magneter i foten och ingår en väggplåt. Det tråkiga jag har hittat är att det inte går att stänga av namn och klocka i bilden samt att alla inställningar går via appen till cloud och inte direkt till kameran. Med tanke på priset får man mycket med denna kamera, nu får vi se hur bra den är över tid. Samt jämför den mot TP-Link C100 som är 100sek billigare. Update: Mycket stabil wifi på denna kamera, gått klanderfritt i 12mån.

Dörr Danubia Luchs 80 20-60x80 Med Stativ
Full Star 1
4
(1)
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Fungerar bra i denna prisklass, blir ljussvagt vid full zoom. Standardfäste till fotostativ. ingår vadderad väska och ett mindre bordsstativ.

Vortex Crossfire II 1-4x24 Belyst
Full Star 1
5
(1)
2 695 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 3 år sedan

Mitt första Vortex sikte, har Zeiss och Elemet Optics sedan tidigare. Känns mycket gediget byggt, skarpa konturer i hårkorset samt klar bild ute i kanterna vid alla förstorningar. Ingår enklare linsskydd med gummispänne mellan fram och bakre lins. Ingår även batteri till rödpunkten, rödpunkten är rund och fin även vid maximal styrka. Klart imponerad av detta sikte för 1970 SEK under julrean. Samt livstids garanti för alla händelser även utan kvitto gör ju saken inte sämre.