(500+)
Köpte ett Design by F. A. Porsche Knivar Grundset 4 delar ifrån dem. Jag har varit noga med att diska och torka knivarna efter anvöndning. Trots detta så har kockkniven fått "rostfläckar" Jag kontaktade butiken men de påstår att jag inte hanterat kniven på rätt sätt och därför så gör de inget åt det. Uppdatering: Efter ytterligare tjat så skickade de tydligen vidare det till tillverkaren som godkände reklamationen och jag fick en ny kniv. Verkar som att butiken inte dragit detta vidare innan de nekade reklamationen.
Så här långt är det bra, får se när varorna kommer
Jag skulle beställa en köksmaskin som en 30-års present. Vid köp visades varan med leverans inom 1-3 dagar, men för att vara helt säker då detta var en födelsedagspresent och behövdes ett visst datum (11 dagar framåt) så hörde jag av mig till kundtjänst för att verifiera att dom kunde leverera min produkt i tid. Det var absolut inga problem lovade dom. Då la jag beställningen. När paketet inte dyker upp och det är 4 dagar kvar så hör jag av mig till kundtjänst, jag förklarar att jag måste ha paketet en viss dag samt säger att jag är villig att betala för expressfrakt om det behövs. Det löser sig menar dom. Dagen kommer och inget paket kommit, får ett mail från kitchentime om att dom behöver mer information och att jag måste höra av mig. Jag ringer och dom låter frågande och säger att det nog bara är någonting automatiserat som skickats ut. Men jag frågar då om vart mitt paket är och då får jag svaret att dom tror att det försvunnit. Dom kan först nu skicka ett nytt som kommer komma fram en dag försent. Känner att jag inte har något val än att acceptera detta. Får ett mail efter ett tag att mitt packet beräknas levereras om ca 3-4 VECKOR! jag ringer tillbaka och ifrågasätter men får ingen förståelse från kundtjänst. Frågar efter att få prata med någon chef men nekas och dom kunde lämna ett meddelande till chefen istället. Mitt råd om du funderar på att beställa från dessa företag (KitchenTime, Kökets Favoriter, ConfidentLiving) är att dom är inte det minsta service minded eller förestående utan endast säger det dom behöver för att få sälja. Dom bryr sig tydligt inte om kunden. Varning!
Snabb och bra köpupplevelse hela vägen.
som vanligt en jättesnabb hantering av en mycket bra produkt!
Inga konstigheter. Lätt att klicka i det man ville ha och olika leveransmöjligheter att välja på.
Väldigt bra köpupplevelse. Bra annonsering och produktinfo. Väntar med stor spänning på leverans inom kort. Har redan övat på en spännande surdeg till mitt pizzastål
Butiken finns i Sverige. Priserna visas i SEK.
Kontakt med butiken kan ske på Svenska.
Erbjuder telefonsupport. Se butikens hemsida för mer information.
www.koketsfavoriter.seFullständigt firmanamn: KitchenTime AB
Organisationsnr: 556826-1357
Information hos allabolag.se