Ersatte orginalhögtalarna i en Passat -99 med dessa. Högtalarna är betydligt mer tungdrivna än orginal och att min mainstream Pioneer huvudenhet gör nog inte högtalarna helt rätt. Montering med monteringsram (SAK-3103) blir lite skramligt och inte alls som orginal. Detta påverkar med stor sannolikhet prestandan negativt också. Sammanfattningsvis så tycker jag inte det var värt pengarna och tiden för att installera paketet med dessa förutsättningar. Eget slutsteg och någon form av låda hade varit riktigt intressant att få uppleva.
När datorn är i sleep-läge så avger agget någon högfrekvent ton som definitivt hörs när man vill sova. Tillräckligt hörbart för att man vill slå av agget på strömbrytaren. Svagt molande fläktlagerljud vid drift. Inte direkt lysande för detta agg.
Kort batteritid, spontant slutar den att fungera och är då klurig att få igång. Avstå denna.
Kort batteritid, spontant slutar den att fungera och nu död efter några timmars lyssnande under 4 månader. Rekommenderas inte.
Bra enhet för pengarna. Den potentielle köparen kan vara intresserad av att veta att den klarar 8GB USB-minnen. *Uppdatering* Nu efter att vi har använt enheten ett tag så har en brist blivit mer dominant: När man spelar ljudfiler från USB-minne så är uppspelningsföljden den ordning som filerna är skrivna till minnet. Kopierar man ett antal mappar på samma gång så verkar Windows kunna kopiera filerna i slumpmässig ordning och det är denna som styr uppspelningen. Även om filerna har filnamn så att de ser ut att vara sorterade och korrekta MP3-taggar (låtnummer, titel med mera) så hjälper inte detta. Synnerligen irriterande för ljudböcker eller andra filer där man förväntar sig att de kommer i rätt ordning.
Köpte på MediaMarkt för 100kr vid en utförsäljning. Inte ens värt dom pengarna. Något problem med nätdelen som gör att man måste slå på och av den med knappen på enheten vid strömavbrott t.ex. Ibland kan det krävas en extra omstart för att alla nätverksportar ska hoppa igång.
Man får vad man betalar för... När man stänger av XP så stängs inte Samsungs "skrivarstatusapplikation" av på rätt sätt vilket ställer till bekymmer för användare som förväntar sig felfri användning. Drar man ur och sätter i USB-kabeln händer det att skrivaren får en ny "port" och det går inte att skriva ut. Drivrutinen kanske fungerar bättre till Windows 7 eller andra operativsystem. *Uppdatering* Har provat skrivaren till Windows 7 och den fungerar betydligt bättre nu. Har uppgraderat mitt omdöme som följd av detta.
Hygglig prisnivå och format men skrivhastigheten är extremt låg, runt 1.5 MB/s. Avser att ha detta som musiklagring i bilen så när det väl är skrivet så kommer det inte att ändras speciellt mycket.