Alltid gillar Zagg men man lyckas alltid få ett korn eller någon bubbla när man sätter dit dem. Men de är otroligt bra skydd och jag gillar känslan som det ger istället för att peta rakt på skärmen!
Fick denna genom Telias kampanj, förväntade mig inget mästerverk direkt! Men är helt klart över förväntan! Väldigt djup bas men lite väl lätt i mellan och det övre registret. Dock otroligt positivt att man kan ändra detta på ovansidan genom eq. Men tycker ändå att det fattas i de övre registren. Den är dock väldigt stilig och lätt att använda och fungerar utmärkt att koppla in telefonen till via tex. Bluetooth och lyssna på lite musik i sovrummet! Jag hade inte betalat de pengarna de begär för den men runt 2-2,5tusen så hade det varit ett klipp. Men behöver man en ny telefon och ab. går ut nu så var det en fantastisk "extra" pryl man fick med.
Fungerar mycket bra, och fullt acceptabelt ljud till telefonen när man är ute på vift. Finns mycket andra bra lurar men tycker helt klart dessa in-ear lurarna är värda pengarna om man bara skall ha något enkelt när man är ute!
Följde med telefonen, en av anledningarna till att jag köpte den nu när det var dags att byta. Design mässigt är det väl ingen höjdare, sony kan göra snyggare grejer. Men den vibrerar när man får sms/ringer och huvudpunkten för mig var att den väcker dig när du sover som lättast. Testat detta 2nätter nu och det fungerar utmärkt. Vibrerar hyfsat kraftigt och jag vaknar utan att väcka min sambo eller hunden. Vilket gör dessa två rätt glada också. Den håller koll på kaloriförbränning och steg osv. Hur mycket du lyssnat på musik osv. Den kopplar ifrån sig och tappar kontakten emellanåt vilket är irreterande då den vibrerar 3ggr. Men det löses också säkert i kommande uppdateringar. Det skall tydligen gå att "tappa" på den och pausa/spela upp musik när detta är igång. Det fungerar inte i spotify utan enbart i walkman vad jag fattat det som än så länge. Kanske även att detta fixas i kommande uppdateringar. Batteritiden uppges till 5 dagar men än så länge är jag uppe i 3 och den kommer behöva laddas imorgon...
Bra och funktionsdugligt skal, sitter fint och bygger inte på mycket på telefonen. Lätt att komma åt alla öppningar och som tidigare skrev man ser när man fått meddelande osv. Bra och billigt skal!
Måste säga att jag är otroligt nöjd med telefonen, visserligen bara haft den i 3dagar men konstaterat att den spöar de telefoner jag haft tidigare. Tidigare i min ägo gällande smartphone; iPhone 4, iPhone 4s, HTC One X, iPhone 5, Samsung Galaxy S4, iPhone 4s igen. Av dessa så måste jag säga att Z2;an spöar alla. Jag har inget problem med storleken av telefonen då jag själv har rätt stora nävar. Men kan tänka mig att det kan bli lite problematisk för folk med mindre händer. +Batteritiden är fantastisk, speciellt om man använder stamina mode (visst nu är batteriet nytt) men laddade den för första gången (efter första laddningen när den startades) nu under kvällen. +Skärmen är riktigt bra och håller måttet för dagens smarphones. Man ser tryckpunkterna på skärmen när den är svart och i viloläge. Men inget som syns när den är aktiv. +Sonys variant av Android är enklare och mer användarvänligt än Samsung och HTC's sense i mitt tycke. +Inte lika mycket bloatware och enkel inställning av telefonen. +Väldigt gedigen i konstruktionen Enda negativa är att det inte följde med någon magnet laddare eller att den har inbyggd trådlös laddning. Dock skall detta komma på ett kommande skal ifrån Sony så får se hur det ser ut/blir när det kommer.
Vad skall man säga Focal är alltid Focal! Grymt bra, de är bra i alla segment. Ljudet är fantastiskt och man bara njuter när man hör dem. De låter otroligt naturtrogna och spelar metal och rock med bra klipp i basen och över hela registret. De verkar vara byggda för hårdrocks fanatiker. Driver dem med en Pioneer A70 utan några problem. De kanske hade öppnat upp sig ännu mer med en bättre förstärkare, men denna driver dem bra nog som det är. Underbara högtalare!
Väldigt nöjd, riktigt bra högtalare på både papper och i verkligheten.
Haft den ett tag nu och måste säga att av de förstärkarna jag haft så är pioneer ett av mina favorit märken. Helt klart värt en provlyssning iaf, lyssnar mkt på hårdrock och metal och denna fyller helt min smak!
Haft den ett par dagar nu och skall säga att jag är väldigt nöjd med den och prestandan. Kör Call of Duty; Ghost och Titanfall på den än så länge och de flyter på riktigt fint. Nu har jag inte gjort några särskilda test på prestandan utan bara vad jag upplever när jag spelar och på höga grafik inställningar. Datorn känns gedigen och fläktljuden hörs inte lika tydligt som jag är van vid. Satt å spelade i närmare 7-8timmar under helgen i sträck nästan och själva datorn blev inge varm alls. Den enda värmeutvecklingen jag märkte var utblåset för gpu;n. Superb dator faktiskt, otroligt nöjd med den än så länge. Enda jag kan klanka ner på det är ju att mus-plattan gillar jag inte (men det är ju mer personligt) samt att Asus har gjort en så bra dator men går emot det jag är van vid och sett på de flesta datorer och det är ju att de lagt alla hdmi, usb (utom två som är på vänstersidan när du sitter och tittar på datorn) etc på högersidan av datorn där man har musen och handen när man spelar. Lite fel sida tycker jag men jag är ju högerhänt också. De som har handen och musen på vänstersidan av datorn tycker nog det är perfekt... (Köptes hos MediaMarkt)