Annons

Nokia visar upp förlustsiffror

Kraftig förlust för Nokia

Nokia har under de senaste åren kämpat mot en kraftig uppförsbacke. Tusentals medarbetare har förlorat jobben, Windows Phone har hittills inte blivit den succé företaget hoppats på och nu redovisas en minst sagt tung kvartalsrapport.

Stephen Elop, VD på Nokia, har tidigare förklarat att han ser positivt på framtiden och att företaget kommer fortsätta att satsa på Windows Phone tillsammans med Microsoft, något han står fast vid trots en förlust på hela en miljard dollar.

Även om den höga siffran kan se skrämmande ut så var det faktiskt något mindre än man hade räknat med. En liten vinst i sig själv kan tyckas, men det hjälper inte Nokia att sälja fler telefoner eller tillbehör. 

Windows Phone hjälper inte

Windows Phone har hjälpt Nokias försäljning av smartphones, men de andra marknaderna sjunker kraftigt vilket gör att vinsten uteblir. Microsofts operativsystem räcker inte till och Lumia-serien får se sig slagen av konkurrenternas modeller.

Totalt såldes 83,7 miljoner telefoner med Nokias märke under andra kvartalet i år. En minskning med 4,8 miljoner enheter jämfört med samma kvartal 2011 och bara en obetydlig ökning från första kvartalet 2012 då 82,7 miljoner enheter såldes.

Tråkigt nog har Nokia flaggat för att även tredje kvartalet kommer att bjuda på dåliga siffror. Windows Phone 8 är inte långt borta nu - men kan Microsofts nya operativsystem bli räddningen för den finska mobiltillverkaren?

Daniel Haaf
21:a jul 2012 kl 08:27
Kontakt: daniel.haaf@prisjakt.nu

Taggar:


(13 st)
Från 2 399:-
Nokia Lumia 900
Egenskaper Se alla egenskaper
Pekskärmja
Skärmstorlek4.30
OperativsystemWindows Phone 7.8
Skärmupplösning480x800
4G LTEnej
FärgSvart, Blå, Vit, Turkos
Prisjakt jämför 27 butiker för produkten.
Logga in för att kommentera Kommentarer (10)
JIBRIL-348, 31 juli, 2012 - 20:26

bra lägg ner skiten istället. Loser nokia bokia hhahahahahah

FlowMotion, 22 juli, 2012 - 16:58

När Win8 kommer så löser det sig! :)

Kung67, 21 juli, 2012 - 15:09

Nokia har sina problem men jag ser en solklar turnaround-kandidat. Kolla in den sjukt nertryckta aktiekursen. Bra läge att tanka och kolla kursen igen om ett år. Du lär förmodligen bli nöjd om du har ett snitt på 12-13 kr.

moparman, 21 juli, 2012 - 14:39

Tror det kommer att gå grymt bra med WP8.
Helt klar sugen att köpa en själv.

Måste ju tänka på att det tar några år innan ett OS blir riktigt bra.

Se bara på Android och Ios.
De var långt ifrån komplett när de släpptes

ma90, 21 juli, 2012 - 11:29

Jag skulle säga att det är hårdvaran tillsammans med WP7.5 som är orsaken!

Är man lite intresserad av teknik så vet man vad som finns i telefonerna och Nokias flaggskepp Lumia 900 är inte prisvärd för fem öre!

Låg upplösning i skärmen, single-core 1.4 GHz, detta 2012 då iOS och Android kör Dual-Core eller mer och högupplösta skärmar.

Väntar på en WP8 telefon med hög upplösning i skärmen, och en nyare Dual-core från Qualcomm.

Nokia måste ta i ordentligt nu med den vassaste hårdvaran som de kan få tag på och det är bråttom nu Nokia!

Tycker att WP är snyggt och rappt men lite tråkigt och låst, det borde släppa lite på låsningen och närma sig Android.

Sänk priset på Lumia 900 till 3500:- och Lumia 800 till 3000:- så kanske de skulle sälja lite bättre?

Hoppas på att det går bra för Nokia i framtiden för de är bra på design och kvalitet.

Tror inte det är bra att vänta med WP8 och ny hårdvara tills Oktober som Elop har tillat, det kan vara för sent då?

Polystyrenehat, 24 juli, 2012 - 23:03

Men nu är det ju så att WP7 inte behöver dual core för att flyta på bra till skillnad från det allt tyngre android.
Intressant fakta är ju också att Lumia 900 kostar mer att tillverka än 4S t.ex.
Jag kommer köpa en lumialur, men jag väntar nog tills WP8-lurarna släpps istället.

Smörgåsmannen, 21 juli, 2012 - 13:50

Problemet med Nokias Lumior generellt sett, tycker jag, är att det finns billiga modeller, som huserar nästan lika mycket prestanda som de dyrare. Och visst, i de flesta fall spelar det ju inte allt för stor roll, men för spel etc. kan det ju vara essentiellt med lite mer hästar i telefonerna.

Dock så, för att vara rättvis, så kostar ju inte Lumia 800 mer än 3000 i dagsläget. Hade 900 sedan kostat 4000, och 710, 2000 kr. Så hade vi haft en ganska skaplig uppsättning, där Lumia 610 kunnat agera instegsmodell, på sina blida 1500 kr.

Bokka, 21 juli, 2012 - 10:57

Lägg ner skiten istället.

theonlyix, 21 juli, 2012 - 10:34

Klart WIN8 räddar dem, redan WIn7.5 som är idag piskar både android och Ios. Det är bara folk som är lite sega, ser massor med Nokior i bekantskapskretsen nu, och jag hade aldrig ens övervägt en innan WP.

junkan, 21 juli, 2012 - 10:28

Nokia is dead, not alive, is no more...
Kolla in Jolla Mobile istället!

Nya Galaxyn en succé – 10 miljoner sålda

Publicerad under Tele av Felix Björklund – Minimedia den 23:e maj 2013 kl 11:43
4

Tim Cook till förhör i kongressen

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:44
8

Android 4.2.2 snart till Galaxy S III

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:37
1

Konka V981 använder MediaTek-processor

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:35
2

Första videosamtalet på Mount Everest

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:32
0

Ny skärmteknik i nya Ipad

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:25
19

Dra ner på elförbrukningen på ett roligt och snyggt sätt med en vinnare

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 22:a maj 2013 kl 15:49
1

Topp 50-lista snart på Spotify

Publicerad under Ljud av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 10:07
6

Här är Microsofts nya: Xbox One

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 22:a maj 2013 kl 09:54
19
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD