Prisjakt

Lefty

Medlem sen 2005-09-08
16
Bidrag
6
Hjälpsamröster
Sonos Connect: Amp (ZonePlayer ZP120)
Full Star 1
4.5
(33)
L
Lefty
16 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 14 år sedan

Sjukt nöjd! Efter mycket vånda och funderande över en trådlös lösning för att streama Spotify i längenheten så föll valet tillslut på Sonos ZP120 tillsammans med en zonebridge. Valde mellan AudioPro LV1 och Sonos S5 för (kök) och för vardagsrum AudioProLV2 (vardagsrum) och Sonos ZP120. AudioPro har i mitt tycket mycket snyggare design och LV2 levererar finare ljud än S5. Sonos å andra sidan är S5 ohyggligt ful (silversprejad front på den vita modellen) och ganska klumpig. I gengäld gillade jag väldigt mycket den funktionalitet som Sonos erbjöd. Började titta närmare på ZP120, var inte vad jag tänkt från början, men insåg att lådan kan gömmas undan i skåp eller motsvarande. Då slog jag till på ZP120 och ett par vägghögtalare (B&W M-1) och är galet nöjd! + Funktionsrik lösning (webradio + musiktjänster) + Spotifyintegrationen! (förtjänar eget +) + Grymt ljud med B&W M-1! + Snygg iPad app som är ipad-dedikerad + Snygg iPhone app + Android app på gång + Brett plattformsstöd (Win/Mac/iOS/Android) + Enkelt att sätta upp och använda + Kan gömmas i skåp (appen styrs via WLAN) + Väckning, hata larmet i mobilen :) - Trådlöst spelande kräver brygga för 900 kr - Dyr lösning per rum (S5 är ju billigare) - Appen för Windows osnygg, inte alls som ipad - Inte jättesnygg (dock betydligt snyggare än S5) Minusposterna väger ganska lätt i mitt fall, förutom designen. Ville ändå ta upp allt bra och dåligt jag kom på. Jag kommer ruinera mig själv på att bygga zoner i flera rum. Rekommenderas!

B&W M-1
Full Star 1
4.7
(43)
3 598 kr
L
Lefty
16 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 14 år sedan

Kör mitt par kopplade till Sonos ZonePlayer 120 och är supernöjd! Fint krispigt ljud. Blir inte galet mycket bas, men för min del (bor i lyhörd lägenhet) så är jag inte så mycket ute efter det. Komplettera med en baslåda isf. Rekommenderas starkt!

Logitech diNovo Mini (SV)
Full Star 1
4.2
(114)
L
Lefty
16 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 16 år sedan

Bytte från trådlöst tangentbord till Dinovo Mini. Är mycket nöjd då det lilla formatet är mer bekvämt när man styr datorn från soffan. Tycker mus och tangentbordsfunktion fungerar jättebra. Det enda jag saknar är att tillhörande programmet innehöll lite fler möjligheter till konf. Enkel installation.

MSI Wind U100 - 1,6GHz 1GB 80GB 10"
Full Star 1
5
(4)
L
Lefty
16 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 17 år sedan

+ Förvånansvärt snabb i menyer osv, mkt "responsive" (XPSP3 Home) + Spelar 720p utan att hacka, CPU 50-70% (CoreAVC, Haali media splitter och Media Player Classic) + Förhållandevis stor skärm, 10" + Bra kvalitetskänsla, svart och snygg + Bra storlek på knapparna på tangentbordet, return är normalstorlek + Uppgraderingsbar (2.5" SATA kan bytas till 7200 rpm el SSD, tom minnesslot och WLANkortet kan bytas ut om man mekar lite) + Bra anslutningar minneskortläsare, bluetooth, wlan, vga, hörlursutgång, mic mm. + Mycket bra ljudnivå - FN knappen sitter längst ner till vänster, blandar ihop den med ctrl - Usel batteritid, 3-cells batteri, ca 2 timmar (6-cells batteri kommer i nästa ver eller finns att köpa löst till överpris) - Styrplattans knappar är för små - WLAN ej n-draft, kan ej streama 720p trådlöst - Garanti ryker även om man bara installerar mer RAM (har ej gjort det ännu, men har 1 gb modul liggandes, 170 kr) - Inget inbyggt 3-g modem (inte så viktigt för mig, speciellt inte om man inte har ett riktigt bra batteri, kommer i nästa ver U120) Skulle från början köpa en EEE PC 901. Den har fördelarna att den är lite mindre i formatet, men då blir tgb mindre och sämre. Den har även 8,9" skärm. Men i gengäld har den 4-5 tim batteritid. WLAN med n-draft också. Har även SSD (ett fast minne och en SSD disk) men jag föredrar SATA disk. Har inte hunnit leka så mycket ännu. Men så här långt verkar den mycket trevlig.

Denon S-301
Full Star 1
5
(2)
L
Lefty
16 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
Redigerades 18 år sedan

Har kört den hyfsat hårt under 2 dagar och är så här långt mycket nöjd. Kör film via HDMI, Xbox 360 via komponent, xbox media center via optisk. Mycket nöjdmed både ljud och bild. När man spelar film har ljudet (har inte behövt tweakat nämnvärt) bättre balans mellan tal och ljudeffekter än de 5.1 system jag varit med om. Passar mig perfekt eftersom jag gillar ljudeffekter men tjejjen klagar om det blir för hög volym på effekterna i förhållande till talets volymnivå. Detta är alltså en bra kompromiss. Värt att nämna upplever jag ljuden bakifrån inte lika tydligt som på ett 5.1 system men jag tycker ändå att biokänslan och ljudeffekterna blir mycket bra. Vid musikspelning är ljudet mycket fylligt och behagligt. Dock tycker jag mig höra att det är bättre ljud med via Ipod än när jag spelar via xbmc och den optiska, men så kanske det ska vara. Ipodingången (sladd ingår) är kalas även om den inte hittar bilderna på min 8 gb Nano.