
1. Essence Lash Princess False Lash Effect Mascara
ALLT!!! Resultatet är GRYMT!!!
Inget!
Den mascara som ger längst fransar för minst pengar är Essence Lash Princess False Lash Effect Mascara. Jag har tidigare tipsat om denna mascara och jag vill verkligen slå ett slag för den igen!
Det här är den i särklass bästa mascaran jag har testat! Den ger långa fina, separerade fransar i ett enda drag. Som en schysst bonus ger den även en hel del volym.
Lash Princess heter den, och den gör verkligen skäl för namnet. Jag vet inte hur många komplimanger jag fått för mina fransar sen jag började använda den här mascaran.
Jag är en ganska aktiv tjej som håller på med hästar och tillbringar ett antal timmar i stallet varje dag. Men mascaran sitter lika fint efter ett svettigt ridpass som när den är nyapplicerad. Det är inga som helst problem att tvätta bort den trots att den sitter så pass bra.
Sen har jag sparat det absolut bästa till sist - priset! För en mängd på hela 12 ml dessutom.
Jag vill tipsa ALLA om att testa denna.
2. Essence Lash Princess False Lash Effect Waterproof Mascara
Tycker den är kanonbra!
Inget
Nu till pollensäsongen viker t.om jag undan för den vattenfasta mascaran!
Normalt sett är jag inget större fan av vattenfast mascara då jag verkligen inte gillar att behöva jobba för att få bort den på kvällen. Men nu när det börjar klia och rinna i ögonen, då är det riktigt skönt att veta att mascaran inte sviker!
Det här är samma mascara som på förstaplatsen men i vattenfast version. Jag kan bara säga att den är nästintill lika bra som den vanliga varianten. Alltså är även denna så OTROLIGT himla bra! Jag kan inte tipsa er nog om att testa dessa mascaror från Essence, Jag älskar dom verkligen.
Den släpper bra när jag tvättar av den, trots att den öär vattenfast. Se vilken rengöring jag helst använder på min lista med sminkborttagning.
Du får långa fransar med en del volym. Böjer du dina fransar så kommer du märka att denna håller böjen riktigt bra!
3. IsaDora Nature Enhanced Length Mascara
Ger otrolig längd!
Sitter aningen hårt vid avsminkning
Jag fullkomligt ÄLSKAR mascaran från Essence som jag har på min förstaplats, men denna från Isadora är absolut en utmanare!
Borsten är konformad och gör att man kommer åt alla fransar väldigt bra. Konsistensen på mascaran är väldigt krämig, utan att på något sätt kladda och klibba. Ett lager ger fin längd och även lite volym, två lager ger lösfrans-effekt!
Allt sitter på plats hela dagen även efter många timmar i stallet eller i skogen med hunden.
Att den sitter så pass bra gör också att jag får jobba lite mer när jag ska tvätta bort den. Men den irriterar inte mina känsliga ögon, så jag tycker inte att det gör något.
Den innehåller 95% naturliga ingredienser.
För dig som vill ha WOW-fransar!
4. Lancome Definicils Mascara 6.5ml
Naturligt resultat, långa fransar!
Lite dyr...
Lancome Definicils ger verkligen långa naturliga fransar. Borsten gör så att fransarna separeras väldigt bra och eftersom den är lite smalare längst fram tycker jag även att man får med underfransarna. Jag har inte så täta underfransar, så jag gillar verkligen att de jag har ser långa och fina ut när jag använder den här.
Den här mascaran är framtagen för att ge dig långa fransar först och främst, men som en bonus får du även lite volym. Borsten tar upp en lagom mängd mascara och du kan jobba med den en stund utan att den torkar direkt.
Den klumpar sig heller inte! Detta är något jag uppskattar då jag gärna vill jobba med mascaran ett tag för att få fin separation och längd. Den håller också hela dagen men är ändå lätt att tvätta bort på kvällen.
För dig som vill ha långa, NATURLIGA fransar!
5. Maybelline Lash Sensational Sky High Mascara
Ger långa fina fransar!
Önskar lite mer av allt för 5/5
Mina förväntningar på den här populära mascaran var såklart stora!
När man läser folks åsikter märker man med en gång att den är en riktig vattendelare. Antingen hyllas den till skyarna, eller så ses den som inget särskilt.
Jag är absolut nöjd med den, men jag hade helst velat ha lite mer av allt för högsta betyg! Jag saknar volymen för att den ska få en bättre placering. Det den dock ska ha högt betyg för, är att den ger jättelånga och fina fransar! Så har du lite tjockare fransar naturligt, så kan det här absolut bli en riktig succé för dig!
Borsten är en gummiborste som är mjuk och flexibel, den är lagom hård för min smak. Det går lätt att jobba med mascaran ett tag utan att den vare klumpar sig eller torkar för fort.
Priset och att den även är lättillgänglig gör att den för flera plus i kanten!
6. L'Oreal Telescopic Mascara 8ml
Ger långa, separerade fransar
Lite för mjuk borste för min smak
Här har vi ytterligare en bra mascara i en mer budgetvänlig variant.
L'Oréal Telescopic Mascara får man nog nästan kalla för en riktig klassiker vid det här laget. Jag har i alla fall använt den till och från i många år nu.
Den här mascaran har en smal gummiborste som är böjbar och har små gummistrån som ska ge dig långa, separerade fransar. Det gör den absolut och den klumpar sig inte alls. Det som dock drar ner betyget är just borsten, jag tycker att den är FÖR böjbar, jag föredrar när den är lite hårdare.
Jag vet att många gärna använder sig av en volymgivande mascara först och sen avslutar med ett eller två lager av denna för att få sjukt fina fransar! Så det är ett tips, då den här inte ger någon volym att tala om. Jag tycker att den håller bra under dagen och är lätt att ta bort på kvällen.
För dig som vill ha en mjuk borste!

Hallå! Jag heter Therése och älskar allt som har med smink, hår och skönhet i stort att göra! I grunden är jag utbildad hud- & spaterapeut och jag har även gått utbildning till makeup artist. Nu är det många år sen jag jobbade med detta, men intresset består! Jag tycker det är superkul att testa nya skönhetsprodukter och jag brukar få höra att jag har liiiite för mycket av den varan från min kära sambo...
Är du vår nya expert?
Det här innehållet är skapat av Prisjakts experter. Just nu söker vi fler kunniga personer som vill tipsa om bra produkter.
Läs mer