Prisjakt

Bogge

Medlem sen 2004-04-07
214
Bidrag
124
Hjälpsamröster
Yamaha EPH-100 In-ear
Full Star 1
4.5
(24)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 13 år sedan

Edit: Haft dom i ett år nu. Mycket nöjd fortfarande. Det finns lurar som har mer detaljer eller krispigare diskant men ingen jag lyssnat på ger lika trevligt helhetsljud kombinerat med fin bas. Extremt nöjd med dessa. Haft dom i några veckor nu och förvånas fortfarande av hur rent och naturligt dom låter. Plus för - Ljudet! Låter bra på all musik. Aldrig jobbig skärande diskant. - Små och snygga - Smart cable holder minskar kabeltrasslet litegrann Minus för - Y-kabeln som är opraktisk om man vill hänga lurarna om nacken. - Mic för iPhone saknas. Något att tänka på. Den innersta delen som ska in i örat är tjockare än på andra in-ears, har du riktigt små hörselgångar kanske det blir problem.

Hama Star 700 EF
Full Star 1
3.7
(4)
239 kr
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Visst det tar några sekunder att skruva dit kameran och stativet känns lite budget. Har ej använt det mycket så om det håller eller ej får tiden avgöra. Just nu känns det klart prisvärt så länge priset är under 200kr.

Onkyo TX-NR3009
Full Star 1
4.6
(8)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 14 år sedan

Bra helhetsljud med tyngd, både i surround och 2-kanal. Inte lika detaljupplöst i toppen som Yamaha RX-V3067 som jag hade innan, men däremot mycket mer drag i botten när jag enbart driver frontarna och har subben urkopplad. Även mer fylligt, nästan lite gosigt med en tendens till discobas. Fula och krångliga menyer, Onkyos mjukvara känns föråldrad. Riktigt långsam HDMI-switching (tom gumman klagar) jämfört med Yamahan. Skakig HDMI passthrough, får ej alltid bild till datorn när Onkyon är i standby men brukar lösa sig av on/off på skärmen. Onkyon tar dessutom inte alltid HDMI ARC när man vill lyssna från TV:n, ibland får man switcha källor fram och tillbaka för att förstärkaren ska fatta. Audyssey XT32 verkar bra hittills, men synd att manuella EQ:n är så begränsad. Hade gärna sett en PEQ för detta pris då jag vill fininställa basen. I början ställde Audyssey basen extremt lågt hos mig, fick höja upp den rejält i efterhand för att basen skulle låta överhuvudtaget. Efter att ha placerat mikrofonen på kamerastativ och mätt lite högre upp ca 20cm ovanför öronnivå blev mätningen mycket bättre och basen hamnade istället på +2.5. Ingen lipsync på fjärren är sjukt irriterande, flera klick in i menyn för att justera detta. Lipsync går även att göra via iPad med det fristående programmet Oremote men där är det tyvärr dåligt implementerat. Onkyos egna app är tyvärr ingen höjdare, löjligt ologisk. Displaydimmer på fjärren men tyvärr går stärkaren inte att släcka ner helt i surroundläget.... suck. Zone 2 och 3 klarar bara analoga källor, trist när datorn med musiken är kopplad med HDMI. Mycket pulver gör att den blir varm förstås. Har 4cm luftspalt ovanför och öppet framför och bakom, förhoppningsvis räcker detta. I ett skåp skulle den garanterat överhetta och gå sönder tidigt. Fläktarna är inte helt tysta, men dom är inte alltid igång. Hursomhelst låter den mycket bra men produkten är långt ifrån perfekt i mina ögon.

ASRock Z77 Extreme4
Full Star 1
4.5
(9)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Kör med i5-3570K, Thermalright HR-02 Macho, Kingston HyperX DDR3 PC12800/1600MHz CL9 XMP X2 Grey 2x4GB, Gigabyte GeForce GTX 670 OC Windforce 3X, Intel 330 180GB SSD, 2st gamla 200GB/300GB SATA, Auzentech Prelude X-Fi, 2st Nexus 120mm Real Silent, Corsair HX520 och Fractal Define R3. Blev en tyst maskin som ger P9003 3DMark 11 utan överklockning. Minnena startade i 1333MHz, fick ladda in XMP minnesprofilen från bios så minnena klockar i 1600MHz som dom ska ha. Efter installation hade jag en "Unknown Device" i enhetshanteraren, avaktiverade Intel Smart Connect i Bios och vips var den borta. Kändes som en funktion jag aldrig kommer använda, en onödig drivrutin mindre att ladda. Annars har kortet fungerat klockrent hittills. Snyggt UEFI-bios som är lätt att uppgradera från Windows. Tycker detta moderkort är riktigt bra och prisvärt.

