•  
    Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
  • Perfekt
    Gör jobbet och gör det bra!
    6 mån sedan
  • Usel
    Har haft min Time Capsule i 19 månader och 19 dagar då slutade den helt. Liknar symptomen som gen1, strömenheten brinner upp dvs den är helt död, där medellivslängden var 19 månader och 20 dagar. Den har funkat utan strul under hela tiden. Tycker livslängden är riktigt dålig för ett backup system. Apple beklagar och håller med, men då den är utom garanti så kan inget göras. Suger... Får väl öppna den själv och hoppas på att jag kan rädda innehållet på hårddisken.
    10 mån sedan
  • Perfekt
    Ännu en "Fantastisk" produkt från "Apple" som bara fungerar utan problem. Bara att starta/installera och sedan har du ett nätverk på 2,4 GHz för enheter med 802.11b, 802.11g och 802.11n, t.ex. iPhone, iPod touch och äldre datorer. Dessutom får du ett till nätverk på 5 GHz för enheter med 802.11n och 802.11a, t.ex. nyare datorer och Apple TV.

    Jag har också förstärkt nätet hemma med hjälp av en "AirportExpress" och det var hur enkelt som helst ! Så nu har jag ett grymt bra nät hemma för alla mina prylar ! *nice*

    + Problemfri ! (behöver ej startas om)
    + Dubbla trådlösa nätfrekvenser.
    + Gästnät.
    + Enkel backup som sköts automatiskt.

    - Den blir lite varm (bara lite orolig)
    1 år sedan
  • Ganska dålig
    Efter en lång tid tillsamans med min Time Capsule kommer här ett balanserat omdöme.

    Bra:
    -Snygg
    -Inbyggt nätaggregat = mindre trassel

    Dåligt:
    -Finns ej on/off knapp
    -Behöver startas om då den segar ner efter en vecka
    -Drar MYCKET ström
    -Blir väldigt varm
    -Dyr i drift
    -Saknar Airport Expressens audio out för iTunes tex
    -Primitiv, ej en riktig NAS
    -Funkar ej med PC
    -Känslig/instabil vid kopiering och flyttning av ett större antal filer, knasar sig lätt
    -Hastigheter vid kopiering av filer varierar jättemycket, ibland strejkar den helt och man måste starta om och göra om

    Summering: Köp en bättre router, alla routers är bättre än denna och framförallt mer stabila och mer strömsnåla. Tänk på att en router står på dygnet runt, året runt och kommer att kosta dig mer i el än inköpspriset. Köp en riktig NAS eller bara en nätverkshårddisk. Bättre och mycket mer strömsnålt då Time Capsule blir galet varm. Vad är poängen Apple att göra strömsnåla Mac Minis och sen producera denna dynga till produkt som drar typ 80W???

    Köpråd: Avstå, undermålig produkt från Apple. Du kan använda Time Machine i OSX mot vilken hårddisk som helst. Behöver du få ut trådlöst ljud så köp en Airport Express, men även där måste jag varna ljudentusiaster som vill få ut ljudet digitalt! Airport Express buffrar bara det analoga ljudet så det digitala är EXTREMT känsligt för nätstörningar och jitter och passar inte alla typer av DACs då den nollställer klockan på den avbrutna dataströmmen så att det uppstår pauser i ljudet. Apple är medvetna om denna konstruktionsmiss sedan flera år tillbaka men väljer att blunda och inte åtgärda problemet. i praktiken så innebär det att digitalutgången bara kan användas av ett fåtal. Analog ut fungerar dock bra eftersom den buffrar ca 0,5s ljud.
    1 år sedan
  • Bra
    Vad är en Time Capsule? Det är en dual-band router med inbyggd hårddisk. Denna produkt skulle passa bättre i kategorin routers på det viset.
    => Ett utmärkt köp om man ej har NAS eller WiFi router.
    => Ett tveksamt köp om man har en NAS. Köp en router ist, t ex Asus RT-N56U (top of the line) för ~1200kr
    => Ett märkligt köp om man har router. Det är smartare att isf. köpa en nätverksdrive med 1Tb drive i, o koppla in på nätverket. T ex Lacie Network Space V2 1Tb för ~900kr
    => Ett felköp om man har PC! Detta är en Mac produkt, även om den "ska fungera" med PC.
    2 år sedan
  • Mycket bra
    Har haft denna variant en vecka nu och om man som jag har en iMac funkar den kanon för automatisk backup via Time machine.
    Har inga problem med att den måste startas om som jag läst vissa kommentarer kring, inte heller är det problem med täckningen.

    Apple är duktiga på att göra användarvänligt. Bara plugga in och köra!

    Att den inte får full pott beror på att den blir varm, men jag tror inte det betyder så mycket om den står välluftad.
    Men man får ju en ny om det skulle ske så.....
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Kalasbra pryl. Smidigt & enkelt att använda
    2 år sedan
  • Usel
    Sammanfattning: jag köpte Timecapsule för att slippa krångliga konfigureringar och felsökningar, men det är precis vad jag fick... suck.

    KÖP INTE om ni ska ha den i PC-miljö.

    Bra: snygg, ljudlös

    Dåligt: Oerhört krångligt att sätta upp nätverket (har bara testat i PC-miljö). Har spenderat över 30 timmar att felsöka och ominstallera och leta på internet efter lösningar till Apples undermåliga mjukvaror som krävs för att få deras bra hårdvaror att fungera.

    Jag är sjukt missnöjd med produkten, den är ljusår ifrån att hålla vad Apple lovar om att den är enkel att få att fungera.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Perfekt och snygg
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Fungerar perfekt.
    Stabil och snabb som i princip ingen annan router på marknaden.

    + Hårddisken
    + Prestanda på wlan
    + Enkelheten
    + Gästnätverk
    + Oslagbar stabilitet
    + Gbit switch
    + Går att koppla in usb-diskar som automatiskt blir utdelade på nätet

    - prestanda mot inbyggda hårddisken kunde varit bättre.
    - ibland seg(uppemot 2-3 minuter) att starta usb-diskar som gått ner i viloläge. Man tror nästan det hängt sig.
    2 år sedan
  • Acceptabel
    Satte en femma. Funkar bra som ny men den är felkonstuerad och det är stor sannolikhet att den kommer att sluta fungera om ca 18-20 mån pga överhettning.
    Jag valde trots detta att köpa en - man får en ny om det händer.

    http://discussions.apple.com/forum.jspa?forumID=1253
    3 år sedan
  • Perfekt
    Haft den ca 1månad nu. Finns absolut inget att klaga på. Snabb som få på trådlöst.

    + Gästnät
    + 5Ghz samtidigt som 2,4Ghz
    3 år sedan