Värde ca: 1700 kr
Antal fullsize: 15 st (inkl. sheet mask och cerat)
Helhet: Ok. Inte mer än så.
Saknas: Variation?
NIVEA, vårt älskade NIVEA. NIVEA har otroligt många bra produkter, både basprodukter men även mer nischade hudvårdsprodukter. Det är så synd bara att det inte syns i deras kalendrar. Låt mig förklara!
För ca 699 kr kan man inte begära så mycket - men - man kan begära lite mer variation anser jag...
Här får man till exempel fyra cerat, ibland placerade direkt efter varandra i luckorna. Samma sak gäller sheet masks – flera luckor i rad med samma produkt, bara olika ingredienser. Och likadant med deodoranter, där det dyker upp flera stycken. Ni fattar!
Men med det sagt - tycker man om NIVEA och behöver fylla på med basprodukter som just deodoranter, cerat, mjukgörande krämer o.s.v. så är den här kalendern perfekt. För det är inga dåliga produkter, långt ifrån. Produkterna och är lika bra som alltid och någonting som kommer användas upp. Jag skulle mer se det här som en kalender som man köper för att fylla på sina förråd mer än att bli överraskad.
Till det positiva! Här finns ett fuktserum som jag kan rekommendera alla dagar i veckan, ett av deras nya solskydd för ansiktet som är superbra samt ett solskydd för kroppen i travel size, perfekt att ha med till stranden i sommar.
Detta skule jag säga är en budgetkalender som egentligen ger lite utrymme för överraskningar men som levererar enligt kostnadsbilden.