Inte den fullträff jag hade hoppats på från Järvheden, men den innehåller ändå en hel del kul material och några av hans bästa låtar.
Långt ifrån lika bra som Sam Dunns tidigare hårdrocksdokumentärer "Metal - A Headbanger's Journey" och "Global Metal", eller för den del Metallicas "Some Kind of Monster", men ändå ett underhållande och mångsidigt artistporträtt som ger mer inblick i bandets liv än tidigare DVD:er gjort, fråntaget möjligen "Early Days".
En annorlunda och gripande krigsskildring om soldater som gjort sina turer i Irak och när de tror sig få komma hem blir de stoppade i arméns "Stop-Loss"-program och tvingade att åka tillbaka. Med bland andra "Tredje Klotet Från Solen"-kände Joseph Gordon-Levitt.
En rätt okej uppföljare till klassikern "Screamers" med bland andra Lance Henriksen i rollerna. Inte riktigt i samma klass som originalet, men ändå värd att se en seg söndagseftermiddag!
Den här filmen är fortfarande en av Arnolds bästa, och fortfarande lika underhållande och spännande som när jag såg den på bio som 15-åring!
Rätt så underhållande rock-komedi med amerikanska "The Office" Rainn Wilson i huvudrollen. Inte i klass med "Rock Star" eller "Still Crazy", men ändå ett nytt grepp i genren.
Otroligt skön film där en åldrande Elvis jagar en mumie på ett ålderdomshem. Bruce Campbell briljerar som vanligt! En varning angående denna utgåva; 5.1-ljudet är felkodat, all dialog hamnar till vänster t.ex. Den amerikanska utgåvan har samma extramaterial men saknar dessa problem.
Ett gäng klassiska filmer av Lasse Hallström med Magnus & Brasse, som kanske inte riktigt funkar lika bra som när de gjordes, men ändå är rätt underhållande.
En riktigt bra och sorgligt nog väldigt förbisedd sci-fi-thriller med en oväntat välspelande Charlie Sheen i huvudrollen. Tyvärr är det ingen vidare bra transfer i varken bild eller ljud, och jag kommer definitivt kika närmare på Blu-Ray-utgåvan som kommer i april 2009!
Varje gång jag ser den här blir jag lika förvånad över hur bra jag faktiskt tycker att den är!