Helt ok platta, köpte på webhallen för 1990:- + Bra storlek på resande fot + Inte alls så hal som många påstår, måste ha varit flottiga chipsfingrar :D + Grym skärm + Mycket trevlig hårdvara + Plats för SD kort + Ljudet känns ok - Samsungs version av android = uselt Laggar titt som tätt fast man inte anstränger den. - Inget skal följer med - Designen är lika het som en diskborste, funkar Hoppas alla tillverkare kan sluta tramsa med sitt eget junk ovanpå android som sabbar hela upplevelsen. Kör nexus enheter i övrigt och man blir gråtfärdig när man rör något annat. Hur svårt ska det vara!? Jag har installerat CM 12.1 (Lollipop 5.1.1), är verkligen som natt och dag. Nu funkar den som den ska göra. Inget lagg och allt "bloatware" är borta!
Dom flesta eltandborstar har massa onödiga funktioner som nästan alla tröttnar på efter en månad. Dom är helt meningslösa dessutom och finns bara för att kunna sälja dyrare tandborstar. Det som är viktigt är drifttiden, pulsering/rotering och ett runt borsthuvud. Denna har 45 min vilken ingen annan har, samt 40 000/8 800 gånger per minut som är standard på alla dyrare modeller. Den varnar med ett burr när det är dags att byta sida var 30 sec och lyser till om man trycker för hårt. Stänger man av den och startar inom 30 sec så fortsätter den på samma program. Skippa dom dyra för flera tusen, denna har dom funktioner som är viktiga enligt experter. Tillbehör som display och olika borstprogram är bara trams och helt bortkastade pengar. Update 2015-05-07: Fortfarande klockrent köp, inga problem. Köpte en till frugan också.
Thumbs up! Jag var ute efter bärbar med bra batteritid och som även klarar lite spelande när tillfälle ges på resande fot. Dom dubbla grafikkorten gör detta möjligt. + Tyst och sval + 13.3 skärm och < 2kg vikt = portabel :D + Dubbla grafikkort! Klarar de flesta spel jag testat, tex HoN + Lätt att byta till SSD, bara att öppna en lucka. + Lätt att utöka minne, finns en tom slot. + Batteritiden är helt otrolig, klarar en hel dag med diverse pysslande. - Laddaren är alldeles för stor :( - Högtalarna suger, inget jag använder dock. - För glansig skärm för min smak. Update 2015-05-07: Funkar fortfarande som en klippa. Kör Linux Mint på den och allt bara funkar!
Väldigt bra och stabil router som jag rekommenderar. Överlägsen alla andra routers i denna prisklass. Har många vänner som kör den med samma upplevelse som jag. Obs, installera mjukvaran jag rekommenderar nedan. Wifi: Mycket bra täckning och jag använder många enheter samtidigt utan problem. Aldrig haft något problem med mitt trådlösa. Strömmar 1080p filmer och använder strömmade tjänster på nätet. Se till att nyttja 5Ghz bandet så mycket det bara går! Har du problem, se över förutsättningarna där du bor. Undvik 2,4Ghz bandet i lägenheter. Mjukvara: Asus "open source" mjukvara "Asuswrt" är riktigt bra, baserades från början på Tomato. Det bästa du kan göra med en Asus router är att installera varianten "Asuswrt Merlin" för att få fler funktioner och en mycket stabilare router. Den bygger helt på Asus original mjukvara och man installerar den precis som vanligt genom att ladda ner filen och i GUI:t uppdatera. Uppdateringarna som tas fram i denna version brukar sedan dyka upp i original varianten som Asus själva släpper mer sällan. Detta är för att personen har ett nära samarbete med Asus och att det är "open source". Läs mer om detta här: http://asuswrt.lostrealm.ca/about Minus: Enda nackdelen med denna modell är den stående designen, tycker inte portarna är placerade optimalt då man ska plugga in kablarna. Update 2014-12-27: Den håller måttet fortfarande och är riktigt stabil. Update 2015-05-07: Tuffar på utan problem. Uppdateras fortfarande av "Asuswrt Merlin".
