Fyndade på Coop för 275 spänn. Hade tänkt använda den till en Thuja-häck (sidorna) så jag äntligen slipper klippa för hand. Lite kort effektiv svärdslängd förstås, men räckvidden är ändå ok. Vikten är också överkomlig. Bör gå att tejpa dödmansgreppet så att man kan klippa med en hand.
Bra spelmus, som även fungerar i desktop. Skön design. Dessutom och bättre pris jämfört med konkurrenterna. Förhoppningsvis kommer detta att utgöra en ny standard för möss framöver. (+) Plus för bra tumknappar, klickande scrollhjul, dpi-knappar, kabelankare samt utbytbara fötter / vikter. Passar även lite större händer. (-) Minus för att scrollhjulet är lite halt under vissa omständigheter, samt att klickmotståndet är aningen högt (dock inte för högt om man jämför med MS Explorer 2.0 och dess omöjliga sidescrollhjul ex). Mjukvaran saknar möjlighet att konfigurera alla knappar. Edit: Nu har min andra Sidewinder gått sönder. Ca 2.5 år sedan den första gången blev utnytt på garanti. Samma sak denna gång. Scrollhjulets klickfunktion ger upp. Riktigt tråkigt eftersom denna modell numera är utgången. Använder tills vidare en MX518 men det känns som en mus för folk med frökenfingrar.
Beställde från CDON och fick version 5.0 (svart). Plastig, men överkomligt pris minst sagt och ska ju stödja 9K Jumbo frames för de som är intresserade. Väldigt kompakt nätadapter. Får återkomma med ev åsikter om hastighet och stabilitet.
Fyller sin funktion. Det är ett par minnen liksom, vad ska man säga? Och varför chansa med att inte köpa lågprofil-modellen om man ska ha dem i ett trångt ITX eller mATX-system ... eller kommer att använda en lite lurig CPU-kylare.
Bra bas för en någorlunda rapp och tyst HTPC. Om grafiken inte duger (mycket sannolikt) så är det imo bättre att köpa ett separat grafikkort så att man iaf får ordentlig prestanda (och bildkvalité för HTPC) än att satsa på ex Llano.
Köpte även jag TV:n på Expert (8990:-) och tyckte jag gjorde ett klipp. Problemen kom när jag packade upp TV:n och började syna den i sömmarna. Kort sagt så verkar det som om jag upplever RBE (rainbow effect), som vissa kallar det. Vad det ANTAGLIGEN handlar om är att man av någon anledning man se hastighetsskillnaderna hos de individuella fosforcellerna när de tänds och släcks. Troligtvis en konsekvens av en dålig "uppdateringsfrekvens" på synnerven och inte alls någon super-syn, som man först kanske kan få för sig. Återstår att se om detta har något att göra med varför jag också upplever ghosting så irriterande på LCD vid spel när andra e.u. inte ser att smack. Konkret så upplever jag KRAFTIGA gröna fosforspår (trailing/lag/ghosting) och gröna "halos" kring ljusa objekt. Även i statiska scener alltså och inte alls bara snabba panoreringar. Hela bilden ger en svag grön "puls" om man panorerar med ögonen. Svårt att beskriva. Osympatisk och orolig bild, men inte uppenbart flimrig heller. Gäller allt material, Hz och alla ingångar. TV:n är väl inkörd och perfekt inställd men utan resultat. Det viktigaste att komma ihåg är att Panasonic inte vill kännas vid problemet. Kunde som tur var lämna tillbaka TV:n på Expert utan något tjafs. Edit: Har kollat på andra plasma-modeller från bl.a. Samsung men även Panasonic i flera butiker och ser samma problem eller varianter av problemet. Samsung var visserligen subjektivt bättre, men uppvisar efter en grundligare kontroll samma grundproblem om än mindre grönt och mer de facto regnbågsfärgat. I övrigt så var min modell relativt fri från buzzing. Stördes inte heller av reflektioner. Mindre än andra plasma (LG) och även tjock-tv. T2-mottagren var ok, lite långsamma byten kanske. EPG:n var rätt kass, visar ingen miniatyrbild och verkar koppla ifrån både ljud och bild vid visning. Störde mig även oväntat mycket på posterization.
Bra produkt till ett mycket bättre pris än Canons egna variant
Har haft tangentbordet ett par år nu. Är rätt nöjd. Det största minuset är väl mjukvaran som krävs för att få tangentbordet och dess LCD att fungera. Kör väldigt få applets numera och den jag har kan auto-ladda sig själv utifall Logitechs mjukvara lägger av efter standby. Dessutom tycker jag att tangenterna (efter en del användning?) är lite för reflektiva. Om man ex har mörkt i rummet och ljus från ett fönster så kan man ur vissa vinklar inte se texten på tangenterna plus att de bländar. Veckans i-landsproblem, vad vet jag ...