Mest populära
Test: Så bra är LG:s Optimus 4x HD
Konkurrensen i toppen är stenhård och LG har släppt sin Optimus 4X HD – har den vad som krävs för att kunna nypa marknadsandelar. Tidningen M3 har testat.
LG har en historia av att vara snabba – men kanske lite väl snabba för sitt eget bästa. Företaget var först ut med att lansera en telefon med dubbla processorkärnor (Optimus 2X), fantastiskt tyckte alla till en början – sen kom problemen.
När nu Optimus 4X HD gör entré är LG inte längre först på banan. Förhoppningsvis är det för att de lärt sig av tidigare misstag och ser till att ha en helgjuten produkt istället för att vara snabbast. Tidningen M3 har testat telefonen – så vad tycker då de?
Skön men plastig
Design och form må vara en smaksak, och allt fler tillverkare satsar på lite avrundade telefoner. Men det verkar inte vara LG:s melodi. Nya Optimus 4X HD är förhållandevis kantig, men trots det skriver testarna att mobilen är skön att hålla i – men att den känns något plastig.
Ett av de viktigaste skälen till att man lägger ner pengar på en smartphone är skärmen. Optimus 4X HD har försetts med en 4,7-tumsskärm (1 280 x 720 px) av typen True HD IPS. M3 skriver att det absolut är en bra skärm, men i jämförelse med konkurrenten HTC One X står sig LG:n något slätt. Dock kommer nog de flesta användare aldrig störas av detta, då skillnaderna här i toppsegmentet är så små numera.
Okej prestanda och bra gränssnitt
När det kommer till prestanda har M3 även här valt att jämföra med HTC One X och även om det är små skillnader – så uppvisar Optimus 4X HD överlag något sämre prestanda. Dock skriver tidningen att de inte märker av några uppenbara brister eller begränsningar i gränssnittet. Telefonen har Android 4.0 Ice Cream Sandwich som grund men med LG:s egenutvecklade Optimus UI 3.0 ovanpå.
Kameran ståtar med en upplösning på åtta megapixel och ska klara av att ta flera bilder i snabb serie. Här är det dock en väsentlig skillnad mot HTC One X – och den faller inte till LG:s fördel.
Avslutningsvis skriver M3 att LG Optimus 4X HD har allt som kan förväntas av en telefon i den här prisklassen, men att den inte sticker ut på något sätt. Bra batteritid, välfungerande gränssnitt med bra funktioner samt en skarp skärm är fördelarna. På minussidan hamnar designen och kameran. Dock så är den billigare än både Samsung Galaxy S3 och HTC One X.
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 4.70 |
| Operativsystem | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 4.70 |
| Operativsystem | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 4.80 |
| Operativsystem | Android 4.1 (Jelly Bean) |
- 18/06 21:21Video på gång till Instagram?
- 18/06 21:19Nytt DRM-skydd för e-böcker på gån...
- 18/06 21:17Supersnabb SSD från Samsung
- 18/06 09:11Samsungs telefoner ska bli ”stölds...
- 17/06 10:56Urban Ears lanserar Re:Plattan
- 17/06 10:26Telenor öppnar på glänt för 4G til...
- 17/06 10:11Läckt: Specifikationerna på Moto X
- 17/06 10:01AMD FX-9590 når hela 5 GHz
- 17/06 09:49Ingen Windows-telefon från Acer
- 17/06 08:57Vad söks på Google just nu?
- 01/10 13:23Apples vd ber om ursäkt för Maps
- 31/01 11:06”Det är en helt otrolig lur”
- 10/09 15:09Nya drömfunktioner till Iphone 5
- 01/02 17:58Här är mobilen som alla vill ha
- 31/08 14:57Ipad-klippet var en planka
- 11/02 10:38Rådet till Iphone-ägare – uppdater...
- 14/03 11:43Bilderna som ”avslöjar” nya Iphone
- 26/09 08:05Flera fel upptäckta i nya Iphone 5
- 14/11 09:23”Iphone 5 stoppades – i sista stun...
- 04/02 14:387-åring försökte köpa jetplan på E...
- Trådlös musik för alla
- Test: 7 hybrid-datorer
- Guide: Så får du ut mest av Apple TV
- Frasiga frukostmackor med rätt rost!
- Smartkamerorna är här
- Test: Bästa elvispen inte billigast
- Klara, färdiga … action!
- TEST: 18 hörlurar till smartphones
- Roboten gör städningen till ett rent nöje!
- TEST: Bästa smart- mobilerna just nu

