Mycket innovativ och prisvärd enhet. Många klagar för dom försöker använda den för något den ej är gjord för. Den ska primärt användas för strömmade tjänster på nätet, ej lokalt material även om det går. Det är apparna i mobilen eller surfplattan som ska ha stöd för chromecast, chromecasten själv är bara en "dum" enhet. + billig + otroligt enkel installation och managering + både android och iphone har appar med stöd + du är inte beroende av att apparna i chromecasten slutar uppdateras, för det finns inga. som oftast sker på en smart tv eller apple tv eller dylikt + smidigt för vem som helst att visa sina bilder eller filmer från mobilen när dom hälsar på, krävs bara att man är ansluten på nätverket + stöd i netflix, viasat, svt play, tv4 play, YouTube, HBO mfl. + kan göra en gammal TV till en "smart tv" ;) + strömförsörjning via usb-uttaget i tvn eller vi väggen + ladda ner chromecast appen för att göra fler inställningar och ta del av öppningserbjudanden + uppdateringar m.m bara funkar automagiskt + snygg default backdrop som kan stå och rulla hemma, då den plockar fina bilder från nätet + går att streama lokala filer osv med diverse appar som har stöd för chromecast - saknar 5ghz stöd, enbart 2,4ghz wifi - spotify har ej stöd, dock inte chromecastens fel! En bra app för att visa bilder eller filmklipp från iphone: Photo Cast Från android om du ej har nexus enhet: Chromecast appen, spegla mobilen Har du problem att det laggar eller funkar dåligt, se över ditt wifi, enheten klarar allt galant om den har rätt förutsättningarna hemma hos dig!
Klockren telefon. + Stock android (allt annat går bort) + Flytet är helt underbart, tack vare ovan punkt + Perfekt storlek på skärm (5 tum) + Snygg design + Bra hårdvara + Billig om man jämför hårdvara på dyrare - risiga högtalare - haft problem med kameran och bildkvaliten (fixat i nyare mjukvara) - haft problem med samtalsljud med headset (fixat i nyare mjukvara) - mirco-usb kontakten är åt FEL HÅLL! Irriterande då alla andra har åt andra hållet.
Jag köpte denna för 4990:-på elgiganten rea. + helt klart tystast om man kör eco-läge (3 timmar), perfekt att köra efter middagen + besticklådans konstruktion gör att besticken alltid blir väldigt rena + lätt att plocka i och ur besticklådan då den är högst upp + knapplås, det går att låsa alla knappar under drift, man håller in en knapp 4 sek - yttre knappar, hade velat ha dom i dörrens övre kant - disken blir inte helt torr, men jag låter alltid disken stå över natten - zeolite har en märklig lukt, tror det är den som luktar, har kompisar som vittnat om samma sak som också har denna funktion på sina Aquastop och slangar: Aquastoppen är 8 cm som bredast, jag borrade ett hål på 9 cm i skåpets golv. Tips är att borra ett hål i golvet där slangarna ska upp, då kan man skjuta diskmaskinen hela vägen mot väggen. Hade ett hål i väggen mellan skåpen men då hade det blivit trångt bakom diskmaskinen med alla slangar. Det är ett utrymme längst ner bakom diskmaskinen.
Billig då den har några år på nacken, förut kosta den multum. Har både en 120 och en 240GB, funkar klockrent.
Grym mus som jag är nöjd med. Har kört "microsoft intellimouse explorer 3.0" sen urminnes tider och haft 3-4 st. Kört CS sen betan så har varit ganska kräsen med möss. Nu var det dags att byta till något mer modernt. + Denna har ungefär samma form och storlek. + Bra glid, behövde ej köpa skatez. + Lite olika lägen för hz osv och skrollknappen lyser i olika färger därefter. Ställs in efter att hålla in olika knappar när man ansluter den. + Ingen extra mjukvara behövs installeras när man kör Windows 8.1 - På Windows 7 hittades den ej under installationen.
Billig, liten, snygg. * Lurigt att få till trådlösa, ville ej ansluta mot wpa2/aes men efter lite omstarter funka det. Använde ej wps då det anses osäkert. Fick installera "samsung easy printer manager" för att konfigurera wifi och hade då usb-kabeln ansluten till datorn. När den fått ip från routern tog jag bort kablen. * Går ner i sparläge efter 1 min. * För att stänga av den helt, håll in power knappen i 3 sek.