LG IPS236V
Full Star 1
4.5
(19)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Trevlig skärm, gav 1500kr ny. Valde denna IPS eftersom TN-skärmar har så usel tittvinkel och trista färger. Men önskar svärtan var lite djupare på denna IPS. Annars supernöjd.

Fujitsu Esprimo Q510 (PRJ:Q0510P0002SE)
Full Star 1
4.5
(4)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Tyst, snygg, liten och med ett chassi som andas kvalitet. Chassisidorna verkar vara aluminium och fungerar förmodligen som värmeavledare. Används som sovrums-HTPC för film via XBMC och MPC-HC, SVT Play, och Spotify. Spelar upp 1080p med 5-10% CPU-belastning i MPC-HC (DXVA) med GPU-temp 70-74C. Till skillnad mot en del andra små desktops/HTPC så har denna inte mobile processor utan riktig desktop i3. Jämför med ex Mac Mini eller ASRock som kör på mobile komponenter (M på slutet). Endast Sandy Bridge men det duger gott och väl för det jag ska använda den till. Hursomhelst är denna i3-2120T ungefär lika snabb som en Core i5-2520M (enlligt www.cpubenchmark.net). 2 minnesslottar och det verkar sitta 1st Hyundai 4GB PC12800 DDR3 SODIMM klockad i 667MHz, alltså finns det plats för en till. 4GB extra är ju 160kr idag, något av dessa borde fungera www.prisjakt.nu/kategori.php?o=produkt_pris_inkmoms&l=s107362011 (jag köpte Kingston KVR16S11/4). Windows 7 skivor följer med = enkelt att byta till SSD och göra en clean install. Fujitsu Deskupdate fungerar bra. Snabbt och smidigt jämfört med konkurrenters inbyggda bloatware för uppdatering av drivrutiner och bios. Dessutom väldigt lite skit installerat jämfört med andra konsumentmaskiner. Förmodligen för att detta är en business-pc ursprungligen. Inbyggda trådlösa kopplar upp med 144Mbps, men verklig hastighet hos mig är tyvärr mycket lägre (har 14st WLAN i lägenheten). Inbyggd Blu-Ray brännare är ett plus men inget jag använder, dessutom medföljer en fjärr för Windows Media Center som även fungerar fint i XBMC. Trådad mus medföljer men inget tangentbord. Använder Logitech Dinovo mini. Optisk utgång saknas men dom flesta klarar sig med HDMI idag. Dessutom är USB portarna endast 2.0, lite fattigt. Det lilla formatet gör att det endast finns plats för en intern 2.5" HD. Tips är att skapa en genväg för shutdown på skrivbordet för snabb avstängning. Exempelvis när man använder fjärren (shutdown.exe -s -t 4). Som liten och tyst HTPC eller arbetsdator är denna grym.

Fractal Design Define R3 USB3 (Svart)
Full Star 1
4.5
(19)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Bra chassi, perfekt storlek för mig. Svalt och tyst. Bytt ut fläktarna mot tystare Nexus Real Silent 120mm. Det enda som stör mig är gummipluggarna som lossnar lätt och att hårddiskburen borde varit löstagbar. Detta ska tydligen vara fixat i R4.

Thermalright HR-02 Macho
Full Star 1
4.4
(5)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Jobbig att montera men kyler min i5-3570K fantastiskt bra. Med 140mm fläkten monterad så äter den en av minnesplatserna på ASRock Z77 Extreme4.

Epiphany Acoustics EHP-O2
Full Star 1
3.8
(1)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Tycker den låter underbart. Extremt prisvärd.

Belkin Move Toploader MacBook 13"
Full Star 1
3.8
(1)
B
Bogge
214 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 14 år sedan

Mycket bra väska med massor av fack och trolley pass-thru så den kan hängas på resväskehandtaget. Låg vikt, robust och vaderat fack för laptop upp till 13". Smidig eftersom den är mindre till formatet än 15" väskor. Tycker den är riktigt genomtänkt och rymlig eftersom jag får plats med laptop, laddare, mus, surfplatta och har mycket plats över till dokument, böcker eller annat. Dokumentfacket rymmer tom ytterligare en 14" laptop. Dessutom har den många småfack i innerfacken för exempelvis plånbok och mynt. Axelremmen är skönare än andra väskor jag provat. Den bruna modellen är diskret utan fula detaljer och ser helt ok ut med tanke på att priset ligger kring 300kr. Bästa datorväskan jag haft utan tvekan.