Prisjakt
avatar

aidin

Medlem sen 2008-06-27
55
Bidrag
52
Hjälpsamröster
Google Chromecast med Google TV (4K)
Full Star 1
3.9
(95)
799 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 år sedan

Inget att klaga på här. Bättre än föregångarna där man behövde casta, nu får man istället en smart tv på riktigt. Har även nvidia shield (en tidigare version) och skulle nog säga att den här är ganska likvärdig, men framförallt billigare. Har dock inte testat något annat än media på denna. Shielden är ju enkel att köra steam link via också. Vet inte huruvida den här grejen klarar det. Gav min till morsan och hoppas undvika en massa support som de tidigare versionen bringade. Dock är jag inte jätteförtjust i kontrollen, den är lite hal och jag har svårt att avgöra vad som är rätt knapp. Volymknapparna är också lite udda placerade.

Fitbit Versa 4
Full Star 1
1.5
(2)
1 491 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
3 år sedan

Efter så lång väntan (och längtan) och så kommer den här stora besvikelsen, herregud. Vi börjar med det bra: - Helt ok snygg och väldigt lätt - Den fysiska sidoknappen är tillbaka och fungerar som en knapp ska - Batteritiden och laddningstiden Nu kör vi på allt som gör en besviken: - Google assistant saknas (hur går det ens till??) - Wifi är inaktiverat så all laddning är superslött - Musikspelare saknas - Tredjepartsappar saknas helt Ovan är alltså saker som fanns i den föregående generationen men som nu inte längre finns. Helt obegripligt. Frågar man support får man jättekonstiga svar, en del säger att det kommer senare medans man på nätet kan se reviews säga att Fitbit bekräftat att det inte kommer. Ytterligare lite dåliga saker: - Klockan har tappat synk ett antal gånger och dessutom missat en hel dags/natt aktiviteter - Rätt slö/laggig - Bandet irriterar min arm lite Jag har öppnat ett returärende och kommer skicka tillbaka den. Jag kan tänka mig att komma tillbaka men då ska alla nedgraderingar fixas till först. Otroligt synd.

Amazfit GTR 3
Full Star 1
4.2
(6)
1 206 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 år sedan

Edit: Har nu haft klockan i några veckor och jag väljer att returnera den. Sömnanalysen och stegräkningen är båda ganska usla där sömnanalysen är överdriven optimistisk medans stegräknaren är överdrivet pessimistisk. Detta i kombination med att Alexa inte funkade blev droppen. Lutan nu åt att köpa en Fitbit Versa 3 eller vänta på 4an. -------------- Jag har bara haft klockan några dagar och valde mellan GTS versionen, galaxy watch 4 och någon av fitbits modeller. Innan denna klocka hade jag Fitbit inspire hr. Det jag var ute efter i en klocka var: - Bra batteritid - GPS - Musik - Sportfunktioner och sensorer - Relativt lågt pris - Möjlighet till smart hem styrning Egentligen var det Galaxy Watch 4 som uppfyllde de flesta av mina krav. Dock hade den ett alldeles för dåligt batteri för att vara motiverbart. Så valet föll på denna. Vad jag kan se så är den absolut tillräckligt utrustad på sport och sensor delen. Appen (Zepp) är också bra om än något svårnavigerad än så länge. Batteritiden är väl det absolut grymmaste på denna klocka. På de dagar jag haft den har den bara minskat några enstaka procentenheter trots mycket pillande och testande. GPSen verkar också slå igång snabbt och vara pricksäker. Musikmässigt kan den endast styra mobilen och har alltså ingen intern musiklagring eller online funktionalitet. Dock visste jag detta innan jag köpte så det är ingen fara. Den absolut största besvikelsen och överraskningen är att Alexa i amazfit inte går att använda med svenska konton. Trots att en av de stora säljpunkterna är att den har just inbyggd stöd för Alexa så funkar alltså inte det om man gjorde ett svenskt konto. Jag tycker verkligen återförsäljarna i sverige borde vara tydligare med detta. Det går att komma förbi om man skapar ett nytt icke svenskt konto och kopplar till den, men då förlorar man all data och varför ska det vara krångligt? Och eftersom den heller inte kan koppla upp sig till Google Assistant förlorar den all relevans vad gäller smart hem integrering. Så tyvärr pga av den överraskningen drar jag av 2 stjärnor. I övrigt är jag nöjd. Den är snygg, fungerar som den ska och sitter bra på armen.

