Annons

Windows Phone 8 på gamla telefoner?

Borttagen intervju ger problem för Microsoft

De senaste dagarna har förvirringen varit stor om huruvida Windows Phone 8 stöds på dagens smartphones med Microsofts operativsystem. Apollo som nya versionen kallas är att vänta senare i år och många hoppas på kompabilitet bakåt.

En borttagen intervju med Nuno Silva, en utvecklare hos Microsoft, kom det fram att Windows Phone 8 faktiskt ska gå att köra på precis alla Windows-telefoner från första versionen till sista. 
 
Inga officiella kommentarer
 
Tyvärr verkar det som att Microsoft ännu vägrar lämna en officiell kommentar om saken. Kanske beror det på att man inte bestämt sig eller för att man vill bli helt klar med stödet innan man går ut med information.
 
Den enda uppgifterna om Windows Phone 8 som finns att tillgå är att nuvarande applikationer till operativsystemet även går att köra med kommande Apollo. Frågan är viktig för Microsoft som vill att appar ska ha full kompabilitet framåt utan extrajobb.
 
Frågan är nu hur det blir i framtiden - måste de som använder en Windows Phone idag uppgradera till en ny telefon för att köra Apollo? Förhoppningsvis ger Microsoft snart svar på frågan.
Daniel Haaf
18:e apr 2012 kl 21:49
Kontakt: daniel.haaf@prisjakt.nu

(13 st)
Från 2 399:-
Nokia Lumia 900
Egenskaper Se alla egenskaper
Pekskärmja
Skärmstorlek4.30
OperativsystemWindows Phone 7.8
Skärmupplösning480x800
4G LTEnej
FärgSvart, Blå, Vit, Turkos
Prisjakt jämför 30 butiker för produkten.
Ryssfemma, 19 april, 2012 - 15:47

Ja Galaxy S II har inte ens fått Icecream Sandwich?

RobRob, 19 april, 2012 - 13:17

Den stora frågan är väl snarare om det går att köra WP på Android telefoner! Vad är det för teknisk skillnad på hårdvaran i WP telefoner och Android telefoner som gör att man inte kan köra WP i Android?

Smörgåsmannen, 20 april, 2012 - 11:36

Nja, WP är ju ett hårdvaru-optimerat OS, skulle det emellertid göras telefoner med samma specs, som bär på android, så är det ju en annan sak. Dock antar jag att Microsoft tar ut en liten summa per såld enhet, eller har jag fel?

gurra_snurra, 18 april, 2012 - 23:06

Har läst att det kommer gå att uppgradera samtliga telefoner, men att dom inte får allt nytt utan funktioner plockas bort.
Men enligt the Verge så kommer det inte gå att uppgradera till WP8.
http://www.theverge.com/2012/4/17/2956439/windows-phone-8-apollo-no-upgrade
Ett officiellt uttalande hade inte varit fel.

gurra_snurra, 20 april, 2012 - 05:22

Låter som the verge har rätt.
Nu har Nuno Silva gått ut med att det hela är en missuppfattning och att det han menar är att applikationer från WP7 kommer fungera i WP8.
http://blogs.msdn.com/b/nunos/archive/2012/04/19/my-comments-on-windows-...

Då Microsoft inte uttalar sig om att WP7 användare kommer kunna uppgradera till WP8, så är det säkrast att utgå från att så inte kommer vara möjligt tills Microsoft säger annat.
När till och med Nuno Silva nu gått ut officiellt och dragit tillbaka uttalandet så kan jag inte tolka det som annat än att det inte kommer gå att uppgradera till WP8.

Smörgåsmannen, 18 april, 2012 - 21:53

"Alla" WP-telefoner känns väl lite magstarkt, men om det funkar med de som levererats med WP7 så är det ju utmärkt :)

FulLitenHund, 19 april, 2012 - 14:50

Versionen innan WP7 hette Windows Mobile 6.5

erfah, 19 april, 2012 - 15:19

Du var då helt bakom flötet. Ser du inte själv att Windows PHONE och Windows MOBILE är två olika system? Det är inte ens nästan olika versioner av samma mjukvara.

Man har redan sagt att samtliga telefoner ska uppdateras till Windows Phone 8, som gurra_snurra säger. Skillnaden är att vissa appar och funktioner kommer att begränsas till de telefoner som är starka nog att klara av dem hårdvarumässigt. Givetvis för att kunna hålla nere tillverkningskostnader och för att se till att användarupplevelsen hålls på den höga grad den är på idag.
Till skillnad från Android så "laggar" inte Windows Phones.

Topp 50-lista snart på Spotify

Publicerad under Ljud av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 10:07
3

Här är Microsofts nya: Xbox One

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 22:a maj 2013 kl 09:54
3

Kylskåp med lönndörr från LG

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 22:a maj 2013 kl 08:45
5

Fitradio - förser dig med musik till träningen

Publicerad under Tele av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 21:a maj 2013 kl 15:44
7

Acer Iconia W3 släpps med Windows 8 Pro

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 21:a maj 2013 kl 11:04
2

Jolla släpper telefon med Sailfish OS

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 21:a maj 2013 kl 10:03
3

Samsung Galaxy S4 Mega på gång?

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 20:e maj 2013 kl 15:36
15

Pimpa cykeln inför sommaren

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 20:e maj 2013 kl 11:46
6

LG:s nya är både böjbar och okrossbar

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 20:e maj 2013 kl 09:13
14
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD