Edit2 Klockan höll inte så länge tyvärr. väldigt känslig för stöt. åkte ner på vardagsrumsgolvet från midjehöjd när man skulle ta på den. Sprucken skärm. Att den var sprucken kunde jag levt med, dock så sluta hela klockan att fungera. Kvalite, sådär.... EDIT* Gamla omdömet längre ner. Bytte klocka mot en ny. Den har kommit i fler färger. (Blev grå/blå). I de nya följer det inte med någon fotsändare. Den har dock blivit billigare. Klockan verkar vara förbättrad under skalet, Satelliter hittas snabbare och överlag har jag inte upplevt en enda bugg med denna som jag gjorde med den gamla klockan. Nu höjer jag betyget igen pga detta. Själva klockan gör sitt jobb. dvs den visar hur långt du springer. Den visar relevant info som hastighet, snitthastighet mm. GPS signaler hittar den relativt fort. Jag har personligen haft stora problem med själva webbsidan. Jag kör Mac och där har det varit extra känsligt. inte gått att logga in osv. löste sig efter senaste uppdateringarna på hemsida, dock kvarstår buggar som att man inte kan posta till facebook osv. Annars är sidan skitsnygg. bättre och snyggare än det som finns till Garmin. Själva strulet med hemsidan drar ner betyget, likaså det faktum att man bara kan ha en profil på den och det är att springa. Jag skulle vilja välja cykling, promenad osv. På senaste tiden har klockan inte känts igen av datorn när jag pluggar in den i USB porten. Den känns igen ibland och jag kan då ladda upp mina resultat. Efter lite mail till Nike så sa de att klockan har en microspricka i usbkontakten och att jag skulle lämna tillbaka den i butik. Jag lämnade tillbaka den nu utan problem. Dock så är jag osäker på om jag ska skaffa en likadan klocka eller hoppa tillbaka till Garmin. Nikes klocka är snyggare och går att använda till vardags, vilket inte går med garmins flesta modeller då de är så klumpiga. Modeller som ser bra ut som har en bättre funktionalitet kostar 2-3 gånger mer än denna klocka. Nu när den går att få för 1345 på Elgiganten så lockar det väldigt mycket. Känner flera som har den och inte har haft problem alls. så det blir nog en till sådan, fast kanske en annan färg
Mycket bra rakapparat. Köpte den mest på prov för att testa om jag kan använda rakapparat. Förr har jag alltid fått väldigt irriterad hud och kliar en hel del. Köpte därför denna med aktiv kylning. Jag är nöjd med produkten. Ett minus är att den har problem med en del hårstrån på halsen om man väntar för länge mellan rakningarna. plus för att den är helt vattentät och kan användas i duschen och sköljas i vatten.
Köpte klockan i januari och har använt den i tre månader nu. Köptes som ersättare till Nike GPS klocka som inte höll kvalitetsmässigt. (klarade inte ett tapp från midjehöjd till golvet) + GPS satelliter hittas mycket snabbt + Många funktioner + träna inomhus utan gps men med pulsmätare + går att skapa egna appar, ladda ner appar och ställa in många olika sporter +simmätning, även inomhus - ej barometrisk höjdmätning, (inte för att jag behöver det, den dyrare modellen har det) - överföring via sladd till datorn är väl den enda nackdelen jag kan komma på. Movescount (hemsidan där man analyserar sin data) är bra. snyggt upplagt, man ser bra statistik osv. Saknar väl de olika "trophies" som man fick via Nike. Men annars får man mycket mer feedback här. Pulsmätningen gör att man kan träna inne på till exempel gympass för att följa sin utveckling även där och inte enbart löpning. Hyfsat pris för runt 2600 (jag lyckades hitta för 1900 vid tillfällig rea på Komplett). Man får mycket klocka för pengarna. Ser snyggare ut än Garmins varianter.
Grymt skön hörlur att ha på huvudet. Ljudet direkt ur boxen är över förväntan. (Lär bli bättre med lite inspelning). Balanserat välljud, inte så basiga som Beats Studio. Läcker inte en massa ljud till omgivningen. Design och materialval är av toppklass.
Toppklass på bild och ljud. Jag har visserligen inte exakt denna version, utan en limiterad variant med bok från Nuclear Blast. Rekommenderas. Aldrig sett så mycket folk som på första konserten i Polen
Kolstålspannorna från De Buyer är helt underbara att använda. Lättare än gjutjärnspannorna, skönt grepp. De går att köra i ugnen mm. Pannan mörknar efter användning och får en naturlig släpp lätt yta. bättre ju mörkare den är. Pannkakorna släpper lättare på denna panna än min förra Jamie Oliver teflonpanna som dessutom höll väldigt kort tid trots försiktigt användande.
Kolstålspannorna från De Buyer är helt underbara att använda. Lättare än gjutjärnspannorna, skönt grepp. De går att köra i ugnen mm. Pannan mörknar efter användning och får en naturlig släpp lätt yta. bättre ju mörkare den är. Skölj av i hett vatten och droppa lite olja i den innan den sätts in i skåpet. Resultatet av att steka kött är underbart. Non-Stick pannorna ska jag enbart ha i nödfall om det är någon rätt som är väldigt lätt att bränna, men bara på lägre värme, då de jag har haft håller dåligt trots att de ska hålla och försiktighet har använts och inte velat hetta upp dem för mycket.
Grym utgåva. Filmerna har en utomordentlig bildkvalité