Bra kamera på många sätt. Tyvärr klarar den inte av att filtrera bort regn/snö/dimma och därför måste man sänka känsligheten så lågt att den inte ens upptäcker bilar och människor.
Mycket bra sikte till ett mycket bra pris. Nästan i klass med Swarovski. Garantin är dock ännu bättre, 30år.
Mycket bra sikte till ett mycket bra pris. Nästan i klass med Swarovski. Garantin är dock bättre, 30år.
Helt okej, men den klarar inte av lite svarta mattor, den tror det är ett stup. Man kan dock tejpa för "cliff sensorerna", då funkar det. Men hade varit bättre om man kunde stänga av cliff sensorer i appen, är ju även bra om man bara har en våning utan trappor.
Med medföljande firmware fungerade den knappt. Följer med en lapp i kartongen där man rekommenderar användare att uppdatera drivrutiner för sina nätverkskort för att det ska fungera optimalt. Det borde väl vara tvärtom, Asus som borde uppdatera sin firmware så att den funkar med alla nätverkskort oavsett drivrutin. Update 2020-07-13: Det är ofta datorn inte får internet direkt när den anslutit till routern, ibland kan det ta upp till 2-3 minuter innan det kommer igång. (Har senaste firmware) Sen upplever jag att den kopplar ifrån ibland med Update 2021-02-04: Nu med nyare firmware och nyare datorer i hemmet fungerar den mycket bättre. Dock inte lika nöjd som med min tidigare Asus RT-AC68U, men höjer ändå betyget till 4 stjärnor.
Hängsleknapparna skaver något enormt mot huden om man använder skärp. Skärpet trycker in knapparna i huden. Känns som Chevalier missat att tänka på detta på denna modellen. Ser att Chevalier Reinforcement pant har påsydda plastknappar för hängslen istället. (Man undrar varför de ändrat på detta om inte pga ovan?) Chevalier verkar inte vilja hjälpa mig med problemet tyvärr, de är tydligen ingen annan som rapporterat samma problem vilket känns konstigt.
85 tum är stort :) Bra svärta och skärpa samt väldigt ljusstark. Röststyrningen fungerade ett tag, nu reagerar den inte. Är överlag väldigt nöjd med TVn, men tyvärr har jag problem med streaming av 4k film i lokala nätverket. Via nätverkskabel funkar sådär, laggar som bara den. Funkar ok via Wifi för det mesta, men man vill ju köra via kabel. (Det borde funka på de flesta filmer med 100mbit, det är inga jättetunga 4k filmer jag försöker spela upp med VLC appen i TVn.) Kör man tyngre 4k filmer med bitrate över 100mbit så är det ju inte konstigt om det krånglar. Får 95/95mbit via kabel (bara 100mbit nätverksport i TVn enligt Sony) och 300/200mbit via Wifi på en 1000mbit fiberuppkoppling. Men kom igen Sony, 100Mbit nätverksport på en TV från 2019, shape up.
Riktigt bra förstärkare, passar grymt bra till mina System Audio Mantra 60