Mycket stabil och snabb via trådanslutning. Om den någonsin har krånglat under dessa två år jag använt den så har det fixats genom en snabb omstart. Tummen upp om du ska köra trådat! Någorlunda svag signal via trådlöst, kan dock bero på att den sitter i lilla bredbandsskåpet. Uppdatering: Sänker betyget då alla dessa har under senare tid gett upp genom att alla lampor lyser och ingenting fungerar. Söker man på nätet är detta ett vanligt problem med ROM'en som blir korrupt.
Har 2st som jag använt väldigt lite hittills (3 mån) + För priser 2200:- var det bara att slå till + 7200 RPM - De låter något vid uppstart (knastrande & vibrationer) - Högsta temperaturen bland alla diskar i chassit (40-44c) - Diskarna presterar olika i HDTune men det kanske är normalt från ex till ex?
+ Stort plus för väldigt bra färger (IPS panel) + Ergonomin och inställningsmöjligheter + Pris - Endast 1080p - Någorlunda bleed i kanterna nere till h/v. För 2.8k är det givet köp för spel!
Fungerar fortfarande. Arbetshäst i ultraportabel storlek.
Batteriet fungerade inte som den skulle. Den är klassad 4400mha men vis test av batteriet håller den bara 3900mha. Beställningen levererades efter några dagar. Så det var ok ialf. Men dålig qc på laptopbatterier.
Högtalaren låter OK som bäst OM den hade kostat 500-1500kr. För 4500-6500kr kan jag inte ge mer än 2 stjärnor. Jag hade endast baren och ingen bas tillkopplad. - Ljudet låter dovt. Det låter inte bra i standardläge. Väldigt svårt att hitta eventuella andra ljudlägen, inte självklart då det inte finns en display på högtalaren samt att fjärren är otydlig. - Uppsättningen är enkel om man förstår hur det ska gå till. Man förväntar sig en menysystem som ska visas på TV'n men hittade inte något sånt. Det gäller att endast koppla den till HDMI (ARC) och därefter tuta och köra. - Installationen av appen i mobilen kräver konto-registering hos Bose. Personuppgifter etc. - Firmware-uppdateringen misslyckades vid första och enda försöket. Till detta pris, ljudkvalité samt att man behöver vara en hjärnkirurg för att sätta upp den får den inte mer än 2 stjärnor! Bose, back to the drawing board.
4 av 4 däck blev det punktering i efter kort tid. Vid två tillfällen var lösa skruvar anledningen och de tillfällen vart det sidan på däcket som det blev hål i (troligtvis pga trottoarkanten). Alltså är de inte de tåligaste däcken på marknaden men har däremot bra komfort och köregenskaper. Trots punkteringsfallen köpte jag 4st nya däck som rullar på bra för tillfället. Updatering: 5te däcket har nu fått punktering på sidan av däcket. Sidorna på däcken är väldigt tunna och ömtåliga. Alltså, undvik dessa däck!
Inte en bästa eller snabbaste plattan. Duger till film etc
+ Snygg + Brygger bra kaffe + Timer + Display som visar tid etc + 3 lägen, lätt, mellan och stark kaffe - Något klumpig - Automatisk avstängning efter 40 minuter som man ej kan stänga av