Mest populära
Test: Så bra är första 4G-mobilen
Upphottad och uppgraderad. Samsungs Galaxy S2 LTE är den första riktiga 4G telefonen på svenska marknaden.
Jämfört med grund-Galaxyn är det större skärm, ny processor men framförallt snabbare mobilsurf som gäller.
Samsungs Galaxy S2 har rosats i omgångar och vunnit flera prestigefulla priser. Antalet tekniktidningar och sajter som utsett den till ”årets telefon” är många. En uppgradering till 4G innebär att Samsung höjt ribban ytterligare för alla utmanare. Men vad är det som har förändrats? Och hur bra är den nya luren. Tidningen M3 har testat.
Det första är att skärmen vuxit till sig, från 4,3 till 4,5 tum. Upplösningen är tyvärr densamma (800x480 px), men det rör sig fortfarande om en Super-Amoled+-skärm som ger otrolig färgåtergivning och en ”krispighet” som slår lcd-skärmarna med hästlängder.
Samsung har bytt processor
Den andra uppgraderingen är kanske inget som syns. Det handlar om att processorn bytts ut till dubbelkärning historia som klockar in på 1,5 gigahertz (standardversionen har 1,2 GHz). Rent prestandamässigt skriver tidningen att det dock inte är någon väsentlig skillnad mellan de två.
Men sedan till pudelns kärna. Det är för 4G-möjligheten (lte) som man lägger pengar på den här telefonen. Och här skriver M3 att de testade hastigheten från Uppsala ner till Stockholm och uppnådde en toppnotering på 36,9 megabit/sekund i nerladdning (5,7 upp). En hastighet som förutom att det är en fröjd att surfa med, även gör telefonen högst intressant att använda som ”hotspot” för att dela ut 4G-uppkopplingen.
Baksidan av myntet
Sen till det lite mer negativa. En större skärm och 4G innebär att laddaren bör vara en ständig kamrat så fort man är ute på rull. Jämfört med sitt 4G-lösa syskon har telefonen fått en rejält försämrad passtid. Istället för 610 timmar rör det sig nu om 192, även taltiden har minskats från tidigare åtta till fem timmar. En annan baksida av myntet är just – mynten. Prislappen är rejält tilltagen och ligger ett par tusen över vanliga Galaxy S2.
Allt sammantaget skriver dock M3 att: ”hur vi än vrider och vänder på det är det dock en av de absolut bästa telefonerna på marknaden”.
Läs hela M3:s test här.

Det gör det garanterat. Samsung kommer dock ha en egen visning av sina framtida enheter istället för att visa upp dem på de allmänna mässorna.
LTE är INTE riktig 4G. Så nej, Galaxy S2 LTE är INTE den första riktiga 4G-telefonen. Däremot är det den första riktiga LTE-telefonen. LTE är bara en instegsport till 4G, 3.9G om man så vill kalla det.
NOTERA!!!! JAG BLEV MEDLEM ENDAST FÖR ATT SÅGA DEN J***** MOBILEN!!!
Har nu haft samsung gs2 i över två veckor och så jäkla trött och irriterad på den!! För detvförsta när jag surfar det går VERKLIGEN inte snabbare än mina två andra mobiler jag haft först en HTC DESIRE O SEN IPHONE 4 båda ä i alar Imed häst längder bättre! i alla fall iphone4 är det! Sen ska vi inte snacka om all strul jag har med den medans jag är inne på nätet, helt plötsligt får jag upp blanka sidor och måste starta om internet för att komma igång samma sak gäller facebook! Den bara bestämmer sig för att inte vilja gå tillbaka till menyn när ja klickar på meny raden! Ska heller inte snacka om alla länkar som folk lägger upp får typ upp 1 av 10 kanske om jag har tur annars blir det bara den berömde blanka sidan!? vet ej om det är ngn inställning jag kanske missat lr vad det nu kan ara med den vill verkligen inte som jag vill!? Ngn som vet ngt som känner att den vill förklara för mig hade jag varit MYCKET TACKSAM!! Är heller inte nöjd med skärmen då bilder ser mörka o tråkiga ut!? Höjer jag ljusinställningen ja då räcker inte batteriet många timmar!!
Det här låter mer som ett handhavarfel än ett fel på mobilen, annars hade nog ett antal 100tusen som köpt den mobilen klagat på samma sak, men nu har den istället vunnit i en massa tester osv så.. :)
Urusla tider, finns en 4G på marknaden med mycket bättre tider. http://www.pricerunner.se/pl/1-2750690/Mobiltelefoner/Motorola-Atrix-4G-...
Att kunder 2012 accepterar att en ny modell som är tusentals kr dyrare än förra modellen har egenskaper som är sämre begriper jag inte.
610h till 192h.
Har en iPhone 3gs och har knappt full täckning mitt i stan. Knappt alls 3G uppkoppling vart jag än befinner mig.
- 16/05 11:24De populäraste mobilerna – just nu
- 16/05 05:02Supertunn bärbar från Lenovo
- 15/05 21:59Ny Omnia-telefon från Samsung
- 15/05 21:35Ny Macbook Pro får retinaskärm?
- 15/05 16:13Optimus True HD LTE – i Sverige
- 15/05 12:56Motorola släpper två nya Xoom
- 15/05 11:25Helsvarta Marshall-lurar
- 15/05 05:09Surfplattor med Windows 8 i novemb...
- 14/05 14:44Svårt att hitta parkering i Stockh...
- 14/05 14:23Prylar som är bra för hälsan
- 31/01 12:06”Det är en helt otrolig lur”
- 01/02 18:58Här är mobilen som alla vill ha
- 31/08 15:57Ipad-klippet var en planka
- 14/03 12:43Bilderna som ”avslöjar” nya Iphone
- 04/02 15:387-åring försökte köpa jetplan på E...
- 14/11 10:23”Iphone 5 stoppades – i sista stun...
- 30/12 15:07Hackerns hämnd på datortjuven
- 07/01 11:15Så blir Sony Ericssons nya supermo...
- 17/01 15:16Pojken bakom världens populäraste...
- 24/01 11:06En succé – innan den släppts
- Glasklar seger – bästa putset gör rent hus
- Gör slag i saken – välj rätt borrmaskin
- Guide: Så får du internet på resan
- Hjälp miljön på traven – kompostera mera!
- De bästa småskärmarna
- Test: Musikfantast eller slölyssnare?
- Test: 8 lurar som funkar på löprundan
- Test: Fotoskrivare - från budget till lyx
- Test: Högtryck i trädgården – Vårstäda med vattenkraft
- Test: Mest platt-tv för pengarna



















