Prisjakt

Struven

Medlem sen 2011-04-20
5
Bidrag
0
Hjälpsamröster
Donna Beauty
OK
(24)
S
Struven
5 omdömen
Utmärkten månad sedan

Leverans efter 2 dagar.

Jays q-Jays for Audio Only
Full Star 1
4.5
(18)
S
Struven
5 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
5 år sedan

Bästa In-ear lurarna jag haft. Både ljud- och byggkvalitet är på topp. Använder dem dagligen i ur och skur. Ett plus är att sladden är möjlig att byta. Brukar dra sladden innanför jackan och det har ju hänt att man varit lite oförsiktig med dragkedjan och skadat sladden. Dock så skall jag tillägga att första gången jag lyssnade så använde jag ”gummitrattarna” och jösses vad besviken jag blev. Tunt och skrikigt som bara den. Men, med skumpropparna är de gudomliga och sitter som en smäck. Har ett par B&O P7 samt Sennheiser M2 over ear. Det är ju klart att basen inte går att jämföra men det handlar ju i mångt och mycket om yta och volym.

Marshall Mode In-ear
Full Star 1
2.9
(6)
499 kr
S
Struven
5 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 9 år sedan

+ Snygg logo. - Mikrofonen klipper ljudet om den blir utsatt för höga ljud utifrån eller skrapar mot tyget i t.ex. en jacka. Tänkte använda dem när jag spelar till musik från telefonen men det blir liksom tyst vid varje trumslag så det blev inget med det. Reklamerade och fick ett par nya men det vara samma sak med dem. - Ljudet är inget att hänga i granen heller. Men å andra sidan för det här priset kanske man kan förvänta sig det.

Sony Ericsson LiveSound MH1 In-ear
Full Star 1
3.3
(16)
S
Struven
5 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 14 år sedan

Väldigt besviken med tanke på det höga priset. +++Positivt+++ + Trasselfria kablar ---Negativt--- - Funkar inte att använda utomhus i svenskt höstväder. Efter fem minuters använding tystnar ljudet i vänster öra och det i höger sänks till en väldigt låg nivå. När man varit inomhus ett tag fungerar det igen. Efter att ha kontaktat Sony Ericsson fick jag ett par nya men det är samma problem med det nya paret... Det är dessutom flera som haft samma problem. http://talk.sonyericsson.com/message/132915 - Öronpluggarna skaver när man använder dem under en längre tid. - Jag gillar inte färgningen, eller kanske avsaknaden av färgning, på ljudet. Vasst och tunt. Håller inte alls med Sony Ericsson i deras beskrivning "Djup, pulserande bas. Balanserad, klar och dynamisk ljudåtergivning."

Sony Ericsson Vivaz 256MB RAM
Full Star 1
3.4
(41)
S
Struven
5 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 15 år sedan

Har haft den i ett år och som "smartphone" anser jag den vara riktigt dålig. Har haft följande problem som inte har kunnat lösas av varken butikens supportcenter eller SonyEricssons support: - Klockan ställer om sig ca. 30 minuter någon gång i månaden. - GPSprestandan är riktigt usel, satt på en stol utomhus i 27km/h, 52 m. UNDER havsnivå, och hade efter ett tag rört mig 2,5 km. - Det minneskort på 8GB som följde med telefonen har inte tillräckligt snabb överföringshastighet för att kunna spara video i HD-kvalitet (720p) utan att det hackar. Vad gäller användarvänlighet så: - måste man ha väldigt små fingrar för att kunna använda den utan "pekpinne". - är den väldigt inkonsekvent när det gäller att välja saker t.ex. i menyer. Ibland är det "dubbelklick" och ibland "enkelklick". - är känsligheten i skärmen under all kritik då man ofta väljer saker när man skall scrolla och tvärtom. I tilläg så finns väldigt få appar/spel till den i SonyEricssons "appstore". Om man väl bestämmer sig för att köpa en App så kan man endast betala via mobilräkningen, vilket genast utesluter oss med företagsabonnemang.