Kingdom Hearts III (PS4)
Full Star 1
2
(2)
119 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 3 år sedan

Jag trodde jag skulle bli fängslad direkt, men jag får istället kämpa med att övertala mig själv att spela det. Inge fel på mekanik eller spelet på det viset, men det känns tyvärr inte kul eller fängslande och dessutom är storyn grymt rörig och jag som inte spelat sen KH1 hänger inte alls med. Jag avskyr dessutom deras överdrivna animationer som inte alls passar till tonläget i det dem säger. Och slutligen..karuseller som anfallsgrejer? Varför?? Sure, min 4 åriga dotter tycker det är roligt att titta på, men kul är det inte.

Final Fantasy VII - Remake (PS5)
Full Star 1
5
(2)
309 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 3 år sedan

Det är sån nostalgi. Älskade originalet, älskar denna. Jag har kommit ganska långt men är inte klar än. Jag tycker det är underbart att de har behållt så pass mycket från originalet. Det var länge sen jag spelade den men jag kommer fortfarande ihåg en del och då är det så himla trevligt att se samma områden igen fast från ett annat perspektiv. Men det är mer, ibland när man kommer till ett ställa så kan man tänka, just ja, här fanns det en materia i originalet. Och gissa vad! Den finns även på samma plats i detta spel. Den typen av detaljer är helt underbart. Jag gillar stridssystemet, men det är mycket att hålla koll på. Tycker dock att AI'n (de icke aktiva spelarna) är ganska dåligt och jag skulle vilja ha lite mer kontroll över den aspekten. T.ex så verkar deras ATB mätare knappt öka om man inte tar kontroll själv. Allas personligheter är spot on. Cloud är ju lite svår att placera, men jag tycker de har gjort ett riktigt bra jobb. Och porträtteringen av Don Corneo är ju så bra. Var orolig över den, men de lyckades. Final Fantasy har lite varit för mig den spelserie som tidigare satt standarden för grafiken för kommande generation. Minns när FFX kom och jag tyckte det såg så otroligt bra och realistiskt ut. Jag tycker att denna remake inte lever upp till det. Det är snyggt men det är inte alls vad jag hoppats på.

Far Cry 6 (PS5)
Full Star 1
3.4
(7)
199 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
4 år sedan

Det är Far Cry, inte så mycket mer eller mindre. Man vet vad man får :) Musiken, skådisar och känslan är väldigt skön. Däremot så är craftingen riktigt värdelös jämfört med tidigare spel. En hel del buggar som förstör inlevelsen men inte game breaking.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Full Star 1
3.5
(10)
221 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
4 år sedan

Verkar väldigt kapabel i förhållande till pris. Har inga andra "smarta" vågar att jämföra med men jag är hittills nöjd med denna. Vikten verkar vara ganska exakt. Dock har jag ingen aning om hur jag ska bekräfta övriga värden som fett, muskelmassa etc. Jag utgår från att det är ungefärlig och intresserar mig mer för eventuell förändring som sker pga träning (eller bristen av träning).

