Helt ointelligent, passiv stereohögtalare med några timmars batteritid. Laddas via Mini-USB och kräver alltså en äldre typ av kabel än dagens telefoner har. OBS - laddare medföljer inte; enbart en ganska kort kabel. Har ingen egen laddanslutning för telefon/surfplatta, vilket innebär att du måste ha med dig två separata laddare, alternativt en laddare med två USB-uttag. Ger avgjort bättre ljud än din telefon/surfplatta, men fortfarande rätt burkigt - dock med en kraftig ljudnivå. Du kan inte ställa en telefon/surfplatta i porträttläge om både USB- och audiojack sitter i nederkant eftersom sladdhålet är trängre än avståndet mellan dessa kontakter på de flesta enheter jag känner till. Slutsats: Passar den okräsne som bara vill ha hög ljudvolym - vilket den levererar - men inget annat.
+ Snabb nog för de flesta vardagliga behov. + Föredömligt format. - Saknar hål för stropp; kan inte fästas i nyckelring. = Rekommenderas.
+ Perfekt format; lätt att stoppa med sig men stor nog att se film och läsa böcker på. - Skärmen är inte i närheten av bättre varianter. - Ljudet imponerar inte; högtalarna sitter endast 4 cm från varandra och vända bort från användaren. + Snabb och med väldigt lite lagg. + Normal micro USB. = Väldigt basic utan någon premiumkänsla men med bra kraft till ett härligt lågt pris. Android 4.2 dessutom :-) Rekommenderas pga goda prestanda till ett oslagbart pris.
Bra, inte mer. Jag blir inte klok på alla dessa tiopoängare som delas ut till höger och vänster; har människor förlorat omdömet totalt? Kan ni som lämnar omdömen vara vänliga och sluta uppge att en produkt är perfekt, när det i verkligheten är praktiskt omöjligt att tillverka den perfekta produkten; allt är kompromisser. Det enda som kan anses perfekt är saker som passform och liknande; en produkt måste av naturen kompromissa mellan olika egenskaper. Nu till telefonen: Placera GGN bredvid Motorola Atrix (vilket var min tidigare telefon) och jämför hur vitt renderas; där Atrix visar kritvitt är GGN rent ut sagt grå i jämförelse. När du vrider Atrix förblir vitt vitt så långt det går att se skärmbilden (nästan 180 grader); GGN övergår från grådaskigt till blåtonat och därefter rosatonat. Dessutom saknar GGN till skillnad mot Atrix Gorilla Glass; man har enligt utsago någon form av skydd som tydligen inte räcker eftersom användare nu påstår sig ha upptäckt oförklarliga repor. Svärtan är däremot totalt fenomenal. Batteritiden är väl inget att skriva hem om heller? Bra att det (till skillnad från Razr) går att sätta i ett större batteri, för det behövs tyvärr. Kameran ersätter som vanligt inte en billig kompaktkamera vad bildkvalitét avser, däremot snabbhet; din nuvarande kamera lär inte hålla jämna steg med GGN mellan avtryck och exponering. Detta är ett av telefonens trumfkort. Ljudet i högtalaren håller en alltför låg maxvolym vid samtal. Positivt är däremot ljudkvaliteten via audiojacket, nästan i klass med iPhone/iPod om du frågar mig. Ansiktsigenkänningen fungerar väl drygt varannan gång; på Atrix fungerar fingeravtrycksläsaren i stort sett varje gång. Trots teoretiska topprestanda så upplevs emellanåt hack och fördröjningar i gränssnittet; jag förstår att iPhone-användare inte blir 100% imponerade. Oftast flyter allt dock på som förväntat. Barometer kan man ju kanske få nytta av någon gång; tveksamt dock om hur mycket bättre positioneringen blir med hjälp av denna. Själv skulle jag föredragit stöd för GLONASS. Nu finns den och jag klagar inte. Atrix har bland annat ett program som samlar alla sociala aktiviteter i ett gränssnitt; e-post, Facebook, Twitter, Yahoo, SMS/MMS, Gmail m.fl. återfinns i en universell inkorg. För att vara Samsungs flaggskepp är GGN rätt efterbliven på detta område. HDMI saknas helt; hur tänkte man då? Att släpa omkring på en MHL blir ett obegripligt måste. FM-radio skulle inte suttit helt fel. Nog med gnäll; du blir nog inte salig av GGN men den ger trots sina brister en rätt häftig användarupplevelse tack vare att skärmen är så generös samt att den har ICS. Jag kan rekommendera den, med förbehåll för ovanstående kritik. EDIT: 4.0.4 ger bättre flyt med färre hack i övergångar etc. Ljudnivån på högtalaren har dessutom ökat.
