Prisjakt
Annons

Sagemcom Axium 50

Sagemcom Axium 50

Bildstorlek: 50 tum, Upplösning: 1280x720 (HD), Funktioner: Bild-i-Bild (PiP)Läs mer

Sagemcom Axium 50

Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Half Star 5
4.3
(14)

Produktinformation

Axium 50 är en bakprojektions-TV på hela 50 tum i 16:9-format men med ett djup på endast 37 cm. Tekniken som ger den testvinnande bilden är DLP och linjedubbleringen sköts av Faroudjas DCDi-krets (ansedd som den bästa).

Upplösning är 1280 x 720 och alla som sett en DLP-maskin med den upplösningen vet att bilden är helt pixelfri. Den höga upplösningen gör att Axium är klar för HDTV som kommer att ge dig sanslöst bra bilder inom ett par år.

Axium har dubbla TV-tuners vilket gör att man dels kan köra 2 bilder bredvid varandra (tex SVT1 och SVT2) och dels att man kan visa en liten bild av ena kanalen i den stora bilden som visar den andra kanalen. Perfekt vid reklamavbrott så att man vet när programmet börjar igen.

Lampan i TV:n har en estimerad brinntid på 8.000 timmar vilket innebär att du kan se på TV 2 timmar per kväll varje dag i 11 år. Sen är det bara att byta lampan och köra på i 11 år till :-)

När det gäller kontakter har Sagem inte snålat utan tryckt dit inte mindre än 3 scart (2 RGB), 2 komponent, 2 s-video, 2 komposit, 1 VGA och 1 DVI. Det finns dessutom utgångar för stereoljud (som volymen kan justeras på från fjärrkontrollen) och för en aktiv subwoofer.

En bättre och billigare TV på 50 tum finns inte!

Prisjakt jämför priser och erbjudande från nätbutiker och fysiska butiker.

Varumärke
Bildstorlek
50 tum
Panelteknologi
Upplösning
Funktioner
Bild-i-Bild (PiP)
Uppdateringsfrekvens
Annons
Annons