Meta (Oculus) Quest 2 256GB
Full Star 1
4.3
(11)
6 865 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
5 år sedan

Mitt första headset som jag köpte på preorder direkt från Oculus. Den är väldigt kapabel och väldigt rolig att använda. Det är helt klart annorlunda att spela inkapslad i en ny värld men det är också lite mer tröttsamt åt huvudet. Har detta ersatt gaming för mig? Absolut inte. De roligaste VR spelen är fortfarande inte lika roliga att spela som de roligaste Flat spelen. Var sak har sin plats. Det är många som blir frälsta i VR och helt överger vanlig gaming men jag kan inte riktigt förstå det. Dock är jag också lite mer av single player typen. Kör man socialt till max kan jag iofs förstå att VR har en tydlig edge. Jag har kombinerat mitt headset med en Elite strap med inbyggd batteri. Den är skönare än default men trycker ändå åt på huvudet. Till en början mådde jag illa och fick huvudvärk, har nu mestadels gått över, däremot kan jag fortfarande få ont i ansiktet ibland för att den trycker åt (fastän jag inte spänner särskilt hårt) och i vissa spel (där man måste kolla snett nedåt ofta) får jag ont i nacken för då känner man verkligen att den är framtung. Batteriet är inge problem för mig då jag spelar i kortare sessioner, batterierna håller ca 2.5 h + 2.5 h. Kvalitemässigt hade jag nog väntat mig lite mer. Det är lite blurry ibland, särskilt när man inte tittar absolut rakt fram. Det är också lite synd med så pass liten fov. Men för priset antar jag att allt sånt här är överkomligt. Jag märker heller ingen screen door effect. Kombinerar man denna med en VR kapabel PC kan man verkligen få ut mycket mer. Jag kör via Virtual Desktop och 5Ghz router och det fungerar hur bra som helst. Enstaka spel har problem med controller bindings men dessa är få och går ibland att åtgärda. SteamVR är också lite buggigt men ger ofta med sig ganska snart. Största nackdelen med VR tycker jag att det finns så få riktiga spel. De flesta spel känns mer som korta upplevelser. Detta i kombination med att även de korta spelen kostar en massa sänker upplevelsen lite. Allt som allt så är jag väldigt nöjd och skulle ha gjort om köpet idag.

Asus GeForce RTX 3070 Dual OC 2xHDMI 3xDP 8GB
Full Star 1
4.3
(3)
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
5 år sedan

Uppdaterade från Asus gtx 1060 6gb. Var bara att sätta in och köra. Stötte inte på några problem alls. Fläktarna slår av sig på idle och sätter igång under load och fungerar bra i defaultinställningar. Ganska tyst även under load. Dock sitter jag oftast i ett annat rum och spelar (steam link eller Virtual Reality) så eventuella ljudnivån hade ändå inte påverkat mig märkvärt. Men naturligvis skönt att det är så pass tystgående ändå. FPS har ökat rejält och det är inga problem att ställa upp grafiken på max i de flesta spel. Har även spelat en del PCVR mot Oculus Quest med Virtual Desktop och även där har jag inget att anmärka på. Tyngsta spelet jag testat är Kingdom Come Deliverance, ställde in alla på max och laddade in högre texturer. Fick då fps på runt 45. I övrigt sitter det en i5 9600k och 16Gb ram i datorn. Det är ingen värstingburk men duger verkligen till tyngre spel ändå.

Logitech G513 Carbon Tactile (Nordisk)
Full Star 1
3.6
(14)
1 799 kr
a
aidin
55 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
5 år sedan

Jag är väldigt nöjd med tangentbordet. Köpte på rea för 800. Jag personligen lägger inte märke till någon metallkling vid nedtryck. Mindre nöjd med logitechs mjukvara däremot. LGS funkade rätt bra, men GHub som har lite snyggare och enklare Interface med aningen mer funktionalitet vad gäller t.ex belysning har däremot väldigt mycket buggar. Profiler som försvinner eller inte funkar t.ex. och en av de tydligaste buggarna för mig är att jag inte kan anpassa screen samplern utan att det skiter sig. Observera att allt mitt negativa handlar om mjukvara som förhoppningsvis fixas snart nog. Tangentbordet i sig funkar väldigt bra för mig.