Tyvärr måste enheten startas om emellanåt pga förlorade anslutningar från datorer och telefoner i nätverket. Bra räckvidd. Prisvärd.
Överskattad produkt; skaffa större med F-tangenter samt äkta ÅÄÖ. Bakgrundsbelysningen aktiveras inte för mediakontroller, bokstäver och siffror annat än då dessa trycks ner. Liten och smidig, javisst, men på bekostnad av väsentliga tangenter. Fail uttag för batteriladdning. Gammal modell och sent inkommet omdöme, jag vet, men det finns så mycket bättre alternativ idag.
Snygg, slät mus med 360 graders knopp istf rulle. Mottagaren förvaras i musen vid transport (magnet). Två musar inkopplade på varsin dator stör inte varandra. + Sexig design + Svarar i stort sett direkt + Media- och presentationsknappar (D-pad) + Laserpekare :-) - Hal som en tvål
Blir riktigt förbannad på att Samsung nu apat efter Apple med en helt proprietär anslutning. Än värre att de båda företagen använder kontakter som i grunden är exakt identiska, men med små små skillnader som innebär att kontakterna inte passar i de olika fabrikatens produkter och att därför de olika fabrikaten inte kan använda samma kringutrustning. Hur svårt skulle det ha varit för Apple och Samsung att ha samarbetat runt denna anslutning? Mina iLaddare och iTillbehör kommer aldrig komma til användning med Samsungs produkter, så jag lämnade tillbaka denna i övrigt hyfsade platta i ren protest och vägrar från och med nu att köpa något från Apple eller Samsung. Skärp er! För övrigt har plattan inte kontakter för DNLA eller micro-USB, vilket är idiotiskt; all kontakt med omvärlden går via ovan nämnda idiotkontakt, samt 3,5 mm audioplugg (BT & Wi-Fi borträknade). God Jul.
Har redan lämnat ett omdöme om Atrix här: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=910774 Vet ej om min Atrix är en 4G eller ej; blir inte klok på vad skillnaden skulle vara. Oavsett vilket så gäller omdömet även för denna modell. Kort sagt - telefonen är bra, Lapdock sisådär. EDIT: En jämförelse mellan Atrixmodellerna finns här: http://pdadb.net/index.php?m=pdacomparer&id1=2889&id2=2683 Jämförelse med närmast jämförbara modeller finns här: http://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=1008938,850812,795644,833459 Kom ihåg att du får med en dockningsstation med fjärrkontroll till Atrix, vilket gör att du kan sätta den på laddning och samtidigt spela upp filmer, bilder och musik via TV eller ljudanläggning. Jag rekommenderar denna underligt underskattade modell starkt, däremot bör du endast skaffa Lapdock om du får den riktigt billigt.
Har en Atrix med Lapdock. Minsta totalkostnad under bindningstiden hos Tre: 5026 kr inklusive 5 gig surf per månad. Betyget baseras på att jag får hela paketet med lapdock till det priset. Skulle jag betalat fullt pris för allt hade totalkostnaden blivit 8.000 kr plus surf (närmare 5.000 kr). Till det priset skulle betyget varit två-tre poäng lägre. + Snabb + Hög skärmupplösning + Fingeravtrycksläsare + Gorillaglas + Docka med USB-portar, HDMI-ut och fjärr ingår - Hal baksida - Lapdock laggar emellanåt - Lapdock har för snäv vinkel på skärmen för långväxta personer Egentligen har jag inte mycket att klaga på gällande telefonen; jag stör mig desto mer på lapdockan som upplevs som alltför långsam och oergonomisk. Om ni inte får lapdockan på köpet (eller väldigt billigt) med telefonen kan jag tyvärr inte rekommendera den; köp då hellre telefonen och en vanlig dator.