Bästa cykelskorna oktober 2026
Här kan du enkelt jämföra populära cykelskor efter funktioner, klossfäste och användningsområde. Vår oberoende rankning guidar dig till rätt modell för allt från snabb landsvägscykling till tuffa vinterpass.
Senast uppdaterad: 5 oktober 2026
Cykelskor: Topp 5
1

Shimano RC703 (Herr)
fr. 2 018 kr9 butiker
fr. 2 018 kr
9 butiker
2

Shimano SH-RC903 S-Phyre (Herr)
fr. 2 706 kr11 butiker
fr. 2 706 kr
11 butiker
3

Shimano SH-RC100 (Herr)
fr. 458 kr7 butiker
fr. 458 kr
7 butiker
4

Shimano SH-MW702 (Herr)
fr. 2 150 kr10 butiker
fr. 2 150 kr
10 butiker
5

Shimano RC302 (Herr)
fr. 1 117 kr10 butiker
fr. 1 117 kr
10 butiker
Shimano RC703 är en landsvägssko för herrar med fokus på racing och utomhuscykling. Skon har SPD-SL-fäste och erbjuds i ett brett spann av storlekar inklusive halvstorlekar. Det gör den enkel att anpassa för en precis passform på landsvägen.
Fördelar
Många halvstorlekar mellan 39,5 och 46,5
SPD-SL-fäste för landsvägscykling
Fem olika färgval
Nackdelar
Saknar Gore-Tex-membran
Inte anpassad för terräng eller SPD-pedaler
Shimano SH-RC903 S-Phyre är en toppsko för herrar anpassad för krävande racing. Modellen har Boa-snörning för exakt justering och SPD-SL-fäste. Den kombinerar låg vikt med hög stabilitet för cyklisten som vill få ut maximal kraft i trampet.

Fördelar
Snabbsnörningssystem med Boa
Fungerar för både racing och terräng
Bred storleksskala med halvstorlekar
Nackdelar
Saknar Gore-Tex
Kräver SPD-SL-pedaler
Shimano SH-RC100 är en mångsidig instegssko med kardborreremmar och ventilerande mesh. Den fungerar lika bra på spinningpasset inomhus som på landsvägen eller enklare terrängcykling. Skon är ett flexibelt val för cyklisten som vill komma igång med klickpedaler.
Fördelar
Fungerar för spinning, racing och terräng
Storlekar från 36 ända upp till 50
Tillverkad i ventilerande mesh och syntet
Nackdelar
Saknar Boa-snörning
Inga halvstorlekar i sortimentet
Shimano SH-MW702 är en varm och vinterfodrad cykelsko för kalla och blöta turer. Den använder klassiskt SPD-fäste vilket gör den optimal för mountainbike, stigcykling och pendling under höst och vinter. En rejäl konstruktion skyddar foten mot kyla och smuts.
Fördelar
Vinterfodrad för kalla temperaturer
Anpassad för SPD-fäste
Fungerar för både mountainbike och landsväg
Nackdelar
Saknar halvstorlekar
Inget Gore-Tex-membran
Shimano RC302 är en modern landsvägssko för herrar som vill ha snabb och smidig justering med Boa-snörning. Modellen ger en stabil kontakt med pedalerna tack vare SPD-SL-infästningen. Det är ett utmärkt alternativ för dig som söker bekväm landsvägsprestanda i mellansegmentet.
Fördelar
Boa-snabbsnörningssystem
Stort storleksspann upp till storlek 50
SPD-SL-fäste för landsväg
Nackdelar
Inga halvstorlekar tillgängliga
Saknar väderskydd i form av Gore-Tex
Jämför specifikationer
| Passform | Herr | Herr | Herr | Herr | Herr |
|---|---|---|---|---|---|
| Användningsområde | Utomhus/Racing | Utomhus/Racing, Mountainbike/Downhill/Trail | Inomhus/Spinning, Utomhus/Racing, Mountainbike/Downhill/Trail | Utomhus/Racing, Mountainbike/Downhill/Trail | Utomhus/Racing |
| Storlekar (EU) | 36, 37, 38, 39, 39.5, 40, 40.5, 41, 41.5, 42, 42.5, 43, 43.5, 44, 44.5, 45, 45.5, 46, 46.5, 47, 48, 49 | 36, 39, 39.5, 40, 40.5, 41, 41.5, 42, 42.5, 43, 43.5, 44, 44.5, 45, 45.5, 46, 46.5, 47, 48 | 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 | 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 | 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 |
Hur vi tar fram listan
Rankningen uppdateras månadsvis och bygger på data vi samlar in från vår egen plattform. Produkter som rankas högt är populära bland våra användare och håller samtidigt hög kvalitet enligt redaktionella expertomdömen. Konkret väger vi in hur många användare som följer produkten via prisbevakning eller listor, hur den bedöms av experter och användare, samt hur mycket trafik den genererar till butiker och hur väl den är representerad i butik. Texterna på sidan är AI-genererade och framtagna för att ge dig en snabb och tydlig överblick. Inga produkter är betalda placeringar – rankningen styrs enbart av data.















