Prisjakt
User profile avatar

Ramlöss

Medlem sen 2009-12-15
165
Bidrag
193
Hjälpsamröster
Microsoft Windows 8 Eng (64-bit OEM)
Full Star 1
2.4
(6)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 14 år sedan

Köpte windows 8 på https://www.windowsupgradeoffer.com/sv-SE för 149kr. Inga problem att uppgradera om du har en piratad win7 installation. Det tråkiga är att Win 8 inte ens är värt 149kr, ångrar verkligen att jag uppgraderade. Metro är en plåga på en desktop och MS-apparna är skräp. Varför ens ha en media-spelare som inte kan läsa ett enda format. Undrar nästan om MS medvetet gör dåliga program. Varför gav MS oss inte valet att välja "WIN 7 classic" eller "metro" för nu är det ett pinsamt dåligt försök till ett gemensamt OS för paddlar och PC. Har du WIN7 uppgradera inte. Stäng

Google Nexus 7 32GB
Full Star 1
4.5
(89)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

För priset finns det direkt inga andra val.

Alien Anthology Box (Blu-ray)
Full Star 1
4.6
(49)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Finns inget bättre..

Razer DeathAdder Respawn
Full Star 1
4
(30)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Trodde inte att jag skulle märka någon direkt skillnad mot min 1800dpi deathadder. Alla microrörelser flyter betydligt bättre, all småskutt är något man slipper nu. Det enda negativa är att man får börja från noll pgr av att skillnaden är så stor mot sin föregångare.

Grand Theft Auto IV (Xbox 360)
Full Star 1
4.3
(39)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 14 år sedan

GTA 4 är det sämsta GTA spelet som har släppts och saknar allt som har gjort GTA-serien till en av de bästa i världen. Spelar hellre GTA 3 som är 11 år gammalt än GTA 4, för den enkla orsaken att GTA 3 är roligt att spela. Spelade ut GTA 4 på PCn innan jag köpte det till Kryssboxen. Hade förhoppningar på att kontrollerna skulle vara betydligt bättre med en xbox-kontroll, vilket spelet är optimerat för. Tråkigt nog är GTA 4 ännu sämre med en kontroll och hade lust att hiva kontrolljäveln genom fönstret ett antal ggr. En enkel sak som bilfysiken är total skit och gör det i princip omöjligt att hålla bilarna på vägen. Kunde spendera timmar i San Andre och bara kör runt med motorcyklar och bilar bara för det var kul. Halvvägs in i GTA 4 är det så tråkigt att köra bil att jag åker taxi överallt och plötsligt försvinner 70% av hela spelupplevelsen. Rockstar har verkligen slipat på storyn, karaktärerna och filmsekvenserna. Känns verkligen som man är med i en gangsterfilm, tråkigt nog hjälper det inte när spelet är tråkigt att spela. Grafiken är också betydligt sämre på kryssboxen..

Grand Theft Auto IV (PC)
Full Star 1
3.4
(24)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 14 år sedan

En urusel port och dåligt optimerat. GTA 4 är det sämsta GTA spelet som har släppts och saknar allt som har gjort GTA-serien till en av de bästa i världen. Spelar hellre GTA 3 som är 11 år gammalt än GTA 4, för den enkla orsaken att GTA 3 är roligt att spela. En enkel sak som bilfysiken är total skit och gör det i princip omöjligt att hålla bilarna på vägen. Kunde spendera timmar i San Andre och bara kör runt med motorcyklar och bilar bara för det var kul. Halvvägs in i GTA 4 är det så tråkigt att köra bil att jag åker taxi överallt och plötsligt försvinner 70% av hela spelupplevelsen. Rockstar har verkligen slipat på storyn, karaktärerna och filmsekvenserna. Känns verkligen som man är med i en gangsterfilm, tråkigt nog hjälper det inte när spelet är tråkigt att spela.

Battlefield 3 (PC)
Full Star 1
4
(72)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Kan inte klaga när man har spelat 400h och har fortfarande inte tröttnat.

Inet
Utmärkt
(500+)
R
Ramlöss
165 omdömen
UtmärktRedigerades 14 år sedan

En av de bättre nätbutikerna.

Google Nexus 7 16GB
Full Star 1
4.5
(60)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Visst den är inte perfekt, men för 2300 är det en 10. Att gå från en kinesplatta till Nexus är som natt och dag. Uppdatering 1 Efter lite pillande så kan jag strömma 720p mkv filer från min My Book Live. My Book Live "nas" stödjer inte MKV så man får använda en app för filhantering, vilket Ipadn inte stödjer. Riktig multitasking, använder man BS.player så kan jag titta på film och surfa samtidigt. Filmen visas i en liten ruta som du kan flytta runt, ska funka på de flesta android enheter Kan rekommendera firefox, "Desktop by default" addon och adblock addon, betydligt bättre än Chrome. Den enda jag faktiskt saknar är flash, med adblock så hade det inte gjort någon skillnad på prestandan eller bandbredd. Uppdatering 2 Lyckades installera Flash på firefox, hur lätt som helst. Guide http://www.youtube.com/watch?v=Xpn603oZbIQ

Sony PRS-T1
Full Star 1
4
(17)
R
Ramlöss
165 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Perfekt storlek och är den snyggaste läsplattan på marknaden. Det går att surfa även om det inte är att rekommendera, funkar dock bättre än förväntat. Läser väldigt få böcker, köpte den mer som en pryl än att stilla ett behovet av en läsplatta. Så tanken var att jag skulle ge bort den, men nu är jag på min tredje bok och kommer inte att lämna den ifrån mig. Det enda som drar ner betyget lite är att det finns en viss tidsfördröjning, som kan var en aning störande ibland. Förmodligen har det med skärmen att göra. 7 böcker till och jag har tjänat in den.