Kanonfin TV med brister.
Jag älskar verkligen den här underbart fina TVn från LG. Den har extremt bra bild (OLED blir man inte besviken på) lätt att installera (även på betongvägg).
Men det finns saker jag stör mig på. Kabeln mellan TVn och ljudlimpan är från början lång och det finns tillochmed en förlängningskabel, men kabeln ”får inte” vikas, tvinnas eller på något annat sätt monteras förutom helt rakt. Den är väldigt styv och jag hade gärna sett kabeln i något lätt gummerat hölje istället för hård plast.
Det står ingenstans i beskrivningen hur lång ifrån ljudlimpan bör vara för optimalt montage.
Nåväl, nog om montaget, jag ska ändå bygga upp en trävägg och sätt ljudlimpan ovanför TVn med följande motivering;
Ljudlimpan är inte speciellt bra! Visst från du hyfsat bra känsla av att ljudet kommer från olika ställen tack vare Dolby ATMOS, men jisses vilket dåligt ljud!
Jag kommer från en SamsungTV med tillhörande Marantz SR5010 och är van att känna när åskan går på TVn, när bilarna susar förbi, ibland nästan duckar man för kulorna som viner.
LG har gjort en ljudmässigt väldigt klen ljudlimpa vilket gör att jag inte vill se eller använda mig utav den. Här hade det varit bättre om det funnits 2 modeller, en med ljudlimpa för dom som inte bryr sig hur ljudet låter och en med en liten låda med strömförsörjning och en HDMI ARC anslutning.
Hoppas det kommer i framtiden så jag kan köpa en box lös!
Överlag får hela paketet betyget 8/10 just för att TVn, som är under 4mm tjock, är så ofantligt grym i sig.
Värt att känna till är att TVn i standby-läge ligger på rysliga 61W (!) vilket jag tycker är lite väl mycket. Så jag har kopplat TV till en fibaroplugg så jag kan bryta strömmen helt varje kväll.
——————————————
Litet tillägg, spotify fungerar inte heller. Eller rättare sagt, det finns inte ens en app för spotify. Lite dåligt kan man tycka men inte så allvarligt för min egna del.
*EDIT*
Spotify finns nu som app, trevligt!
Ett år har gått sen jag köpte TVn och jag är lika nöjd idag som första dagen.
Den som inte köper denna (eller nyare W8) på black friday gör ett stort misstag. Mycket pengar, absolut, men detta är en TV som kommer hålla många år och du kommer stilla ditt ha-begär när du fått hem den.