2,5 av 5 Inte i närheten av så bra som nedan recensioner låter utgöra. Blooming är en bra funktion men det väger inte upp tillräckligt. Särskilt har den stora problem med "channeling": kaffet direkt under första utloppshålet från bryggarens munstycke blir duschat långt mycket mer kraftigt än det under det längst ut. Det märks tydligt på smaken, som blir mer vattnig än samma brygg i min gamla. Kommer från en Philips Grind&Brew HD7769 som jag bytte efter att jag skaffat separat och bättre kvarn. Som bryggare får du mer smakrikt och en mer välextraherad kaffesump med HD7769 (som jag dock inte heller rekommenderar, av andra skäl).
EDIT: Var tidigare positiv. Har läst på om ingredienserna och denna visar sig vara uttorkande och sliter på huden. Undvik.
Om du behöver en CPU kylare är det denna du ska ha. Billig är den. Sänkte CPU temp under tung belastning med 20-40 grader och ~15 grader idle jämfört med Intels originalskräp. Låter inte märkvärt. Använd Arctic Silver 5 kylpasta till den också.
Beställt härifrån flera gånger. Ofta billigast eller bland de billigaste i Sverige och de skickar allt snabbt. Ingen anledning till annat än 10/10!
Ja ni.. ja ni. Jag har länge suttit med mina ATH-M50s och trott att jag fick ut det mesta av mina .mp3-filer. Näpp. Behöver definitivt extra förstärkning om man planerar att spela från en dator. Blev att införskaffa både en DAC/AMP och en extra AMP, hehe. 10/10!
LYSANDE! Jag gick från ett Asus Xonar DX PCI-ljudkort och förväntade mig inte någon dramatisk skillnad i ljudkvalitet. Men ack så förvånad jag blev när jag börja använda denna mumsiga lilla asken. Se till att uppdatera till den senaste firmware:en på HRTs hemsida. Går supersmidigt och löser eventuella problem man kan ha. Se dessutom till att ställa in windows ljudinställningar i kontrollpanelen på 24-bitars output då denna rackarn använder det. Portabel och superbra ljud. 10/10. Har du tungdrivna saker rekommenderar jag en portabel amp (exemplevis nått ur FiiO's sortiment)
Jaa, den är helt enkelt utmärkt. Kvalitetskänsla med ett fullkomligt acceptabelt format. Använder den ihop med ett par HE-400 med E12:an switchad till +10dB gain. E12:an färgar ljudet en aaaning åt det varmare hållet när jag använder den med min HRT Microstreamer. Men(!) det är inget jag vill svära på, då jag använder HRT:ns förstärkare om jag inte kör med E12:an och endast HRT:ns line-out om istället förstärker med E12:an. Så ljudskillnaden kan mycket väl komma ifrån DAC:n. För en utmärkt, portabel, förstärkare är E12:an ett kanonval! PS: Upplever INGA av de problem som Rogge-H nedan beskriver. Förutom om jag använder E12:an under laddning - vilket det klart och tydligt står att man INTE ska göra ;)
Budgetvariant och det syns. Den är riktigt plastig och har en enkel cylindrisk konstruktion. Men den gör sitt jobb och kokar snabbt och TYST. 8/10
Enkel budgetvariant. Tveksamt om det är skillnad mellan upptiningsläget och återuppvärmningsläget - förmodligen två knappar för samma sak. I övrigt nöjd med den, för 199 kr är det en bra brödrost. Stilren!